KıbrısManşet

Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu eylem yaptı


Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu, 2013 yılında yapımına başlanan, sekiz yılı aşkın bir süredir tamamlanamayan ve yarım kalan Güzelyurt- Lefke çift şerit yolunun tamamlanmamasını bir kez daha protesto etti.

Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu eyleminde, dernek üyeleri, yolun tamamlanmasında engel teşkil eden ve henüz kaldırılmayan ağılın önünde eylem gerçekleştirdi.Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformuna üye sivil toplum örgütü başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen eylemde, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının konuyla ilgili olarak verdiği sözleri tutmasını ve bir an önce yolun kullanıma açılması için adım atmasını talep ettiler.

Bölgede yolun tamamlanmasında engel teşkil eden ve henüz kaldırılmayan ağılın önünde yer alan eylemde ilk sözü Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı aldı. Hızlı, çift şerit yolla ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma bakanının verdiği sözleri ve yaptığı açıklamalar olmasına rağmen yolun içerisinde kalan ağılın kaldırılmasına yönelik bir çalışma yapılmadığını belirterek, Lefke bölgesinin hükümetler tarafından hiçe sayıldığını savundu. Hızlı, başta Bayındırlık ve Ulaştırma bakanı ve hükümette bulunanların Lefke’ye gelerek yolu yerinde görerek sivil toplum örgütleri ile birlikte bir masaya yatırmaları ve erken bir çözüm bulunarak yolun halkın kullanımına açılmasını istedi.

Nekibzade: 8 yıldır bitmedi

Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Vehit Nekibzade de 8 yılı aşkın süredir bitirilemeyen Güzelyurt- Lefke çift şerit yolunda istimlâk sorununun üç yıl önce çözüldüğünü belirtti. İstimlak sorununun çözülmesine rağmen şimdi de yolda ağıl ve zeytin ağaçlarının taşınması ile karşılaştıkları sorunları anlatarak, bakanlığın ve hükümetin kendilerini görevlendirerek ağaç ve ağılın gösterilecek başka bir yere taşınmaları işini 15 günlük bir kısa zamanda yapabileceklerini söyledi. Nekipzade, sorunların çözülüp bu yolun hemen bitirilmesi için Ulaştırma Bakanını göreve davet etti.

Lefke güzelyurt yolu eylem

Paşa: Ağılımı taşımaya hazırım

Bölgedeki ağıl sahibi Ertay Paşa da kendisine başka bir yer gösterilmesine rağmen gösterilen yerde başka yol sorunu olduğunu ve jeoloji dairesinin gösterilen yer ile ilgili incelemelerinin devam ettiğini söyledi. Paşa, sorunsuz bir yer gösterilmesi halinde ağılını hemen taşımaya hazır olduğunu söyleyerek, sorunların ortadan kalkmasını ve yıllardır bitirilmeyen yolun bir an önce tamamlanmasını ve araç trafiğine açılması gerektiğini ifade etti.

Platform üyeleri, en erken bir zamanda bakanlığın ve hükümetin yol sorununa çözüm bulmamaları durumunda eylemleri Lefkoşa’da ve başka platformlara taşıyacaklarını ifade ettiler.

Haber ve fotoğraflar: Gürsel KARAGÖZLÜ

 Başa dön tuşu