Eğitim

Lefkoşa Montessori’de yeni eğitim yılı heyecanı


Lefkoşa Montessori Okulu yeni akademik yıla muhteşem bir tören ile “Merhaba” dedi

Lefkoşa Montessori Okulu 2017-2018 Akademik Yılı, Cuma günü, başladı.

Okulda düzenlenen törene, Kıbrıs Montessori Okulları Eğitim Direktörü Hatice Düzgün ve Lefkoşa Montessori Okulu çocuklarının yanı sıra aileleri, okul öğretmenleri, Kıbrıs Montessori Okulları’nın beslenme uzmanlığını da yapan Diyetisyen Seren Avcı katıldı.

Törende Kıbrıs Montessori Okulları Eğitim Direktörü Hatice Düzgün, Lefkoşa Montessori Okulu’na yeni kayıt olan çocuklara ve ailelerine okul öğretmenlerini tanıttı, Montessori eğitim sistemi hakkında bilgi verdi.

Düzgün, törende ayrıca, yeni akademik yılı takvimini açıkladı.

Okul öğretmenlerinin çocuklara hediyelerini takdim etmesi ile devam eden törende, çocuklar, öğretmenleri ve aileleri ile yılın ilk hatıra fotoğrafını çektirdi.

Yeni akademik yılı açılış töreninde ayrıca, Kıbrıs Montessori Okulları Eğitim Direktörü Hatice Düzgün’ün velilere mektubu ile velilerden beklentiler ve yeni akademik yılı takvimi yazılı olarak sunuldu.

Düzgün: Gurur duyuyorum

Kıbrıs Montessori Okulları Eğitim Direktörü Hatice Düzgün, velilere mektubunda KKTC’de okul öncesi eğitime verdikleri önem ve ciddiyet nedeniyle çocuklar için çok özel bir okul kurulması görevini üstlendiklerini kaydetti.

Bu görevin sorumluluğu ile uzun ve hassas araştırmalar ertesinde Montessori yönteminin diğer tüm eğitim yöntemlerinin ve geleneksel anlayışın çok ötesinde sonuçlara ulaştığını gördüklerini belirten Düzgün, böylece KKTC’de de Montessori yöntemini tüm ilkeleriyle uygulayan Montessori Okulları olmanın ve Montessori adını okullarının adına taşımanın gururunu yaşadığını söyledi.

 

“Yalnız kişisel gelişim yetmez”

Hatice Düzgün, “Çocuklarımız için hazırladığımız bu mekanda çocuğun tüm hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı becerileri kendi yapısına göre, diğerlerine güven duyarak ve özgüvenini geliştirerek zorlanmadan ve yarıştırılmadan ve en önemlisi de öğrenmenin, üretmenin, sorumluluk almanın mutluluğunu yaşayarak geliştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Bu becerilerin her insana hem mesleki, hem sosyal, hem de ruhsal yaşantısında, ona doğru yolu gösterecek özellikleri kazandıracağını kaydeden Düzgün, “Bununla birlikte unutmamalıyız ki birey aynı zamanda toplumun bir üyesidir. Yalnız kişisel gelişim yetmez” diyerek, bu nedenle Montessori’nin çocuğa sadece kendi gelişiminin anahtarını vermekle yetinmediğini aynı zamanda insanı değerleri de yükseltmeyi öğrettiğini ifade etti.

Hatice Düzgün, Girne, Lefkoşa ve ODTÜ Montessori Okulları mezunlarının hayata birçok yaşıtlarının sahip olması mümkün olmayan özelliklerle ve becerilerle donanmış olarak başladıklarını dile getirdi.

 

“Velilerimizin fikir ve düşünceleri önemli”

Düzgün, yeni dönemde çocuklar için yeni eğitim ortamı, yeni materyalleri, yeni branş öğretmenleri ve yeni projeler ile çocuklara destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Hatice Düzgün “Velilerden bizimle sürekli iletişim içinde olmalarını, okullarımızda belli konularda bizlerle fikir ve düşüncelerini paylaşmalarını temenni ediyoruz” dedi.

Hayata bakış açılarının “Öğretmenin mutluluğu”, “Çocukların mutluluğu” olarak birkaç cümle ile özetlenebileceğini belirten Hatice Düzgün, tüm velilere ve öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı