Lute Lefkoşa’ya kamp kurdu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Haziran 9, 2023
KıbrısManşet

Lute Lefkoşa’ya kamp kurdu

BM Genel Sekreteri’nin geçici Özel Danışmanı Lute, Liderlerle Pazar günü başladığı temaslarını, ucu açık bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Lute, istediğini almadan gitmemekte kararlı 

HEDEF REFERANS ŞARTLAR: Lute, görüşmelerinde olası yeni bir müzakere sürecinin, hangi prensipler ve modalite üzerinden yürütüleceğine ilişkin iki tarafın hem fikir olması için çalışıyor. Lute, “referans şartlar” olarak isimlendirilen koşullarda tarafları yakınlaştırmak için adeta mekik dokuyor


TÜRK TARAFININ HASSASİYETİ: Kıbrıs Türk tarafı, 2015’te başlayan ve Crans Montana’da sonuçsuz kalan müzakerelerin ardından birçok kez, bugün “referans şartlar” olarak isimlendirilen, yeni bir süreçte olması gerekenleri dile getirdi. Buna göre Türk tarafı, bugüne kadarki uzlaşıların kabulü; 11 Şubat 2011 ortak açıklamasının temel olmaya devam etmesini; Crans Montana’da ortaya çıkan Guterres Çevrevesi’nin referans şartlarda yer almasını istiyor

STRATEJİK ANLAŞMA HEDEFİ: Geçici Özel Danışman Lute’un tarafları uzlaştırmaya çalıştığı “referans şartlar”da, başlaması olası yeni sürecin, çözüm odaklı; yakın zaman ve stratejik anlaşma hedefli, özlü bir müzakere olması yönünde de tarafları bir noktada buluşturmayı hedefliyor

ÜÇLÜ DE OLABİLİR: BM’ye yakın kaynaklar, Lute’un liderler arasında sürdürdüğü mekik diplomasisinde “referans şartlar”da ciddi bir ilerleme sağlamasının ardından, son noktayı liderleri bir araya getirerek koyabileceğine de dikkati çekiyor. Lute, Kıbrıs’ın ardından garantör ülkeleri de ziyaret edecek

HAVADİS ÖZEL

BM Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute, referans şartlar hedefiyle Pazar günü liderler arasında başlattığı mekik diplomasisini sürdürüyor. Lute, pazardan itibaren her gün her iki liderle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Lute, dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile 4’üncü kez bir araya geldi.

 

Devam edecek

Lute, her iki liderle yaklaşık 1 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Önceki görüşmeleri ise yaklaşık bir buçuk saat sürmüştü. Rum ve Türk başkanlık saraylarından yapılan dünkü açıklamalarda, Lute’un temaslarının devam edeceği belirtilirken, bir sonraki görüşmeye ilişkin zaman verilmedi.

 

Referans şartlar nedir?

Lute’un tarafları üzerinde uzlaştırmaya çalıştığı referans şartlar, 2015’te başlayan ve Crans Montra’da sonuçsuz kalarak kopan müzakere sürecinin ardından Kıbrıs Türk tarafınca birçok kez dile getirildi.  Buna göre referans şartlar müzakere masasının yeniden kurulması için “müzakerelerin hangi temel birikim üzerinde ve hangi modalite” ile yürütüleceğinin netleşmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Akıncı, Crans Montana’nın ardından yaptığı birçok açıklama ve değerlendirmede, referans şartların neleri içermesi gerektiği konusunda ip uçlarını paylaştı. Kıbrıs Türk tarafı, olası bir süreçte bugüne kadar varılan uzlaşıların dip notlarıyla birlikte tanınması; 15 Mayıs 2015’te Akıncı ve Anastasiadis arasında başlayan müzakerelere temel olan 11 Şubat 2014 ortak açıklamasının (Eroğlu-Anastasiadis) temel olma özelliğinin devamını ve Crans Montana’da  Genel Sekreter Guterres’in ortaya koyduğu çerçevenin kabulünü de talep ediyor.

Başarı için olmazsa olmaz

Türk tarafı farklı zamanlarda, olası bir sürecin başarısı için olmazsa olmazları da farklı şekillerde dile getirdi. Buna göre yeni bir süreç, çözüm odaklı ve yakın zamanda stratejik anlaşma hedefli  ile özlü görüşmeler şeklinde yapılmalı.

Lute’un görevi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonyo Guterres, Geçici Özel Danışman olarak atadığı Jane Holl Lute’tan tarafların bu konudaki yaklaşımlarını tespit etmesini ve eğer mümkünse referans şartlarda uzlaşmalarını kayıt altına almasını istedi. BM’ye yakın kaynaklar Lute’nin dönüş bileti almadan Kıbrıs’a gerçekleştirdiği bu ziyaretin, bu hedef doğrultusunda ileriye doğru adımlar atıldığının bir göstergesi olduğunu ifade ediyor.

Üçlü de olabilir

BM’ye yakın kaynaklar, Lute’un liderler arasında sürdürdüğü mekik diplomasisinde “referans şartlar”da ciddi bir ilerleme sağlamasının ardından, son noktayı liderleri bir araya getirerek koyabileceğine de dikkati çekiyor. Lute, Kıbrıs’ın ardından yeni sürece ilişkin görüşlerini almak üzere garantör ülkeleri de ziyaret edecek.

Son nokta New York

Referans şartların oluşması, muhtemel yeni sürece ilişkin son nokta New York’ta konulacak. Genel Sekreter Guterres liderlerle gerçekleştireceği üçlü görüşmede yeni bir sürecin başladığını anons etmeyi de hedefliyor.  Yine BM’ye yakın kaynaklar bunun olması halinde Geçici Özel Danışman Lute’un görev tanımın da yeniden yapılabileceğine dikkati çekiyor.

Sözcüler sessiz

BM Genel Sekreteri’nin Geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Lute’un liderlerle dün gerçekleştirdiği 4’üncü görüşmenin ardından gerek Rum Hükümet Sözcüsü Prodromou, gerekse Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu sürecin devam ettiğini açıklamakla yetindi.

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Anastasiadis ve Lute arasında dün yapılan yeni görüşmeyi “verimli” olarak niteledi, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla referans şartlarının belirlenmesi için istişarelere devam edildiğini söyledi.

Anastasiadis ve Lute arasında yapılan görüşmenin ardından açıklamada bulunan ve Lute ile iki lider arasında ortak bir görüşmenin yapılıp yapılmayacağı ile ilgili bir soruya Sözcü, şu an açıklama için hiçbir şey olmadığı; çalışmalara devam edildiği ve gelişme olması durumunda açıklamalar yapılacağı yanıtını verdi.

Referans şartlarının belirlenmesi için engel yaratılıp yaratılmadığı ile ilgili başka bir soruya Prodromou, “çalışmalara devam ediyoruz” yanıtını vermekle yetindi.

Burcu: Akıncı’nın Lute ile temasları bir süre daha devam edecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guerres’in geçici Özel Danışmanı  Jane Holl Lute’un, “referans kavramları” üzerindeki temaslarını bir süre daha sürdüreceğini duyurdu.

Jane Holl Lute’un Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile dün yaptığı, dört gündeki dördüncü görüşmenin ardından Burcu yaptığı yazılı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Lute ile temasları bir süre daha devam edecektir. Bir sonraki görüşmenin zamanı kesinleştiğinde kamuoyuna duyurulacaktır” dedi.

Lute, müzakerelerin yeniden başlaması için belirlenmesi gereken referans kavramlarıyla ilgili Pazar gününden itibaren her gün Akıncı ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ayrı ayrı görüşmeler yapıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar