Güney KıbrısKıbrıs

Lakkotripis’ten akaryakıt zammıyla ilgili açıklamaKıbrıs Cumhuriyeti Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, son günlerde Kıbrıs’ın güneyinde akaryakıt zammıyla ilgili yaratılan karmaşanın gereksiz olduğunu ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili, taşımacılıkta kullanım dışındaki tüm hedeflerinde başarıya ulaşıldığını açıkladı.

Alithia gazetesinin haberine göre, akaryakıta 5 sentlik zam yapılacağına dair söylentileri açıklığa kavuşturan Lakkotripis, yapılacak zammın 2-2,5 senti geçmeyeceğini ve yapılacak zamma rağmen, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin akaryakıt fiyatlarında, AB ülkeleri arasında beşinci ucuz ülke olacağını söyledi.

Lakkotripis, yenilenebilir enerji kaynaklarında ulaşılamayan tek hedefin, bu enerjinin taşımacılıkta kullanılması olduğunu ve bunun, tüketiciye yansımayacağını belirtti.

Habere göre Lakkotripis, Kıbrıs’ın kuzeyinden akaryakıt teminiyle ilgili bir soruya ise, bu konunun Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Gümrük Dairesi’nin yetki alanında olduğu ve onlarla tartışılması gerektiği yanıtını verdi.

Lakkotripis, Kıbrıs Cumhuriyeti yeşil enerjiyle ilgili AB karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışırken, bunun Kıbrıs’ın kuzeyi için geçerli olmadığını kaydetti.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı