Lefkoşa'ya canlılık getirdiler - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Magazin

Lefkoşa’ya canlılık getirdiler

HALK DANSLARI NEFES KESTİ: 13’üncü Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali ikinci gecesinde GÖÇTAŞ, HASDER, ASD’nin yanında Macaristan, Polonya, Türkiye ve Meksika’nın halk dansları ekipleri ile katılımcıların nefeslerini kesti

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin kurumlar ve derneklerle birlikte organize ettiği 13’üncü Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali ikinci gece ekiplerin muhteşem dans gösterilerine sahne oldu. Çağlayan Parkı’nda kalabalık bir izleyici topluluğunun takip ettiği gösterilerde 3 yerli, 4 de misafir ülke ekibi sahne aldı.


Gösterilerde GÖÇTAŞ, HASDER, ASD yanında Macaristan, Polonya, Türkiye ve Meksika’nın halk dansları ekipleri nefes kesen performanslara imza attılar. Yerli gruplarımızın ülkemiz kültürünün çok değerli halk danslarını kusuruz şekilde ortaya koyması büyük beğeni kazanırken, coşkuyu da arttırdı.

Polonya ve Macaristan ekipleri ülkelerine özgü kostümleri, farklı müzikleri ve dansları ile izleyenleri etkiledi. Edirne’den gelen Türkiye halk dansları ekibinin başta harmandalı zeybek efe oyunu olmak üzere Türk kültürünü en iyi şekilde yansıtan performansları yoğun alkış aldı. Gecenin en renkli ekiplerinden biri Meksika olurken, gerek şarkı, gerekse de oyun performansları Lefkoşa’nın kalbinde Latin havaları estirdi. Maskeli ve kostümlü gösteri ise etkinlikte yer alan çocukların en çok keyif aldığı anları oluşturdu.

Eğlence çifte festivalle sürecek

Festivalde bugün hem Çağlayan, hem de Lefkoşa’da çifte coşku yaşanacak.  13. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’nde saat 20.00’den itibaren sahne gösterileri, DJ performansları, Radyo Juke Canlı Yayını ve Fikri Karayel konseri yer alacak. Haspolat Kültür Sanat Festivali ise kortej yürüyüşü ile başlayacak ve 19.30’da 13. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali konuk ekipleri gösteri sunacak. Saat 21.00’de Arda Gündüz’ün konseri, ardından ise LTB Haspolat Çocuk Modern Dans ekibi ve LTB Gençlik Meclisi Orkestrası gösterileri gerçekleştirilecek ve ardından saat 22.15’te Gizem Akbil ft. Caravan Blue sahne alacak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar