LTB çalışanları için tek yürek oldular - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 23, 2024
Kıbrıs

LTB çalışanları için tek yürek oldular

LTB çalışanları için tek yürek oldular

Birçok sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi parti Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımları yapılmayan, maaşları düzenli ödenmeyen Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanları için dün sokağa indi. Lefkoşa’nın dört bir yanında toplanan sivil toplum örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler slogan ve pankartlarla LTB binası önüne yürüdü. Eylemde, “Temiz Lefkoşa İstiyoruz”, “Gün Gelecek Devran Dönecek UBP Halka Hesap Verecek”, “Lefkoşa Uyuma Kentine Sahip Çık” şeklinde sloganlar atıldı ve LTB başkanı Cemal Bulutoğluları ve hükümet istifaya davet edildi.

CTP’liler ne dedi?


 Mustafa Murat:
“CTP artık sokağa indi. Halkın inisiyatif alması gerekiyor. Ben Türkmenköy’de yaşıyorum. Türkmenköy bile bu durumda değil. Lefkoşa hiçbir zaman bu kadar kötü günler geçirmedi. Hatırlıyorum Cemal Bulutoğluları’nın kazandığı zaman Rauf Raif Denktaş ‘Belediyeden AB bayrağı indi, Türk bayrağı çekildi’ demişti’. Durum ortada. CTP hükümet ve belediye başkanı istifa edene kadar mücadeleye devam edecektir.”

Cemal Türkler:
“Lefkoşa’nın bu hale gelmesinden Cumhurbaşkanı, Başbakan, belediye başkanı, hükümet hepsi sorumlu.  Sorunu yaratanların sorunu çözdüğü görülmedi. Hem erken genel seçim hem de erken yerel seçim şart.”

 Sibel Sorakın:
“Yüreğinde insan sevgisi olan herkesin bu eyleme destek vermesi gerekir. Belediye başkanını ülkeyi ve Lefkoşa’yı soktuğu durumdan dolayı kınıyorum. Bütün bu yaşananlara artık bir dur deme zamanı geldi. Bu işi ancak seçim temizler. Hükümetin aldığı kararları uygulanabilir bulmuyorum. CTP olarak bizler Kıbrıs Türk halkının her türlü mücadelesinde hem parti olarak hem de diğer kesimlerle iş birliği içinde mücadelemizi her zaman olduğu gibi sürdürmeye devam edeceğiz.”

 Beha Yusuf Ağaoğlu:
“Arkadaşlarımız mağdur durumdadır. Onlara destek için buraya geldik. Hem çalışıyorlar hem sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları yapılmıyor. Maaşlarını düzenli alamıyorlar. Emeklilik hakları yok.”

KTAMS’lılar ne dedi?

 Adnan Menderes Altan:
“Belediye başkanı ve üyelerinin istifa etmesi gerekiyor. Lefkoşa’daki pislikler temizlenmelidir. Bu sorun çözülene kadar eylemlerimiz devam edecektir.  Bu sorunlar çözülmediği takdirde grevimiz genel greve dönüşecektir.”

 Serman Yiğit:
“KTAMS olarak Lefkoşa’da 3 saatlik genel grev yaptık. Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının insanca yaşaması için mücadelemiz devam edecektir. Lefkoşa UBP Hükümeti tarafından çöplüğe dönüştürülmüştür.”

 Güven Bengihan:
“Genelde ülke özelde LTB büyük bir kaos içindedir. Sebebi Nisan 2009’dan beridir iktidarda bulunan ama iradesi olmayan Kıbrıs Türk toplumunu temsil etmeyen UBP’nin icraatlarıdır. Çalışanların alımcı gücü düşmüş ve sefalet seviyesine gelmiştir. UBP Hükümeti ve belediye başkanı istifa etmelidir. UBP’de istikrarsızlığın istikrarı vardır.”

 Hasan Onbaşı:
“Genelde ülke özelde Lefkoşa’da büyük sorunlar yaşanıyor. Bu haklı mücadele gerek siyasi gerekse örgütsel kanalara taşınmıştır. Bu haklı mücadele UBP’nin kaybettiği halk iradesini teslim edene kadar devam edecektir.” 

Çalışanlar ne dedi?

 Güngör Tuğcan:
“Kaymakamlık tarafından çöpler toplanırken kepçeler yanlış kullanılıyor ve kırılmaya neden oluyor. Belediyeye tekrardan mali külfet geliyor. Benim sol gözümde sorunum var. Ameliyat olmam gerek. Ancak Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarım yapılmadı için ameliyat olamadım. Türkiye tarafından belediye için gönderilen paranın bir kısmının kurultay için kullanıldığı duyumunu aldık. Şimdi kurultay tekrarlanırsa kalan para da mı kullanılacak?”

 Mehmet Şanlıok:
“Sözün bittiği yerdeyiz. İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarımız yıllardır yapılmıyor. Maaşlarımız düzenli alamıyoruz. Yaşadığımız sorunlar çözülene kadar mücadelemiz devam edecektir.”

 Önsel Güllü:
“İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortalarımız yıllardır yatırılmıyor. Maaşlarımızı düzenli alamıyoruz. Bu sorun sadece bizim sorunumuz değildir. Birçok belediyede de aynı sorun yaşanmaktadır. Bu yönetim istifa etmeli ve yeni yönetim gelmelidir. Ancak gelecek olan yeni yönetimde de ayni yüzleri görmek istemiyoruz.”

 Rıfat Börklüce:
“KKTC’nin kurmayları belediye emekçilerine ve Lefkoşa halkına çile çektirmeye hakkı yoktur. Nasıl parasız bayram geçireceğim dediğim için bana 20 TL verdiler. Nasıl verildiğini unutmadım. Biz çalıştığımızın karşılığını istiyoruz. Sadaka değil. O parayı almadığımı da ilgililere bildiririm.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar