Loizu’nun hak arayışı mahkemede devam edecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Mayıs 30, 2024
KıbrısSürmanşet

Loizu’nun hak arayışı mahkemede devam edecek

RİK muhabiri Loizu, meslek hastalığı olan viralensefalit olmasına rağmen haklarını vermemekte direnen Rum Yönetimini insan haklarını ihlal etmekle suçluyor.

Rum Radyo Televizyon Kurumu (RİK) çalışanı Evdokia Loizu basın toplantısı düzenleyerek Rum Yönetimi’ni, insan haklarını ihlal etmekle suçladı.


Politis ve diğer gazetelere göre Loizu isimli gazeteci 2007’de viralensefalit hastalığına yakalandığını,  Çalışma Teftiş Dairesi’nin, bu hastalığın işyerindeki çevresel şartlardan kaynaklandığını teyit etmesine rağmen Rum Yönetimi’nin, iş hastalıkları birlik hukukuna uymayarak insan haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Rum Yönetimi’nin 2007’den beridir, AB’nin aksine, meslek hastalıklarını tanıma konusunda iki hukuki sistem güttüğünü, sigortalı vatandaşların hastalıklarının tanınması ile gerek devletten gerekse işverenden bütün haklarını yargıya başvurmaksızın aldığını bu nedenle kendisinin de Avrupa vatandaşı olarak hakkını arama mücadelesi başlattığını söyledi.

Luizu RİK’in Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’nden kendisi tarafından aleyhine açılan tazminat davasını reddetmesini talep ettiğini söyledi. Rum Çalışma Teftiş Dairesi’nin hastalığın işyerindeki şartlardan kaynaklandığını teyit etmesine rağmen elindeki meslek hastalıkları listesinde viralensefalit olmadığı için kendisini sigortasız bırakan Sosyal Sigorta Dairesi’nin RİK’i herhangi olumsuz bir şey olmadığını göstermeye yönlendirdiğini belirtti.

Evdokia Loizu Rum Yönetimi’nin şahsına karşı tutumunu “aşağılayıcı” diye niteledi ve kendisi gibi meslek hastalığı bulunanları, doğru bilgilenip haklarını talep etmeye çağırdı.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar