Köşe Yazarları

KYRİAKOS MİTSODAKİS TARİHİ ADIMI ATMALI
Tarihin önemli anları vardır. O anlarda, siyasi cesareti gösterip, doğru adım atan politikacılar, hem ülkelerinde hem de çevre ülkelerde önemli gelişmelere yol açarlar.
Türkiye, içinde bulunduğu ekonomik yıkımdan çıkmaya çalışırken, izlediği hamaset ve komşularıyla gerginlik politikalarının olumsuz etkilerini, KABULLENMESE BİLE, son dönemde , dış politikasında 180 derecelik bir   dönüş yapmaktadır.Daha birkaç ay önce ,Türkiye’nin en büyük düşmanı BAE olarak gösterilirken, son birkaç günde, bu EMİRLİĞİN, Türkiye’ye yatırım yapması için, söylenen bütün sözler unutulup, veliaht prens Türkiye’ye davet edilmiştir.

Tayyip’e göre en büyük ŞEYTAN olatrak nitelendirilen İsrail ile , gizli görüşmeler politikalarından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsrail Cumhurbaşkanı’nı arama noktalarına gelinmiştir.

Mısır ile iyi ilişkiler kurma çalışmaları da hızla devam etmektedir.

Türkiye, tüm çabalarına rağmen, TL ‘nin değerinin düşmesini durduramamaktadır.

TL nin erimesi devam ettikçe, Erdoğan’nın 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması mümkün değildir. Hatta 2023 seçimlerine varmadan, bir erken seçim kaçınılmaz hale gelecektir.

Türkiye’nin AB ve ABD ile de iyi ilişkiler geliştirmesi, bu tarihi dönemde çok gereklidir.

AB ile iyi ilişkiler kurabilmek için, Kıbrıs ve Kürt sorununda, Türkiye’nin radikal yeni politikalar geliştirmesi gerekmektedir.

İşte tam da bu dönemde, Yunanistan Başbakanı Mitsodakis, akılcı adımlar atarak, Türkiye- Yunanistan sorunlarının yanı sıra Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta önemli gelişmeleri başlatabilir.

Mitsodakis, bu dönemde FIRSATÇI bir politika izlemek yerine, Venizelos’un yaptığı gibi, Türkiye’yi de dikkate alan radikal tekliflerle, Erdoğanla görüşme talep etmelidir.

Yunanlılar, kilise ve milliyetçilerin izlediği Ortodoks bağnazlık politikalardan MUCİZE beklemek yerine, ESKİ YUNAN filozoflarının akılcı çizgisine dönerek, bölgenin bir dostluk bölgesi olmasında önder rol oynayabilirler.

Kıbrıs Rumlarına gelince, HAYAL DÜNYASINDA yaşayan ve KİLİSENİN derin etkisinde olan bu toplumu, tüm felaketler bulmasına rağmen, Rumlar uzlaşma ve paylaşma çizgisine bir türlü gelememişlerdir.

Mitsodakis, Rumlara, eskiye dönüşün bir hayal olduğunu, açık bir şekilde anlatmak ve onları uzlaşma -paylaşma çizgisine getirme şansına sahip bir politikacıdır.

Erdoğan , DIŞ POLİTİKADA DEĞİŞİRKEN, Mitsodakis de bu yeni duruma uygun doğru adımı atmalı ve Türkiye’yi de TATMİN EDECEK yeni DOSTLUK siyasetleri üretmelidir.

Tarih, cesur ve RİSK ÜSTLENEN politikacıları daima onurlu bir yere koymakta , pısırık politikacıları ise erken bir zamanda unutturmaktadır.

Mitsodakis, TARİHİ bir kişilik olma şansını kullanabilecek mi, yoksa TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE doğru mu yol alacak, bu dönemde hepimiz bunu göreceğiz

 

 

 

Başa dön tuşu