Magazin

Londra’da 20 bin kişi buluştu


ZİYNET SALİ SAHNE ALDI:

Londra’da ikincisi düzenlenen Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivali’nde yaşanan çeşit türlü etkinlikler arasında Ziynet Sali konseri de yer aldı. Etkinliğin 20 bin kişiyi buluşturduğu bildirildi

İngiltere Kıbrıs Türk Vakfı (UK Turkish Cypriot Trust)  tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, UK Turkish Cypriot Trust’ın organize ettiği Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivali’nde Ziynet Sali de konser verdi.

Kuzey Londra’daki Lee Valley Athletics Centre’de düzenlenen festivale, yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Festivale Labour Party Enfield Milletvekili Bambos Charalambous, Edmonton Milletvekili Kate Osamor, KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, TC Londra Konsolosu Çınar Ergin, Enfield Belediye Lideri Nesil Çalışkan da katıldı. Kıbrıs mutfağının, el işlerinin, sanatın ve müziğin bir arada olduğu festivale, Kuzey Kıbrıs’tan Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği heyetleri de katılarak destek verdi.

Kıbrıs Türklerinin örf ve adetleri, gelenek ve görenekleri, yöresel oyunlarının sahneye taşındığı festivalde Tolga Oğuz yönetimindeki 16 kişilik Girne Genç Sanatseverler Derneği (Gençsad), gelin kınası, damat traşı ve testi oyununu sahneledi. Kıbrıslı ünlü sanatçı Ziynet Sali konser verdi.

 

Peş peşe sahne aldılar

İngiltere’deki etkinlikte Serel Yereli, Türkçe ve İngilizce eserlerini seslendirdi. Londra doğumlu genç yetenek Şifa Abdullah ve Ata Kaya’nın ardından solistler Soner Türsoy ve Serkan Kelebek eşliğinde Grup Kelebekler, Erdoğan Baca yönetiminde Kıbrıs Dörtlüsü ve Devrim Baca nezdindeki Major Band, sevilen eserlerini seslendirdi. Parodi sanatçısı Ertanç Hidayettin ve bir tiyatro grubu yöneticisi Fatoş Törer de mani okudu.

Sanat yaşamını aktif olarak sürdüren Osman Balıkçıoğlu, Kemal Deveci (zurna) ve Gökay Uçar (davul) çeşitli skeç ve gösteriler yaptı. Festivalde ayrıca el sanatları, Kıbrıs’a özgü yiyecek ve içecekler, sergilenip satışa sunuldu. Binlerce kişinin katıldığı festivalde toplum temsilcileri ve maddi manevi desteklerini esirgemeyen pek çok kurum ve firma stantlar açarak yerlerini aldı. Etkinliğin koordinatörlüğünü Kıbrıs Türk Gençlik Birliği Başkanı Nafiya Horozoğlu yaptı.

 

Serdar Denktaş da oradaydı

Etkinlikte DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da yer alarak Kıbrıs’a ait bir şarkıyı seslendirdi. Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivali Koordinatörü Nafiya Horozoğlu, festivalin ticari kazanç amacıyla değil, gençleri kazanmak için düzenlendiğini vurguladı. “İngiltere’deki gençlerimizin asimilasyonu engellemek, gençlerimize kültürümüzü tanıtmak ve Kıbrıs Türk kimliğine sahip çıkmak artık davamızdır” diyen Horozoğlu, davanın “gelecek kavgası” olduğunu kaydetti.

 Başa dön tuşu