Kusurlu bulundu, 4 yıla mahkum edildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
KıbrısManşet

Kusurlu bulundu, 4 yıla mahkum edildi

Franklin Onyedika

Yonca Kavşağı yakınlarında otostop çeken Barış Hakan’a çarparak ölümüne neden olan Franklin Onyedika Onuora aleyhindeki dava Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı

Devrim DEMİR

Temmuz ayında Lefkoşa-Mağusa anayolu Yonca Kavşağı yakınlarında otostop çeken 26 yaşındaki Barış Hakan’a çarparak öldürdükten sonra kaza yerinden kaçan Franklin Onyedika Onuora aleyhindeki dava dün açıklandı.


Onuara, Hakan’ın “Ölümüne sebebiyet vermekten” 4 yıl hapse mahkûm edildi.

Başkanlığını Melek Esendağlı’nın yaptığı, Yargıç Murat Soytaç ve Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi huzurunda görüşülen davanın oy birliği ile alınan kararını Yargıç Murat Soytaç açıkladı.

 

Sürüş ehliyeti yoktu, kaza yerinden kaçmıştı

Yargıç Murat Soytaç, Franklin Onyedika Onuora’nın 2014 yılında ülkeye giriş yaptığını üniversiteye kayıt yaptırdığını ancak 2015 yılından sonra okulda kaydı olmadığının ortaya çıktığını anlattı.

Yargıç Murat Soytaç, kazanın 23 Temmuz tarihinde meydana geldiğini, Franklin Onyedika Onuora’nın yönetimindeki MJ 919 Z kiralık araçla Mağusa’ya doğru dikkatsiz ve süratli seyrettiği esnada, Yonca kavşağı yakınlarında aynı istikamete doğru yaya olarak seyreden Barış Hakan’a aracının sol kısmı ile sert bir şekilde çarptıktan sonra 50 metre sürüklediğini anımsattı.

Kazanın hemen ardından Onuara’nın olay yerinden kaçtığını ve Hakan’ın cansız bedenini yoldan geçen başka araçların durup gördüğünü kaydeden Soytaç, Onuara’nın kısa sürede tespit edilerek tutuklandığını ve yapılan sorgusunda KKTC’de araç sürmek için sürüş ehliyetinin olmadığının ortaya çıktığını kaydetti.

 

Soytaç: Fren yapmadı, süratini indirmedi

Kararı okuyan Soytaç, yaşanan ölümlü kazanın duruşmasında Onuara’nın avukatının kazanın meydana geldiği yerde ışıklandırma olmadığını, alt yapı yetersizliği olduğunu ayrıca Barış Hakan’ın da kazada kusurlu olduğunu öne sürdüğünü kaydetti.

Soytaç, polis raporunda olay yerinde yapılan incelemede Onuara’nın aracını gerekli süratte sürmeyerek kaza yerinde fren izi olmadığına değinerek sanığın kazada kusurlu olduğuna bulgu yaptıklarını söyledi.

 

Yorgun ve uykusuz olması ağırlaştırıcı oldu

Soytaç, kazanın meydana geldiği gün Franklin Onyedika Onuora’nın yönetimindeki kiralık araç ile Mağusa’dan Güzelyurt’a gittiğini arkadaşında yaklaşık bir buçuk saat kaldıktan sonra Mağusa’ya dönmek için yola çıktığını Aydınköy yakınlarında kameraya yakalandığını anımsattı.

Onuara’nın dinlenmeden yeniden Mağusa’ya gitmek için yola çıktığına dikkati çeken Soytaç, sanığın kazada yorgun ve uyukusuz oluşunun kararda ağırlaştırıcı bir faktör olduğunu ifade etti.

 

Soytaç: Ölümlü kazalar can yakıyor

Yargıç Murat Soytaç, Onuara’nın mahkûm olduğu en ağır suçun başka bir şahsız ölümüne neden olmak olduğuna ve bu suçun cezasının 7 yıla kadar hapis cezası olduğuna vurgu yaptı.

Ülkede artış gösteren ölümlü kazalara da dikkati çeken Soytaç, yaşanan kazalar nedeniyle birçok kişinin yakınlarını kaybettiğini ve ömür boyu geçmeyen izler taşıdığını kaydetti.

 

Kararda anayoldaki altyapı yetersizliğine vurgu yapıldı

Lefkoşa ağır Ceza Mahkeme heyetinin oy birliği ile aldığı kararı açıklayan Yargıç Murat Soytaç, ülkede artış gösteren üniversitelere dikkati çekerek Ercan yolunun ciddi bir trafiği olduğuna değindi.

Soytaç, Ercan yolunun yoğun bir araç trafiği olduğunu ve 24 saat kullanılan bu yolun aydınlatma olmamasının anlamak mümkün olmadığını kaydetti.

Ercan Havalimanı’nın ülkede tek sivil havalimanı olduğunu ve yolun 24 saat hiç aralıksız kullanıldığına dikkati çeken Soytaç, anayoldaki alt yapı yetersziliğinin kazada önemli rol oynadığını ve bu unsurların kararda sanığın lehine kullanıldığına vurgu yaptı.

 

Araç kullanmaktan men edildi

Franklin Onyedika Onuora’nın Nijerya vatandaşı olduğunu ve ülkede r

Trafiğe çıkması için yeterli deneyimi olmadığına kararda bir kez daha dikkati çeken Soytaç, Onuara’nın ülkesinde trafiğin sağ şerit olduğunu kaydetti.

Soytaç, Onuara’nın pervasızca araç sürerek kazanın meydana gelmesine sebebiyet verdiğini söyledi.

Soytaç, son olarak Onuara’yı oy birliği ile trafikten men ettiklerini açıklayarak Barış Hakan’ın “ölümüne sebebiyet vermekten” 4 yıl hapse mahkûm edildiğini açıkladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar