Liseliler üniversitelerle tanıştı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
Eğitim

Liseliler üniversitelerle tanıştı

Lefke Gazi Lisesi, KKTC’deki 10 üniversitenin tanıtım etkinliğine ev sahipliği yaptı

Gürsel KARAGÖZLÜ   

Lefke Gazi Lisesi’nin daveti üzerine Lefke Avrupa Üniversitesi, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, Kıbrıs İlim Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Uluslararası Final Üniversitesi,Ada Kent Üniversitesi, Girne Üniversitesi, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi okulda stant kurarak bölümlerini tanıttı.


Lefke Gazi Lisesi’ndeki 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik tanıtım etkinliğinde programları hakkında bilgiler verildi ve broşürler dağıtıldı. 2018-2019 öğretim yılında okuldan mezun olacak olan 12. sınıf öğrencileri tanıtım etkinliğine yoğun ilgi gösterdi.

Lefke Gazi Lisesi Müdürü Ziya Tüzel, etkinliğin hedefinin, mezuniyet noktasına gelen 12. sınıf  ve mezuniyete yaklaşan 11.  sınıf öğrencilerinin KKTC’deki üniversitelerle tanışması olduğunu söyledi.. KKTC’deki tüm üniversitelerin önümüzdeki aylarda giriş sınavları yapacağına dikkati çeken Tüzel, öğrencilerinin bu sınavlar öncesinde üniversiteleri ve uyguladıkları programları tanımalarını istediklerini söyledi. Tüzel, öğrencilerinin etkinlik sayesinde üniversitelerin sınav ve burs programları konusunda da bilgi sahibi olduğunu kaydetti.

Öğrenciler ne dedi

 Sidar Karakuş

Lise 12 Fen son sınıf öğrencisiyim. Müzik öğretmeni olmak istiyorum. Ders yılının sona geliyoruz ve mezun olacağım. Okulumuzda bugün üniversiteler geldi ve okullarının tanıtımını yaptılar.  Müzik öğretmenliği iki üniversitede olduğunu gördüm. Onlardan gerekli bilgileri aldım. Sınav tarihlerini öğrendim. Bu iki üniversitenin yapacağı sınavlara katılacağım ve bir tanesini seçeceğim. Bu etkinlik biz öğrencilere çok yararlı oldu. Katkı koyanlara teşekkür ederim.

Berna Aydın

Lise 12 Fen bölümünde eğitim görmekteyim. Bugün yapılan etkinlik ayağımıza gelen çok güzel bir fırsattır. Hemşirelik veya biyoloji okumak istiyorum. Üç üniversitede benim istediğim bölümler olduğunu gördüm. Sınavlarına katılacağım. Bugün yapılan bu etkinlikte bilmediğimiz çok şeyler öğrendim. Müdürümüze, öğretmenlerimize ve üniversite yetkililerine teşekkür ederim.

Süleyman Göral

Lise 12 son sınıf  yabancı dil bölüm öğrencisiyim. İngilizce öğretmenliği okumak istiyorum. Bu branş pek çok Üniversitede vardır. Sınavlarına girerek ona göre karar vereceğim. Bugün yapılan bu etkinlikte üniversiteler bizlere eğitim sistemlerini, programlarını, burslarını anlattılar. Sorduğumuz sorulara cevap vererek bizleri aydınlattılar. Herkese teşekkür ederim.

Vehit Sadun.

Lise 12 Türkçe- Matematik bölümündeyim. Otorinolarengoloji veya eczacılık bölümü okumak istiyorum. Bazı Üniversitelerde bu branşların olduğunu gördüm. Mezun olduktan sonra üniversitelerin yapacağı sınavlara gireceğiz. Üniversitelerin sınav tarihleri de ayrı ayrı günlerde olması bizlere bir avantajdır. Sınavlar sonrasında tercihimi ona göre yapacağım. Bugün yapılan Üniversiteleri tanıtım gününde doyurucu bilgiler aldım. Bu günü gerçekleştirenlere teşekkür ederim.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar