KıbrısManşet

Cengiz Topel uçağına kavuştu


Cengiz Topel anıtına, Yüzbaşı Cengiz Topel’in vurulduğunda kullandığı  F 100 savaş uçağı yerleştirildi

Gürsel KARAGÖZLÜ

 

Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel anısına, Cengizköy’de bulunan Cengiz Topel anıtına F 100 savaş uçağı monte edildi.

Kıbrıs Türk Mücadele tarihinde  önemli bir yeri olan ve Kıbrıs Türkünü korumaya çalışırken işkence görerek öldürülen P.Yüzbaşı Cengiz Topel’in Cengizköy’deki anıtı yeniden düzenleniyor.

8 Ağustos 1964 tarihinde, Erenköy çarpışmalarında F 100 savaş uçağı ile yer alan ve Cengizköy bölgesinde, şehit düştüğü alanda, yıllardır en çok ziyaret edilen tarihi yerler arasında yer alan Cengiz Topel Anıtı, zaman zaman ihmal edildiği gerekçesi ile eleştiri konusu oluyordu. Son dönemlerde, bakımı yapılmayan ve yer yer dökülen anıt, son dönemlerde yeniden elden geçiriliyor. TMT Mücahitler Derneğinin girişimi ile Cengiz Topel’in F 100 savaş uçağının aynisi olan ve Bursa’da askeri havaalanında bulunan bir uçak Eskişehir’e götürülerek gerekli bakımı yapıldı. Parçalar halinde geçtiğimiz hafta Cengiz Topel’in Cengizköy’deki anıtına getirilerek parçaları gövdeye takılarak son şeklini aldı ve Eskişehir’den gelen teknik ekip uçağı alanda yeni yapılan kaide’nin üzerine monte ettiler. Eskişehir teknik ekibi uçağı monte ettikten sonra, bölgeyi ziyaret eden ve bilgi alan Lefke Kaymakamı Sadi Güneş ile de bir hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Kaide üzerine monte edilen uçağın resmi açılışı çevre düzenlemesi de yapılarak 15 Temmuz- 8 Ağustos tarihleri arasında tespit edilen bir günde yapılacağı öğrenildi.

Cengiz Topel anıtına monte edilen F 100 uçağı hem Cengiz Topel anıtına ayrı bir güzellik ve maneviyat katarken, bölgeye gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin bölgeye katkı yapacağı gözlemlenmektedir. Uçağın monte edilişine başlandığı günden itibaren Cengiz Topel anıtına yoğun ilgi olmakta ve insanlar anıta gelerek anı fotoğrafları çekmektedirler. Uçağı ziyarete gelen vatandaşlar uçağın anıta monte edilmesini memnuniyetle karşıladılar.

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı