KıbrısManşet

“Lefke’nin adı ilçe”Kıbrıs Türk Emekliler Derneği, Lefke Şubesi Genel Kurulu yapıldı. Lefke Şube Başkanı Şakir Öksüz, genel kurulda yaptığı konuşmada önemli konulara değindi:
Gürsel KARAGÖZLÜKıbrıs Türk Emekliler Derneği, tüm şubeleri ile eş zamanlı olarak genel kurulunu gerçekleştirdi.

Lefke’de Ağaçlı Kahve’de dün saat 10.30’da yapılan genel kurul açılışı, 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Daha sonra Süleyman Altıntaş’ın başkanlık, Mustafa Yöney ve Ratip Dostoğlu’nun sekreterliklerini yaptığı divan kurulu oluşturuldu.

 

Öksüz: Lefke’de ilçe olmanın gerekleri yerine getirilmedi

Divan oluşumundan sonra söz alan Lefke Şube Başkanı Şakir Öksüz, genel kurulda gündeme getirdikleri Lefke’nin ilçe olması konusunun bölge sivil toplum örgütleri ile birlikte verilen mücadeleden sonra gerçekleştiğini söyledi.

Öksüz, Lefke ilçesinde iki yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen ilçe olmanın gereklerinin yerine getirilmediğini söyleyerek, polis karakolunun halen karakol düzeyinde kaldığını, birçok devlet dairelerinin de halen şube olarak görev yapıldığını kaydetti.

Öksüz, diğer sivil toplum örgütleri ile birlikte mücadele vererek ilçe olma gereklerinin yerine getirilmesi için çalışacaklarını belirtti.

 

“Mahkeme derhal hizmete açılmalıdır”

Lefke Mahkemesi’nin de altı ay önce tadilat yapılacağı gerekçesi ile Güzelyurt’a taşındığını ve halen tadilata başlanmadığını söyleyen Öksüz, derhal bu tadilata başlanmasını ve mahkemenin yeniden hizmete açılmasını istediklerini söyledi.

 

“Doktor eksikliği giderilmeli”

Cengiz Topel Hastanesi konusunda da konuşan Şakir Öksüz, hastanenin ikinci sınıf hastane konumuna getirilmesi için mücadele verdiklerini, dönemin sağlık bakanının bu konuda bölge insanına sözler verdiğini, 24 doktor sayısı olması gereken hastanede 5-6 doktor ile hizmet verdiğini ve bunun yetersiz kaldığını doktor eksikliğinin tamamlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Geçmiş sağlık bakanları tarafından hastanenin geliştirilmesi için Güzelyurt Hastanesi ile eş zamanlı binaya ek ilaveler yapılarak genişletilmesi ve tam teşekküllü bir konuma getirilmesi için sözler verildiğini ancak bu sözlerin de yerine getirilmediğini ve belirtti.

Öksüz, bu konuda da diğer sivil toplum örgütleri ile birlikte gerekli mücadeleye devam edeceklerini, hastanenin tam teşekküllü bir hastane haline gelmesi için çalışma başlatacaklarını aktardı.

Belli yaş üzerine gelmiş durumda olan emeklilerin daha kolay sağlık hizmeti alabilmeleri için KKTC genelindeki tüm hastanelerde gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyleyen Öksüz, sivil toplum örgütleri ile birlikte verilen mücadele sonunda Aplıç Kapısı’nın açılmasını başardıklarını ifade etti.

 

“Kirli yatırımlara karşıyız”

Lefke’de yeni madencilik arayışlarında olan firmaların olduğunu söyleyen Öksüz, madencilik ve bunun gibi kirli yatırımlara şiddetle karşı olduklarını söyleyerek, Lefke’de  turizm, eğitim ve tarım gibi temiz yatırımların yapılması gerektiğini ve bunlara tam destek verdiklerini söyledi.

 

“Dernek binası için çalışma başlattık”

Emekliler Derneği Lefke Şubesi’ne 2018 yılında bir dernek binası kazandırılması için çalışma başlattıklarını söyleyen Öksüz, Lefke çarşı merkezinde Lefke Belediyesi’ne ait bir binanın uzun süreli kendilerine çok cüzi bir kira bedelinde tahsis edildiğini ve 2019 yılı içerisinde bu binanın tadilatı yapılarak derneklerine kazandırılacağını söyledi. Öksüz, bu konuda destek veren Lefke Belediye Başkanı ve belediye meclis üyelerine teşekkür etti.

 

Başkan yeniden Öksüz

Lefke Şube Başkanı Şakir Öksüz’ün konuşmasından sonra faaliyet raporu ve mali rapor okunarak üyelerin onayına sunuldu. Faaliyet raporu ve mali rapor, üyelerin oy birliği ile kabul edildi.

Genel kurulda tek aday olan Şakir Öksüz, yeniden dernek başkanı olurken yönetim kurulu şu isimlerden oluştu.

Yönetim Kurulu aşağıdaki gibidir.

Şakir Öksüz -Başkan

Refik Saydam -Sekreter

Akşit Kayımbaşıoğlu -Veznedar

Mustafa Yöney, Ahmet Salih Oktay, Ratip Dostoğlu ve Enver Öztoprak- Faal üyeler.

Denetçiler

Fedai Ferit, Süleyman Altıntaş, Gürsel Karagözlü

Yedek Üyeler; İsmail Gül-Emin Bahçivan

Delegeler:

Nevzat Şahiner- Cevdet Atalar- Önel Özbenli- Mehmet Tekin

Başa dön tuşu