'Kürtaja 8 bin TL ödedim' - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
KıbrısManşet

‘Kürtaja 8 bin TL ödedim’

Verda Tunçbilek

“Yasa dışı kürtaj” davasının dünkü duruşmasında 5 aylık kürtaj olan Meliz Akçal’ın boşandığı eşi Tansel Öztansel tanık olarak dinletildi

 Devrim DEMİR

Kamuoyunda “Kürtaj davası” adıyla bilinen, Ada Hospital’da bazı hamileliklerin yasa dışı sonlandırılmasıyla ilgili 6 sanıklı davaya Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yeni tanıklarla devam edildi.

Başsavcılığın daha önce tanık olarak mahkemeye dinlettiği ve yalancı tanık olduğu ortaya çıkarak aleyhinde dava açılan Meliz Akçal’ın boşandığı eşi Tansel Öztansel, muharceret polisinde görevli bir polis, anestezi uzmanı ve mahkeme savcılık ve savunma avukatlarının sorularını yanıtladı.


“Yasa dışı kürtaj’ davasında dün Başsavcılık 4 tanık dinletti.

Başsavcılığın tanık sayısı dün itibarı ile 39 oldu.

Yargıç Murat Soytaç ve Seran Bensen’in üye olarak yer aldığı heyete yalnızca bu dava için Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol başkanlık ediyor.

 

Öztansel: Sürekli sancıları vardı muayene olmasını istedim

İddia Makamının 36’ncı tanığı olan Tansel Öztansel, Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’in ve savunma avukatlarının sorularını yanıtlayarak, şahadet verdi.

Tanık Öztansel, eski eşi Meliz Akçal’la nişanlı bulundukları dönemde sürekli sancıları olduğunu anlattı.

Nişanlısı Akçal’ın sürekli sancıları olduğu için kendisini muayene olması için doktora yönlendirdiğini ifade eden Öztansel, “Meliz annesi ile doktora gidip muayene olduktan sonra beni arayarak 4-5 haftalık hamile olduğunu söyledi. Daha sonra konuyu yüz yüze konuştuk ve bana bebeğin sağlık sorunu olduğunu anlattı. Annesi ile birlikte Doktor Fahri Karagözlü’ye gittiklerini biliyorum ve yine bebeğin sağlık sorunu olduğunu söylediği için kürtaja itiraz etmedim” dedi.

 

“Parayı Fahri beye ödedim”     

Tanık Tansel Öztansel, eski eşinin Ada Hospital’de kürtaj için anlaştıktan sonra annesi ile birlikte gittiklerini kaydetti. Öztansel, kendisinin de Lefkoşa’dan çıkarak hastaneye gittiğini belirterek, “Ameliyat yaklaşık 1 saat sürdü ve bu esnada ben ameliyathanenin önünde ailemle birlikte bekledim. Rasiha hanım yanımıza gelerek, bize kısa süre sonra odaya çıkartılacağını açıkladı. Meliz’le konuştuğumuzda bana ameliyat ücretini söylemişti bende ameliyat bitince borcumuzu ödemek için Fahri beyin odasına geçtim. Karagözlü’nün odasında Doktor Verda hanımda vardı bende Fahri beyin masasına 8 Bin TL kürtaj parasını bıraktım. Verda hanımla orda çok kısa konuştuk ve bana kürtaj olayına çok sıcak bakmadığını söyledi. Ben 4-5 haftalık hamile olduğunu biliyordum, 5 aylık hamile olduğunu bilmiyordum” dedi.

 

Mahkeme kayıtları ve sanıkların giriş çıkış evrakları sunuldu

Savcılığın 37’nci tanığı mahkeme çalışanı Umut Obenler ise PI notlarını mahkemeye sundu. 38’nci tanık Girne Polis Müdürlüğü Muhaceret bölümünde çalışan polis memuru İbrahim Maliki ise tüm sanıkların adaya giriş çıkışlarını mahkemeye sundu.

 

Arkan Pazartesi sorgulanacak

Savcılığın dün son tanığı ise Profesör Doktor Anastezi uzmanı Atalay Arkan’ı tanık olarak dinledi.

Profesör Doktor Anastezi uzmanı Atalay Arkan, anestezi hakkında teknik bilgileri mahkeme huzurunda anlattı.

Savcı Akyener’in ‘Profofol nedir açıklar mısın?’ sorusu üzerine ise, Arkan “Profofol beyaz yoğun ve kimyasal bir maddedir. İnsan vücudunda bulunmaz. Hamile bir kadın genel anestezi olmuşsa, profofol kimyasal madde fetüse çok hızlı geçen bir maddedir, anne vücuduna yayıldığı takdirde kalp durmasına kadar gider. Bebek anne karnında ölüyse çocukta dağılması mümkün değildir” dedi.

Arkan’ın teknik açıklamaları üzerine savunma avukatları mahkemeden tanığı sorgulamak için süre talebinde bulundu.

Mahkeme Başkanı Fatma Şenol, duruşmayı 28 Kasım tarihine erteleyerek oturumu kapattı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar