Kuzey Amerika'nın en sıcak çölüne kar yağdı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Yaşam

Kuzey Amerika’nın en sıcak çölüne kar yağdı

Kuzey Amerika’nın en sıcak çölündeki kısa süreli ama hoş karşılanan kar yağışı önceki haftalarda kameralara yansıdı.

Meksika’nın Baja California, Sonora ve Güney Aşağı Kaliforniya eyaletleriyle ABD’nin Arizona ve Kaliforniya eyaletlerinde, yaklaşık 250 bin kilometre karelik bir alana yayılan Sonora Çölü’nün bir kısmına yağan karın kalınlığı 4 saat boyunca yaklaşık 5 ila 10 santimetreydi.


Pulitzer Ödüllü manzara fotoğrafçısı Jack Dykinga, kaktüsleri örten karın fotoğrafını 2 Mart’ta çekti.

Sonora Çölü’nü 1976’dan beri fotoğraflayan Dykinga, bölgeye 10 yıldır kar yağmadığını söylüyor. Fotoğrafçı, manzaranın “yersiz durduğunu, tamamıyla büyülü ve çarpıcı derecede güzel” olduğunu da sözlerine ekliyor.

Bir meteorolog, bunu “her nesilde bir kez görülebilecek” bir kar yağışı diye tanımlıyor.

Yağışlar kısmen, bilim insanlarının 9 Mart’ta sona erdiğini söylediği El Niño-Güney Döngüsü’nün (ENSO) soğuk evresi olan La Niña iklim örüntüsünün son aşamalarıyla bağlantılı olabilir.

La Niña’ya ek olarak, ABD Ulusal Hava Durumu Servisi meteorologlarından Bianca Feldkircher, Associated Press’e yaptığı açıklamada Pasifik üzerindeki kalıcı engelleme örüntüsünün yanı sıra Arktika’dan güneye ilerleyen soğuk havanın da ABD’nin Batı Kıyıları boyunca geniş çaplı kar yağışına zemin hazırladığını söyledi.

ABD’nin batısı bu kış muazzam miktarlarda kar yağışı gördü. Arizona’nın kuzeyindeki Flagstaff’taki kar kalınlığı yaklaşık 3 metreyi bularak son 70 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Kaliforniya’daysa kalınlığı yaklaşık 12 metreye ulaşan rekor kar yağışı gerçekleşti.

Sonora Çölü’nde aşırı yüksek sıcaklıklar görülürken (yaz aylarında genellikle 40 santigrat dereceyi aşan ve 48 santigrat dereceye kadar yükselen kavurucu sıcaklıklar yaşanır), kış aylarında sıcaklıklar düşüyor.

ABD Milli Park Hizmeti, iklimin vadilerde çoğunlukla ılıman kaldığını fakat dağlık bölgelerdeki yüksek rakımlarda genellikle yoğun kar örtüsü görüldüğünü belirtiyor.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/climate-change

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar