Köşe Yazarları

Kuzey devletçiği için yapısal reformlarKKTC’de son on yılda kurumlar tüm koalisyon hükümetleri reform vizyonu ile halkın karşısına çıkarmaktadırlar. Reform yapılacak deniyor fakat halk herhangi bir reform görmediği gibi var olan sistem bile her geçen süre zarfında daha da kötüleşiyor. Reform kolay bir olgu değildir. Özellikle siyasi partiler için hiç de kolay değildir. Cesaret ister, vizyon ister, çalışma ister, seçmenin memnun kalması gerek, maddi kaynak ister. Dolayısıyla sözcük kendi başına kulağa çok hoş gelse de aslında kolay bir olgu değildir, reform yapmak.

Reform yapmazsanız yeniliklere, çağa, dünyaya, insanların yaşam kalitesine, sosyal yaşama, adaletli yaşama ve bunların beraberinde getirdiği bir çok olguya ters düşer, geri kalır dünya medeniyetlerinden uzaklaşır ve geçmiş yüzyılda kalırsınız.

Özellikle son yıllarda ortaya çıkan ekonomik ve mali gelişmelerde ülkemizin yapısal reform yapma zorunluluğu hiçbir devrede olmadığı kadar öneme haizdir.

Ekonomiler arasında eşitliği sağlamak ve hatta pozitif yönde ayrışabilmek için yapısal reform takviminin ilan edilmesi gerekli bulunmaktadır.

Yapılması gereken Yapısal Reformlar aşağıdaki gibi olmalıdır ;

2 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biz yani KKTC bağımlı ve genç bir ekonomiyiz. Bizim ekonomik yapımız son 35-40 seneye dayanıyor. Bağımlı ekonomi olmamız sebebiyle oldukça kırılganız. Ekonomik yapımızdan dolayı mali sistemimiz sürekli açık veren bir yapıdadır. Bunu önlemenin yolu yukarıda değindiğim yapısal reformları bir takvime bağlayıp tüm siyasi baskılara göğüs gererek yapmaktan geçer. Örneğin anayasa değişikliği tüm siyasi partilerle hem fikir olup halkı da ikna ederek yapmak gerekir (altı ay içinde). Bu itibar da kazandıran bir olgu olur.

Bu günlerde Kıbrıs sorununun bitme noktasına geldiğimiz bu aşamada bahsettiğim yapısal reformları yapmak için uygun konjektör olmayabilir. Fakat halkın motivasyonu ve de Federal Kıbrıs olgusuna giriş için de reformlar şarttır. Kendimize başka bir dünya açmanın yolu yapısal reformları hayata geçirmektir. Bu zaten Federal Kıbrıs içinde gereklidir.

 
Başa dön tuşu