KıbrısSpor

Kulüpler kararsızÜlke futbolunun durması ve sezonun bitmesine 8 hafta artı kupa maçları kalırken müsabakaların ne zaman başlayacağı belirsiz. Süper Lig kulüp başkanları bu konuda farklı görüşler belirtiyor.

8 BAŞKAN İLE GÖRÜŞTÜK

Havadis tüm spor müsabakalarının durduğu, antrenman yapmanın yasaklandığı ülkemizde Süper Lig’den 8 kulübün başkanına ulaştı. MTG, Yenicami, Doğan başkanları devam edelim derken, Cihangir, Kaymaklı başkanları kararsız. Göçmenköy, Gönyeli, Baf başkanları bu ekonomik ortamda bu ligi devam ettiremeyiz diyor

 

Ahmet ÖZSOY

 

Koral Bozkurt – MTG

Elbette, önce sağlık diyoruz. Bu zor günler geçecek. Ülke ekonomisinin sıkıntıya düştüğü bir dönemde, kulüplerimizin de ekonomik olarak sıkıntıya düşeceği kesindir.

Bazı kulüp başkanlarının “ligi tescil edelim,  ya da bitirelim” düşüncesine ben kesinlikle karşıyım.

Bunu, iki nedenle söylüyorum:

1-Ligi bitirmek demek, futbolcularımıza 1 TL ödeme yapmamak demek. Bazı kulüp başkanlarının düşüncesinin ardında yatan ana neden de bu yükümlülükten kurtulmak.

Ancak, futbolcularımız da insan, onların da yaşamaya ihtiyacı var.

Nasıl,  ülke insanımız ekonomik olarak etkilendi, onlar da belli bir olumsuz etki yaşayacaklar. Ancak, böyle bir ortamda ben, futbolcularımıza 1 TL dahi ödeme yapmamak için sorunun etrafından dolanmalı ne insanı ne de vicdani olarak kabul edemem.

2- Bir, başka gerçek de, futbolun sosyal olarak birleştirici gücü. Halkımız kötü bir süreç yaşıyor. Sosyal olarak çok ciddi bir sıkıntı,  günlerce evde kalma sonrasında futbol ilaç olacaktır. Hastalık adada bitince 2 hafta sonra ligler açılır. İnsanların bir araya geleceği, deşarj olacağı, özlemlerini gidereceği en büyük sosyal aktivite futbol maçları olacak. Bizim böylesi bir toplumsal göreve de hazır olmamız gerekir.

Yabancı futbolcu konusu şu anda hiç konuşulmamalı. Şu an bu çocuklar ligin açılmasını bekliyor. Şimdi yabancı kalkacak diye konuşsan nasıl hissedecekler sizce. Onlar da insandır.

Aytaç Karavezirler – Cihangir

“Belirsiz bir durum içindeyiz ve böyle gidiyor. Bu süreç uzayacaksa futboldan soğuyacağız. Futbolcuların tekrar hazırlanması kolay değildir. Bence gelecek sezonu erken açıp bu sezonun kalan 8 haftasını mevcut kadrolarla oynayıp 2019-2020 sezonunu bitirelim ve hemen akabinde de 2020-2021 sezonuna geçelim.

Ancak bunları daha sağlıklı bir ortamda düşünüp karar almalıyız. Yabancı futbolcularımızı ülkelerine ailelerinin yanında göndermemiz gerek. Bu süreç uzadıkça kulüpler de zora girecek onlar da zorda kalacak.

Gelecek sezonki yabancı konusunda şu anda karar almadan beklememiz gerekir. Her şey için tezdir.”

Ömer Saykal – Gönyeli

Bundan sonra futbol oynanması bence mümkün değildir. Futbol artık bir ekonomidir. Federasyon sezon öncesi kulüplerle yaptığı toplantılarda 21 yaş altı kuralı ve yabancı konusunda yaşadığı anlaşmazlığı ve alınan kararın bugün nasıl tartışma yarattığını görüyoruz.

Federasyon kendi iradesini ortaya koymalı ve bir karar almalıdır. Bu yıl ligi bu şekilde tescil etmelidir ve bunu nasıl olacağına kendisi karar vermelidir. Yabancı konusunda da 21 yaş altı kuralı konusunda da kendisi ilgili meslek alanlarının uzmanlarını çağırıp değerlendirme yapmalıdır. Ülke ekonomisinin büyük yara alacağı bu ortamda futbol da Devletten alacağı pay konusunda etkilenecektir. Gelecek yıl ekonomik olarak daha zor geçecektir. Kulüpler sponsor bulmakta zaten zorlanıyordu. Gelecek sezon daha da zorlanacak. Yabancı oyuncu sayısı da kalkmalı, lig de bu şekilde bitirilmelidir.”

Akay Aşina – K.Kaymaklı

“Verilmiş bir emek var tüm kulüpler adına. Açıkçası tam da nasıl adaletli bir karar verilmesi gerekir kararsızım. Oturup değerlendirilmeli ve fikirler ortaya konup adil bir karar verilmeli.

Mevcut şartlarda yabancı futbolcuların kulüplere ciddi maliyeti olacaktır. Yerli futbolculara bu dönemde ödeme yapmazsak belki bizi anlayışla karşılayabilirler kendi gelirleri aileleri vardır geçinebilirler. Ancak yabancılar bu duruma razı olmaz ve ödeme yapmak zorundayız. Yabancı futbolcularla yolları ayırmalıyız ve gelecek sene de yabancı kontenjanı olmamalı.”

Bayar Piskobulu – Doğan T.B.

“Bence bu sezon bitirilmeli. Önümüzdeki sezonun planlamasını, Devletin açıklayacağı ekonomik tedbirler kararlarını gördükten sonra yapmalıyız. Bu ekonomik şartlarda Devlet katkıları kesilebilir. Başka başka tedbirler de gelebilir. Devlet katkısının eskisi gibi olmayacağını düşünürüm. Doğrusu da budur zaten bu saatten sonra. Yabancı oyuncu kalkacaksa her kulübün kasasında ortalama 700 bin TL kalacaktır. Ancak kalite konusu, yabancıların varlığı konuşulup değerlendirilmeli ve sağlıklı bir karar alınmalı.

Ali Vehid – Yenicami

“İçinden geçtiğimiz bu zor sürecin sonucunda liglerin devam edip etmeyeceği konusunda tüm futbol camiası ortak akıl ile alacağı karar bizim için önemlidir. Bu karar alınırken en birincil tutumumuz toplum sağlığı olmalıdır. Ekonomik olarak futbolumuzun gelecek 3 yılını da negatif olarak etkileyeceğini belirtmek isterim. Bu zor süreç içerisinde ülke futbolunun ekonomik olarak sınırlandırılması gerekmekte ve tüm paydaşlarla beraber önümüzdeki 3 yıl mali planlamanın yapılması gerekmektedir. Bu 3 yıllık planlama kapsamında federasyonun mali limitler belirleyerek futbolumuzun ekonomik olarak kontrol altına tutulmasını sağlayabileceği gibi, yabancı sayısında bir azaltma getirerek mali sınırlandırmaya yardımcı olabileceği kanaatindeyim. Alınacak olan bu önlemlerle birlikte tek gelir kaynağı futbol olan yüksek sayıdaki futbolcularımızın da ekonomik devamlılığının sağlanabileceği inancındayız.

Sağlık anlamında güvenlik oluşturulduğu sürece futbolun tekrardan başlaması gönlümüzden geçen.. Ama önce sağlık.”

Erhan Arıkan – Baf Ü.Y.

“Hiç kimse bu ortamda sokağa çıkmak istemiyor. Zaten yasak geldikten sonra bireysel antrenmanlar da bitti. Futboldan geri kalan sporcuların ayni performansa ulaşmaları hiç kolay değildir. Baf’ın mazisinde şampiyonlar kazanılırken hiç yabancı yoktu. Bu ortamda ekonomik olarak büyük sıkıntı yaşanacaktır. Liglerin mevcut haliyle tescil edilmesi gerekmektedir. Yabancı oyuncu kontenjanı kaldırılmalıdır. Bundan sonra futbol oynamak kolay değildir. Kendi özümüze dönmeliyiz. Bizim gibi birçok kulübün çok sayıda kendi öz futbolcusu vardır. Bu çocuklara yatırım yapalım”

Ersan Karataş – Göçmenköy

“Ligin bundan sonra devam etmesi kolay olmayacaktır. Futbol oynamayı elbette hepimiz çok istiyoruz. Ancak Devletin 2020’de futbola vereceği katkıyı bundan sonra bu şartlarda Devletten istemek ülkeye haksızlık olacaktır. Ülkemizin şu anda ekonomik olarak büyük desteğe ihtiyacı vardır. Alınacak ekonomik tedbirler vardır. İş dünyası şimdiden sıkıntılarını dile getiriyor. Kulüpler masraflarını karşılamak için hangi sponsoru bulacak? Devlet katkıları da düşerse radikal kararlar almamız mecburi olacak. Bana göre ligler böyle bitmeli. Şampiyonlara kupaları verilmeli. Düşme olmayabilir mesela. Gelecek sene 2 gruba bölünebilir, her gruptan 3er takım düşüp 1.Lig’den 2-3 takım terfi ettirilebilir. Bunlar ilk aklıma gelen öneriler. Bunlar daha sağlıklı ve uygun şartlarla uygulanabilir.”


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı