MAAŞLAR ENFLASYONU ARTIRIR MI? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Mayıs 30, 2024
EkonomiKöşe Yazarları

MAAŞLAR ENFLASYONU ARTIRIR MI?

Mayıs ayı asgari ücretin, Hayat Pahalılığı artışının yeniden belirlenme ayıdır. Haziran ayında piyasada geçen aya oranla %23 daha fazla bir emisyon olacak. Pazar fiyatları artacak ,hepimiz pahalılık şikayetlerimizi artıracağız. Tartışmalar yeniden başlayacak ‘maaşlar arttı, pahalılık arttı yarında enflasyonda artacak’ peki maaş artışları enflasyonu artırır mı?

Bizde enflasyon kronik haldedir. Yıllar var yüksek enflasyonla cebelleşiyoruz, bir türlü düşüremiyoruz ( Türkiye ve direk olarak KKTC ). Enflasyonun düşürülemediği ortamlarda emeği ile çalışan ücretli kesim maaşını enflasyona göre ayarlayamaz. Bu kesimin satın alma gücünde ortaya çıkan gerileme ancak maaşının artırılması ile giderilebilinir. Bu ücret artışı eylemi aynı zamanda ekonominin canlılığı açısından da önemli bir gereksinimdir. Çünkü satın alma gücünün sürekli gerilemesi insanların taleplerinin gerilemesine bu da ekonominin büyüyememesine engel teşkil eder.


Maaş artışları maliyet artışlarını beraberinde getirdiği için bu artış ise fiyatlara yansıdığından enflasyonun yükselmesine katkı sağlar, bu da diğer bir doğrumuz . Fakat asgari ücret artışının yüksek enflasyona katkısının zannedildiği kadar yüksek olmadığı geçen yıl TCMB’nin II. Yarı enflasyon raporunda vurgulanmıştı. Asgari ücrete her %1’lik artış TÜFE üzerinde , 0.07 oranında etki yapıyor. Görüleceği üzere asgari ücret artışının ve HP ödeneğinin enflasyon artışına katkısının zannedildiği kadar fazla olmadığı gibi bir gereksinimdir. Çünkü enflasyon ve Hayat Pahalılığı artış nedenleri başkadır.

Emek,  üretim üzerinden ücret alır. Üretimin yapılması için 4 unsurdan bir tanesi emektir. Tüm üretim faktörleri üretimden paylarını alırken emek de almak zorundadır. Bunun için emeğin ücretini ekonominin gidişatına göre ayarlamak şarttır. Hayat Pahalılığının önüne geçilsin ki emeğin maaş artışı yapılmasın.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar