Küçük’ten, Eroğlu'na sert çıkış! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

Küçük’ten, Eroğlu’na sert çıkış!

Küçük’ten

“EROĞLU’NUN TÜRKİYE HÜKÜMET YETKİLİLERİNİN AÇIKLAMALARINI YALANLAMASI MANİDARDIR VE BÜYÜK BİR VEFASIZLIK ÖRNEĞİ TAŞIMASI BAKIMINDAN ÜZÜNTÜ VERİCİDİR”

“EROĞLU ‘İRSEN KÜÇÜK BAŞBAKAN OLDUKTAN SONRA DEĞİŞTİ’ DEDİ… SAYIN CUMHURBAŞKANI HERHALDE DEĞİŞMEDİĞİM İÇİN RAHATSIZ OLMUŞTUR”


“BİRLİK VE BERABERLİĞE GEREKSİNİM DUYULAN BU SÜREÇTE MUHALEFET DAHİL TÜM UBP’LİLERİ ÜLKE ADINA DOĞRULARIN YAPILMASI YÖNÜNDE GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERMEYE ÇAĞIRIYORUM”

TAK- Başbakan Küçük yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Sayın Eroğlu’nun dün günübirlik ülkemizi ziyaret eden ve her biri milyonlarca Türk Lirasıyla ifade edilen projelerin temelini atıp, açılış yaparak bu projeleri ülkemize armağan eden Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümet yetkililerinin açıklamalarını yalanlaması manidardır ve büyük bir vefasızlık örneği taşıması bakımından üzüntü vericidir. Böylesi çıkışlar devletimize, halkımıza, Anavatan Türkiye ile olan ilişkilerimize zarar verebileceği gibi kimseye de siyasi kazanım sağlamayacaktır.”

“DEĞİŞMEDİĞİM İÇİN…”

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bir açıklamasında “İrsen Küçük’ün Başbakan olduktan sonra değiştiğini” söylediğini de kaydeden Küçük, “Gerçek olan şudur ki, Sayın Cumhurbaşkanı herhalde değişmediğim için rahatsız olmuştur. KKTC Anayasasında devletin makamlarının ve kurumlarının görev ve yetkileri açıktır. Görev sahibi her makam, sorumluluğunun gereği davranmakla görev sınırları içinde ülkesine, insanına hizmet vermekle yükümlüdür. Aksi tavır, söylem ve eylemler demokrasi sınırlarını zorlar, zedeler” dedi.

Küçük, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun pazar günü Güney Kıbrıs’ta gerçekleşen başkanlık seçiminin sonucuyla ilgili basına hiçbir değerlendirmede bulunmamasını da eleştirdi.

“…DELEGE İZİN VERMEYECEK”

Küçük, UBP hükümetinin güçlü KKTC yaratma hedefinde Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla desteklenen yol haritasını belirlediğini ifade ederek partinin aydınlığa yürüyüşünü kararlılıkla ve heyecanla sürdürdüğünü kaydetti.

Küçük, birlik ve beraberliğe gereksinim duyulan bu süreçte muhalefet dahil tüm UBP’lileri ülke adına doğruların yapılması yönünde gerekli hassasiyeti göstermeye çağırdı.

Kişisel tatmin ve çıkarlar uğruna UBP’yi hak ettiği demokratikleşme, çağdaşlaşma ve kurumsallaşma yolundan saptırmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini dile getiren Başbakan İrsen Küçük, “Ülkeyi mutlu, refah, güzel yarınlara ulaştırma hedefinden uzaklaştırmaya kimselerin gücü yetmeyecektir. Buna UBP’nin sağduyulu delegesi asla izin vermeyecektir” dedi.

Küçük şunları da kaydetti:

“Sadece UBP’liler değil tüm halkımız, Sayın Kaşif ve bakanlık koltuklarını devreden bir kaç destekcisinin hala mensubu bulundukları partilerinin tüm değerlerini zedeleyerek kişisel hırslarıyla yarattıkları kamplaşmayı ve kutuplaşmayı körüklediklerini üzüntüyle, hayretle izlemektedir. Medyada yer alan tüm söylemlerinde parti tüzük kurallarına ve siyasal etiğe saygı sınırlarını çoktan aşarak partili bakan ve milletvekili arkadaşlarına haksızlık yaptıklarına, tüm KKTC tanıktır. Bu davranışların sahiplerinin, halen UBP milletvekili olduklarını ve yarattıkları siyasal kirlilik için kamuoyuna özür borçlar bulunduğunu hatırlatmak isterim.”

“Nereden gelirse gelsin, ülkemizin, halkımızın, partimizin hayrına sonuç yaratmayacak bu anlayışların hiçbir UBP’liden destek almayacağına inancım kesindir” şeklinde konuşan Küçük, “Sorumluluğumun gereği olarak parti içi demokratik bir seçimi, söylemleri ile kardeş kavgasına dönüştürme inadını sürdüren bu anlayışı sonuna kadar bıkmadan usanmadan uyarmaya, sağduyuya çağırmaya devam edeceğim” ifadesine yer verdi.

“ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM…”

Ahmet Kaşif’in adaylığından rahatsızlık duymadığını dile getiren Başbakan Küçük şunları ekledi:

“Ben, Sayın Kaşif’in adaylığından, bakanlık görevinden alınanların desteklerinden ya da Sayın Eroğlu’nun işaretinden ve bu yönde yoğun çalışmalarından rahatsızlık duymadığımı, şikayetci olmadığımı defalarca belirttim.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar