KıbrısManşet

Lemar’dan yardım eliÜlkemizin lider perakende markası Lemar, içinde bulunduğumuz zor süreçte; yerel Belediyelerle işbirliği halinde bakıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ülkemizin her köşesine yardım elini uzatıyor.
Belediyelerle istişare halinde, yetkililerin özel talepleri doğrultusunda Lefkoşa, Girne, Mağusa, Güzelyurt, Çatalköy ve Alsancak Belediyeleri’nin Sosyal Yardımlaşma Müdürlükleri’ne teslim edilen ürünler ve yardım paketleri binlerce vatandaşımıza ulaşıyor. Belediyelerin ihtiyaçlarına göre belirlenen yardım paketlerinde; Bakliyat, yağ, salça, makarna, balık konservesi ve yemekler, çorba, yumurta, süt, çay, şeker, meyve suyu, fındık kreması, çocuklar için atıştırmalık ürünler, bebeklere mama ve bezlerin yanı sıra çeşitli temizlik ve hijyen ürünleri (çamaşır deterjanı, çamaşır suyu, sıvı sabun, havlu, ıslak mendil ve tuvalet kağıdı) de bulunuyor.Lemar Genel Md. Rüstem Önkal: ‘Tüm Belediyelerimize teşekkür ediyoruz’

Konuya ilişkin bilgi aldığımız Lemar Süpermarket Genel Müdürü Rüstem Önkal; ‘Ülkemiz genelinde yaklaşık 15-20 gündür devam eden Corona Virüs vakaları neticesinde bakanlıklarımızın aldığı tedbirleri yakinen takip ediyor, mağazalarımızda çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlığını koruyacak tüm önlemleri aksatmadan almaya çalışıyoruz.

Tabi bu süreçte bakıma muhtaç, yaşlı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın daha da zor durumda kaldığını gözlemliyoruz ve özellikle Belediye Başkanlarımızdan ve çalışanlarından bu konularla ilgili bilgiler alıyoruz. Geçtiğimiz hafta içerisinde, hemen hemen tüm büyük Belediyelerimizin Belediye Başkanlarıyla koordineli olarak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını bölgesel bazda belirlemeye çalıştık ve hızlı bir şekilde ürünleri hazırlayıp Belediyelerimize teslim ettik. Konuyla birebir ilgilendikleri ve doğru ürünlerin yardımını yapmamız konusunda bizi doğru yönlendirdiklerinden ötürü değerli Belediye Başkanlarımıza ve bu ürünlerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasında aramızda köprü görevi gördüklerinden dolayı tüm Belediye çalışanlarına da ayrıca teşekkür ederim. Belediyelerimizin bu tarz yardım konularında en tepedeki yöneticiden en aşağıdaki personele kadar ne kadar özverili çalıştıklarını açıkcası bilmiyordum, bu vesile ile öğrenmiş oldum ve çok mutlu oldum.

İlk etapda yaklaşık 150 bin TL lik bir ürün yardımı yaptıklarını ileten Önkal, ‘Bu desteğimiz belediyelerimizden gelecek talebe göre elimizden geldiğince devam edebilecektir. Tüm kontakda olduğumuz veya olmadığımız Belediye Başkanlarımıza da buradan duyuru olsun ki bize ulaşmaları durumunda, ki bana direk de ulaşabilirler, elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz’ diye konuştu.

Sözlerine Lemar çalışanlarına teşekkür ederek devam eden Önkal, ‘Marketlerimizde ürün bulunurluğunun ve verilen hizmetin mümkün mertebe aksamadan devam etmesinde ve yapılan yardımların hazırlanış süreçlerinde de personelimizin özverisi ve emeği çok büyüktür, onlara defa defa teşekkürü borç biliriz’ dedi.

Halkımızı da evlerinden mecbur olmadıkça çıkmamaları yönünde uyaran Önkal, ‘Evde kapalı kalmak durumunda olan kişilerin tabii ki bazı özgürlükleri kısıtlanıyor ve sıkılıyorlar, ancak gerekirse biraz canımız sıkılsın ama canımız yanmasın. Unutulmamalı ki, diğer tarafdan bakıldığında, ‘keşke evimde olabilseydim’ diyen  birçok insanımız da mevcut ve belki de korkarak işlerine gelip tüm halkımıza hizmet vermeye devam ediyorlar. Hastanedeki doktor ve hemşirelerimiz tüm hastalık riski taşıyan kişilerle beraber vakit geçiriyor, bazı Kamu kuruluşlarındaki çalışanlar gün geliyor gece bile evlerine gidemiyor; en basiti marketlerde kasiyerlik yapmak durumunda olan ve her gün binlerce kişiyle yakın temesa geçip binlerce nakit paraya dokunmak durumunda olan insanlarımız tüm günü yüzlerinde bir maskeyle ve içlerinde bir korkuyla işleyerek geçiriyorlar. Eminim herkes bir seçim yapacak olsa, şu anda işyerinde riskte olmak yerine, evde güvenli şekilde ailesiyle oturup biraz sıkılmayı tercih edecektir. Umarım çok yakın gelecekte, ülkemiz bu salgından arınır ve herkes de normal hayatına geri döner. Fakat o günün erken gelmesi için, en basit olanı yapmalı ve Devlet’imizin koyduğu kurallara harfiyen uyarak mecbur kalmadıkça evimizden dışarı çıkmamalıyız’ diye konuştu.

İsmail Saltık: ‘Toplamda 150 Bin TL lik ürün yardımında bulunduk’

Yapılan yardım hakkında detaylı bilgi aldığımız Lemar Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü İsmail Saltık, ‘İlk etapda Lefkoşa Belediyesine talep ettikleri ürünleri içeren 2 kamyon (yaklaşık 24 palet karışık ürün), Girne Belediyesine ihtiyaç duydukları ürünlerden oluşan 2 kamyon (yaklaşık 22 palet), Mağusa Belediyesine talepleri üzerine 70 bebekli/çocuklu aileye 2’şer kez dağıtılmak üzere 140 bebekli aile yardım paketi, Güzelyurt Belediye’sine bölgede ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere ağırlıklı temizlik ve hijyen malzemeleri içeren 100 yardım paketi, Alsancak ve Çatalköy Belediyelerine’de bölgedeki ihtiyaç sahibi aileler için ağırlıklı temel gıda içeren 50’şer yardım paketi gönderdik’ dedi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar: ‘Tüm Belediyeler adına teşekkür ederim’

Ülke genelinde yaşamakta olduğumuz bu zorlu günlerde, Lemar Ailesinin ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza belediyeler aracılığı ile yapmış olduğu yardımların tüm şirketlerimize örnek olmasını diliyor, kendilerine kurumlarımız adına çok teşekkür ediyorum. Kendilerine yardım bekleyen diğer küçük belediyelerle ilgili de gerekli bilgileri verdim, eminim ki bu noktalara da yardım eli uzatacaklar veya uzatılmasını sağlayacaklardır.

Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı:

Bugün geldiğimiz noktada gündelik işleyip, gündelik kazanan insanlar çok zora girdi. Belediyemize yardım talepleri her geçen gün artıyor. Belediyemizin günlük yardım talebi telefon aramaları 500 aileye ulaşmış durumdadır. Tabi bunların koordinesi çok önemli, Lemar gibi değerli kuruluşların katkıları bizim için çok kıymetli, zira bu altından kalkılabilecek bir süreç değil açıkçası. El birliği ile bu süreci ne kadar rahat atlatabilirsek ona gayret ediyoruz. Bu yardımların sürdürülebilirliği de önemli. Bu noktada Lemar Ailesine tüm halkmızı adına katkılarından ötürü çok teşekkür ediyorum.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü:

Her şeyden önce Kıbrıs Türk toplumu olarak zor bir dönemden geçmekteyiz. Çin’den başlayan bu Corona Virüs salgını dünya geneline yayıldı Kıbrıs Türk toplumu da bu salgından etkilendi. Dolayısı ile belediyeler üzerine düşen görevi yapmaktadırlar fakat biz bu işleri yerinde yaparken işinden gücünden olan pek çok insanla muhatap oluyoruz, bunun sonucunda da ihtiyaç sahibi ve işsiz kalan insanlar ortaya çıkıyor. Bu, bir dayanışma ruhu ile aşılabilecek bir konudur. Sağlıkla ilgili bir takım tedbirler alınmakla birlikte insanların günlük yaşamındaki sadece gıda ve hijyen ihtiyaçlarının karşılanması sadece belediyelerin üstesinden gelebileceği hadise değildir. Dolayısı ile çeşitli iş adamları ve kuruluşlarının belediyelerimize yaptıkları yardımları en iyi şekilde değerlendirerek vatandaşlarımıza adaletli bir şekilde dağıtmaya çalışıyoruz.

Bugün burada Lemar grubunun belediyemize yapmış olduğu iki kamyon dolusu gerek gıda gerekse hijyenik malzemeleri teslim almak üzere burada hazır bulunduk. Bu malzemeleri belediye ambarımıza koyup gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra en adil bir şekilde Girne ve çevresindeki vatandaşlarımıza dağıtacağız. Ben bu bağış için, ki gerçekten önemli bir bağış, iki tır dolusu yardım malzemesi geldi, Lemar firmasına çok teşekkür ederim. İnşallah bu kötü günleri, dayanışma ruhu ile hep birlikte atlatacağımızı düşünüyorum. Vatandaşlarımıza da mesajımız var, evde kalmaları çok önemlidir, onlar evde kaldığı sürece biz işlerimizi daha kolay yapacağız. Dayanışma ruhu içinde sonsuz destek veren Lemar Grubunun yaptığı bağışlar bizim için çok anlamlı ve büyük ölçeklidir. Kendilerine teşekkür ederim.

Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter: ‘Gün birlik olma günü’

İçinde bulunduğumuz dönemde, gün birlik olma günüdür. Bu anlamda ülkemizin iş adamlarına ve duyarlı vatandaşlarına büyük görev düşüyor. Şahsım ve kurumum adına elini taşın altına koyan tüm yardım severlerimize ve Lemar Ailesi’ne teşekkür ediyorum.

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu: ‘Diğer iş insanlarımıza da örnek olsun’

Yaşamakta olduğumuz bu olağanüstü süreçte Lemar Ailesinin bölgemizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım yapmasından dolayı çok gururluyuz. Sosyal Sorumluluklarda bize her zaman destek olan Lemar Grubu’na ülke genelinde yaptıkları bu yardımlar için teşekkür ediyor, diğer iş insanlarımıza da örnek teşkil etmesini diliyorum.

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser: ‘Teşekkür ederiz’

Bölgemizde işletmesi olan Lemar Group Belediyemize ihtiyaçlı ailelere verilmesi üzere erzak yardımı yapmıştır. Yine ihtiyaç olması halinde, tekrardan yardıma hazır olduklarını da bize bildirdiler. Alsancak Belediyesi olarak kendilerine çok teşekkür ederiz.

Basın ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Başa dön tuşu