Mahkeme teknik detayları inceliyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Mahkeme teknik detayları inceliyor

“Yasa dışı kürtaj” davası dün yeni tanıklarla devam etti. Duruşmada Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Filiz Besim’in yanı sıra biri kadın doğum uzmanı olmak üzere dört tanık daha dinlendi

Devrim DEMİR

Kamuoyunda “Kürtaj davası” adıyla bilinen, Ada Hospital’da bazı hamileliklerin yasa dışı sonlandırılmasıyla ilgili 6 sanıklı davaya Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yeni tanıklarla devam edildi.


“Yasa dışı kürtaj’ davasında bu kez, Tabipler Birliği Başkanı Filiz Besim, Sağlık sektöründen Recep Öz, ve Olay Yeri İnceleme Foto Parmak Uzmanı iki polis dinlendi.

Başsavcılığın tanık sayısı dün itibarı ile 34 oldu.

Yargıç Murat Soytaç ve Seran Bensen’in üye olarak yer aldığı heyete yalnızca bu dava için Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol başkanlık ediyor.

Ustaoğlu: Bebek ölümleri bildirilmeli

İddia Makamının 30’uncu tanığı olan Kadın Doğum Uzmanı Doktor Meryem Allisan Ustaoğlu,  Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’in ve savunma avukatlarının sorularını yanıtlayarak, şahadet verdi.

Tanık doktor, geçtiğimiz duruşmada kürtaj yapan annelerden biri olan Melis Akçal’ın adet düzensizliği ile kliniğine başvurduğunu anlattı.

Doktor Ustaoğlu, Akçal’ın yapılan muayenesinde 17-18 hafta arası hamile olduğunu belirterek, yapılan muayenenin ardından Akçal’la görüşmediğini söyledi.

Tanık, her kliniğin ve her hastanenin bebeğin ölü doğması halinde mutlaka bildirim yapılması gerektiğini kaydetti.

Besim: Ölü doğumlarla ilgili hiçbir bildirim yok

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, davasının 31’nci tanığı olarak ise Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Filiz Besim dinlendi.

Besim, Doktor Fahri Karagözlü, Rasiha Serdaroğlu, Mehmet Ali Tunçbilek ve Verda Özkent Tunçbilek’in birliğe üye olduklarını anlattı.

Besim, sadece ortaya çıkan fetüsler değil, hiçbir şekilde birliğe bildirim yapılmadığını ifade etti.

Tabipler Birliği’nin mahkeme sonucunu beklemek zorunda olduğunu söyleyen Besim, Mart ayında tüm doktorları yasalarla ilgili yeniden bilgilendirdiklerine dikkati çekti.

“Kürtajlarla ilgili Tunçbilek çiftini uyardık”

Savcılığın 32’inci tanığı ise Türkiye’de Sağlık sektöründe çalışan ve Ada Hospital’le tüp bebek hastası getiren Recep Öz, dinlendi. Tanık Recep Öz, Ada Hospital’in açılması ile Türkiye’den hastaneye tüp bebek hastası getirip götürdüklerini kaydetti.

Öz, ilerleyen zaman içinde hastanede kürtaj yapıldığına dair duyumlar aldıklarını ve rahatsızlıklarını sözlü olarak Doktor Mehmet Ali Tunçbilek ve Verda Özkent Tunçbilek’e anlattıklarını söyledi.

Tanık Recep Öz, Tunçbilek çiftinin en son 2015 Ocak ayında Türkiye’ye gittiklerini söyleyerek, “Ben Mehmet Ali bey ve Verda hanıma kürtajlarla ilgili aldığım duyumları ve rahatsızlığımızı dile getirdim. Konuşmamızın üzerine Mehmet Ali Bey ‘ben yapmıyorum’ derken, Verda hanım sessiz kaldı” dedi.

Yeni tanıklarla devam edecek

Başsavcılığın 34 ve 35’inci tanıkları ise Olay Yeri İnceleme’de görevli polis memuru B.E. ve polis çavuşu H.E. dinlendi. Tanıklar, olay yerinde yaptıkları incelemeleri ve otopsi fotoğraflarını çektiklerini mahkemeye aktardı.

Mesai saatinin sona ermesi üzerine, Mahkeme Başkanı Fatma Şenol, duruşmayı 21 Kasım tarihine erteleyerek oturumu kapattı.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar