KıbrısManşet

Lapta’da yarım asırlık kuyu kavgası


Lapta’da Türk Mahallesi’nin üst tarafında 1960 yılında Kilise tarafından açtırılan ve bölgedeki Türklerle Rumları mahkemelik yapan su kuyusu 57 yıl sonra yine sorun oldu

 

 

5 KİŞİYE RANT:  Rumların Türk Mahallesine giden suyu kesmek için açtığı öne sürülen kuyuyu bugün yalnızca 5 kişi kullanıyor. Kuyudan günde 300 ton su çekildiği için Türk Mahallesi diye bilinen bölgedeki kuyular kuruma noktasında

 

MAHALLELİ MAĞDUR: Lapta Türk Mahallesi ile Sakarya Mahallesi muhtarları kuyunun siyasiler tarafından 5 kişiye peşkeş çekildiğini iddia etti. İki muhtar 57 yıl önce Türklerle Rumları mahkemede karşı karşıya getiren kuyunun şimdi de Türkü Türkle karşı karşıya getirdiği iddiasında

 

 

Duygu ALAN

Türk Mahallesi Muhtarı İbrahim Sessiz ve Sakarya Mahallesi Muhtarı Nidai Keleş, Lapta’da Türk Mahallesi’nin üst tarafında 1960 yılında Kilise tarafından açtırılan kuyunun devlet eli ile 5 kişiye peşkeş çekildiğini öne sürdü.

Muhtarlar, söz konusu kuyunun 1960 yılında Kilise tarafından “Türk Mahallesi’ndeki akarsuları kurutmak” maksadı ile açıldığını, 1963 yılında Rum Mahkemesi tarafından da kuyunun açılma niyetinin “Türk Mahallesi’ndeki akarsuyu kurutmak” olduğuna kanaat getirildiğini ancak 63 olayları başlayınca kuyuya müdahale edilemediğini söyledi.

Bölge muhtarları, Havadis’e yaptığı açıklamada, söz konusu bu kuyunun yıllar sonra 5 kişinin kullanımına verildiğini ve bu kişilerin kuyudaki suyu hiçbir ücret ödemeden kullandığını ifade etti.

Muhtarlar, Rumlar tarafından açtırılan bu kuyudaki suyun kullanımı konusunda tonaj kısıtlaması olmadığından her gün 300 ton suyun kullanıldığını, Türk Mahallesi’ni besleyen akarsuyun bu kuyunun kullanımına bağlı olarak önünün kesildiğini ifade etti.

 

“Tonaj kısıtlaması getirilsin”

Türk Mahallesi Muhtarı İbrahim Sessiz ve Sakarya Mahallesi Muhtarı Nidai Keleş, konuya ilişkin Havadis’e yaptıkları açıklamada, “Biz kuyunun kapatılmasını talep etmiyoruz ama kullanım koşulları dünyada olduğu gibi bir standarda oturtulsun, bu kuyudan belli bir tonaj su çekme hakkını sağlasın istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Lapta’da toplamda 16 su kuyusu bulunduğunu söyleyen muhtarlar, yetkililerin bu kuyuların tümüne sahip çıkmasını istedi.

 

 

Keleş: Bize tonu 6 TL 5 kişiye beleş

Lapta Sakarya Mahallesi Muhtarı Nidai Keleş, Türklerin 1850 yılında Lapta Aşağı Haydarpaşazade Mehmet Bey Camii’ne suyu götürmek için yer altından tüneli açtığını ve bu tünel vasıtası ile camiye 3 oluklu pınar suyu götürüldüğünü kaydetti.

Keleş, 1960 yılında da Kilise tarafından Rumlara ücret karşılığında Türk Mahallesi’nin yukarı kısmında kuyu kazdırıldığını amaçlarının ise Türk Mahallesi’ni besleyen pınarın önünü keserek mahalleliyi susuz bırakmak olduğunu öne sürdü.

Nidai Keleş, şunları söyledi: “Rumlar 300 ayak derinliğinde bu kuyuyu kazdığında ayrı bir tünel açtılar ve Türk Mahallesi’ne giden pınarı o tünele verdiler. Bu kuyunun art niyetli açıldığı 1963 yılında mahkemede kanıtlandı. Rum Mahkemesi de kuyunun Türk Mahallesi’ni susuz bırakmak için açıldığına kanaat getirdi. Ancak hemen akabinde 63 olayları başladı ve kuyuya müdahale edilmedi. Yıllar sonra bu kuyu 5 kişinin kullanımına verildi. O 5 kişi belli bir tonaj kısıtlaması olmadan bu kuyuyu kullanıyor ve camiye giden suyu taşıyan tünel ile bu kuyu altında açılan tünel çakıştığından bu kuyu kullanıldığında camiye su ulaşmıyor. Bizler suyun tonuna 6 TL öderken bu 5 kişi sadece kullandığı elektriğin faturasını ödüyor.”

 

“8 kuyu tüm bölgeyi besler”

Keleş, konuyu defalarca yetkililere ilettiklerini ancak olumlu bir netice alamadıklarını belirterek Havadis aracılığı ile yetkililere bir kez daha çağrıda bulundu.

Keleş, “Bölgede 16 su kuyusu var. Bizim talebimiz bu kuyulara da sahip çıkılması Rumlar tarafından açtırılan bu kuyuda da tonaj sınırlaması getirilmesidir. Bugün bölgedeki 8 kuyu tamir edilip kullanılır hale getirilse, söz konusu kuyuda da tonaj kısıtlaması getirilse hiçbir sıkıntı kalmaz” dedi.

 

 

Sessiz: Yetkililer sahip çıkmadı

Lapta Türk Mahallesi Muhtarı İbrahim Sessiz, Lapta’da 16 adet su kuyusu olduğunu ancak yetkililerin bu kuyulara sahip çıkmadığını söyledi.

Sessiz, Rumlar tarafından 1960 yılında açtırılan kuyunun devlet eli ile 5 kişiye peşkeş çekildiğini öne sürdü, “Biz suyun tonuna 6 TL öderken 5 kişi ve ahbapları bir kuruş ödemeden her gün 300 ton su kullanıyor” diye isyan etti.

Rumlar tarafından 1960 yılında açtırılan bu kuyunun Lapta Aşağı Haydarpaşazade Mehmet Bey Camii’ne giden suyun önünü kestiğini ve susuzluk sorunu yaşandığını kaydeden Sessiz, “Rum’un açtığı kuyunun yanındaki havuzun su kapasitesi 300 ton. 5 kişi her gün bu 300 tonu dolu dolu kullanıyor. Havuz boşaldıkça pınardan boşalan miktar geri doluyor.  Bu kuyu kullanıldıkça da camiyi besleyen su havuzu dolmuyor” dedi.

 

“Denktaş mahalleliye sahip çıksın”

Sessiz, bu kuyunun 1960 yılında Kilise tarafından “Türk Mahallesi’ndeki akarsuları kurutmak” maksadı ile açıldığını bunun o dönem Avukat olan Rauf Raif Denktaş tarafından da Rum Mahkemesi’nde görüşülen davada ispatlandığını söyledi.

Sessiz şunları kaydetti: “63 olaylarından hemen önce bu kuyunun Türk Mahallesi’ni susuz bırakmak niyeti ile açıldığı gerekçesi ile Türk Mahallesi sakinleri dava açtı. Mahallelinin avukatlığını da Sayın Merhum Rauf Raif Denktaş aldı. Sayın Denktaş, Rum’un niyetini ispatlamak için kuyuya saman döktü ve o samanlı su caminin oluklarından aktı. Bu Rum Mahkemesi tarafından da kabul gördü. Ancak 63 olayları başlayınca müdahalede bulunulamadı. Yıllar sonra da bu kuyu 5 kişiye peşkeş çekildi. Bizim talebimiz dünyada olduğu gibi bu kuyuda da su kullanımına bir standart getirilmesidir. Bu kuyudan belli bir tonaj su çekme hakkı sağlasın. Yetkililer Lapta’nın içerisindeki diğer kuyulara da sahip çıksın.”

İbrahim Sessiz, Başbakan yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a da çağrıda bulundu.

Sessiz, “Sayın Serdar Denktaş’tan talebimiz bu konuda bize sahip çıkmasıdır. Babası Merhum Denktaş zamanında Türk Mahallesi’ne sahip çıktı. Şimdi aynı duyarlılığı kendisinden bekliyoruz” dedi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı