AfrikaDünya

Libya kıyılarına vuran Akdeniz’in adsız ölüleri


Libya sahildeki bir plajda, kumun üstünde sadece bacak görünüyordu. Vücudun gerisi kum altındaydı.

Ebubekir El Susi, “Sudan çıktıklarında onların üzerini Allah örtüyor” diyor.

Genç Libyalı fotoğrafçı, bu kimliği belirsiz cesedi ve 20 diğer cesedi başkent Trablus’un Garabulli kıyılarında Mart ayında görüntülemiş.

Kızılhaç gönüllüsü olarak buna benzer daha fazla fotoğraf çekmek zorunda kalabilir.

Uluslararası Göç Örgütü’ne (IOM) göre bu yıl bugüne kadar 3 binden fazla göçmen ve mülteci Avrupa’ya ulaşmak isterken Akdeniz’in sularında kayboldu.

Ancak, Nijeryalı 29 yaşındaki yalnız anne Betty için aşırı kalabalık bir botla Akdeniz’i geçmeye çalışmak caydırıcı olacak kadar korkutucu değil. Kıyıya gelene kadar kandırılmış, Sahra çölünü insan kaçakçılarının kontrolünde geçmiş, dövülmüş ve korkutulmuş.

Nijerya’da bir kaçakçı kendisine Mısır’da bir iş vadetmiş. Ancak, 645 dolar verdiği kaçakçı, kendisini Trablus’a giden bir kamyona bindirmiş.

Şişme botla Akdeniz'i geçmeye çalışan mülteciler

Soyadının yazılmasını istemeyen Betty, “Çölde çok kişi öldü. Birisi düştüğünde beklemiyorduk. Çok fazla ceset gördüm. Ağlıyordum.” diyor ve ekliyor:

“Eğer bağırırsanız o an, öldürülüyordunuz. Çölde uyumak için battaniyemizi serdiğimiz yerlerin altında ne var bilmiyorduk. Bazen battaniyeyi kaldırdığımızda altında iskelet görüyorduk.”

Libya’ya geldiğinde başka bir acıyla karşı karşıya kalmış.

Ellerinde düştüğü bir çete onu fuhuşa zorlamış. Özgürlüğünü satın almak için daha fazla para bulmak zorunda kalmış. Bir başka kaçakçının kendisini Avrupa’ya götürmesi için 860 dolar vermek zorunda kalmış.

İki oğlan çocuğu olan Betty, başka seçeneği olmadığını söylüyor.

Trablus Sahil Güvenliği’nden Muhammed Garbaj sağ ya da ölü Betty gibi çok sayıda mülteci görmüş.

Muhammed Garbaj

Sayısız insanın hayatını kurtarmış, fakat kurtaramadıkları vicdanını sarsmış.

“Bir defasında bir tekneyi kurtarmaya gittik ancak sağ olan tek bir kişi bulabildik” diyor, “Diğerleri, ki 120 kadar kişiydiler, boğulmuşlardı. İnsanları bu teknelerle gönderenler iyi Müslümanlar değilller, insanları denizde ölüme gönderen kalpsiz insanlar” diyor.

Libya karasularının hemen ötesinde görev yapan Avrupa Birliği misyonu, kaçakçılığı engellemekle görevli.

Ancak, Trablus Kaçakçılık Şube Müdürü Albay Eşref el Bedri’ye göre misyonun yaptığı “göçmenler için taksi hizmetinden ibaret.”

Deniz kenarında, Betty’nin çıplak ayağına dalgalar vuruyor.

“Korkmuyorum” diyor, “Zihnim güçlü çünkü Tanrı’ya inanıyorum. Her defasında suya bakıp, ‘Sen beni sınırlayamazsın. Bana hiçbir şey olmayacak” diyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı