Köşe Yazarları

Lute kimin adamı


Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az atasözü tam da bu dönemde Kıbrıs sorunu için söylenebilir.

       İki toplumu çözüme zorlamak için BM tarafından görevlendiren LUTE, kimden güç almaktadır?

 Lute, daha önce görevlendirilen BM temsilcileri gibi başarısız mı olacaktır?

Bu sorular şimdi yoğun olarak konuşulmaktadır.

       Bu soruların cevapları , Lute’nin biyografisine bakıldığı zaman, kolaylıkla anlaşılabilir.

1956 doğumlu olan Jane Holl Lute, BM’nin Kıbrıs anlaşmazlığı konusundaki özel elçisidir.

  Lute, 3 Nisan 2009 tarihinde ABD Senatosu tarafından onaylandıktan sonra 2009-2013 yılları arasında İç Güvenlik Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.      

Önceden, Lute Birleşmiş Milletler Barış İnşası Destek Genel Sekreter Yardımcısıydı. Daha önce, Ağustos 2003’ten  beri, Barışı Koruma Operasyonlarında Görev Desteği için Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı..     8 Şubat 2016’da Birleşmiş Milletlerin Cinsel Sömürüye ve İstismara Karşı Tepkilerini Geliştirmeye Özel Koordinatör olarak atandı.

1991-1994 arasında, Beyaz Saray’daki Ulusal Güvenlik Konseyi çalışmalarında Avrupa İşleri Müdürü olarak görev yaptı.

1994-1999 arasında Lute, Carnegie’nin Ölümcül Çatışmayı Önleme Komisyonuna başkanlık etti ve Woodrow Wilson Uluslararası Araştırmacılar Merkezi’nde kıdemli bir kamu politikası görevlisi oldu.

 

Lute, BM Sekretaryası’na katılmadan önce , Ted Turner’ın Birleşmiş Milletlerin hedeflerini desteklemek için 1 milyar dolarlık katkısını yönetmek üzere kurulan Birleşmiş Milletler Vakfı Genel Müdür Yardımcısı ve Birleşmiş Milletler Operasyon Direktörü olarak görev yaptı.

Lute  2000 yılında Amerikan Ordusu’nun , Amerikan Askeri Gücü’nün rolü konusundaki projesinin Genel Direktörlüğünü yaptı.

 

23 Ocak 2009’da, Başkan Barack Obama, Jane Holl Lute’yi İç Güvenlik Genel Sekreter Yardımcısı olarak aday gösterdi. Bu karar 3 Nisan’da onaylandı.

Obama yönetimden ayrıldığından bu yana Lute, Ulusal Güvenlik Danışma Konseyi ve Dünya Ekonomik Forumu’nun Siber Güvenlik Küresel Gündem Konseyi üyesi olarak görev aldı.

 Ayrıca Atlantik Konseyi’nin Transatlantik Dijital Gündemi Görev Gücü, İnternet Güvenliği Yönetim Kurulu Üyesi ve George Washington Üniversitesi Siber ve İç Güvenlik Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

BM tarafından, Kıbrıs Sorununu çözmek için görevlendirilen Lute, kariyeri ile ciddiye alınacak önemli bir kişiliktir.

Anastasiayadis’in zamana oynama stratejisini, “Ben adadan ayrılırsam, bir daha gelmem” diyerek etkisiz hale getiren Lute, gerçekte Amerikan çıkarlarının savunucusu bir stratejisttir.

5li konferans’a doğru gidilmesi, NATO üyesi olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’ye daha üst düzeyde sorumluluk verecek önemli bir adımdır.

Lute’nin Kıbrıs sorununa dahil edildiği gün, insiyafif Kıbrıslı liderlerden kesinlikle alınmıştı.

Kıbrıs sorununa artık, daha ULUSLARARASI BOYUTTA bakmanın zamanı gelmiştir.

Lute bu görevin uygulayıcısı olarak seçilmiştir.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı