Küçük’e 48 saat - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 13, 2024
Kıbrıs

Küçük’e 48 saat

Küçük’e 48 saat

TARAFLAR YARGICIN ODASINDA… Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Dizdarlı, UBP Kurultayı’na ilişkin ara emri duruşması öncesinde dün taraflarla odasında görüştü. Daha önce dünkü duruşmaya gitmeyeceğini açıklayan UBP Genel Başkanı Küçük de yargıcın görüşme talebine olumlu yanıt vererek, rakibi Ahmet Kaşif ile Dizdarlı’nın odasında bir araya geldi

“ARA EMRİ HOŞ OLMAZ”… Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Dizdarlı, taraflarla yaptığı görüşmede böylesi bir konuda ara emri verilmesinin hoş olmayacağını ancak mahkeme sürecinde İrsen Küçük’ün de genel başkan yetkilerini kullanmaması gerektiğini belirtti. Dizdarlı, Küçük’ten genel başkanlık yetkilerini kullanmayacağı yönünde mahkemeye taahhüt vermesini istedi


İTİRAZ İÇİN 2 GÜN SÜRE… Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı, Ahmet Kaşif’in UBP Kurultayı sonucuna itiraz ederek  “genel başkanlık yetkilerinin dondurulmasını içeren” ara emri talebine karşı, davalı İrsen Küçük’ün ve divan üyelerinin itiraz dosyalayabilmesine olanak sağlamak için dava yarına ertelendi

Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif’in Başbakan İrsen Küçük’ün Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı’nda parti tüzüğüne uygun olarak genel başkan seçilmediğini ileri sürerek Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde açtığı dava, mahkeme başkanı Emine Dizdarlı tarafından davalıların itirazlarını dosyalayabilmesi için yarına ertelendi. 
Başkanı Emine Dizdarlı, davalı tarafın 48 saat içinde itirazlarını dosyalamasına emir verdi.
Başkanı Emine Dizdarlı dünkü davada usul gereği iki başkan adayı İrsen Küçük ve Ahmet Kaşif’le görüşme yaptı.
Dünkü davaya gelmeyeceği açıklanan İrsen Küçük, mahkemenin talebi üzerine, başkan Emine Dizdarlı’nın odasında görüşme yaptı.

Mahkeme, Küçük ve Kaşif’le görüştü
Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı’nın, ara emri vermesinin hoş olmayacağı görüşünü belirterek, İrsen Küçük’ten mahkeme sürecinde genel başkan yetkilerini kullanmayacağına dair mahkemeye taahhütte bulunması ve bunun da tutanaklara geçmesini istediği öğrenildi. 
Başkan Emine Dizdarlı’nın ayrıca, mahkeme devam ederken İrsen Küçük’ün genel başkanlık yetkilerini kullanmasının “kötü niyet” olarak değerlendirileceği görüşünü ortaya koyduğu bilgisine ulaşıldı. İrsen Küçük ve Ahmet Kaşif, Dizdarlı’nın odasında gerçekleşen görüşmeyle ilgili basına bilgi vermedi.
Dizdarlı ve avukatlar dakikalarca toplantı yaptı
Davada davacı Ahmet Kaşif adına, avukat Yunsal İlhan, avukat Fuat Veziroğlu, avukat Münür Doratlı, avukat Hasan Yücelen; davalı İrsen Küçük adına ise, avukat Güner Göktuğ, avukat Ergin Ulunay ve avukat Hasan Hasipoğlu hazır bulundu.
Dün saat 10.00’da başlaması beklenen duruşma öncesinde Yargıç Emine Dizdarlı tarafından odaya çağrılan davalı ve davacı avukatları, saat 10.45 itibarıyla duruşma salonundan ayrıldı. Avukatlar 11.10 civarında yeniden salona geldi ancak bir dakika sonra yeniden yargıcın odasına çağırıldıkları için salondan bir kez daha ayrıldı. Duruşma, yargıcın odasında gerçekleşen toplantı sonrasında saat 11.45’te başladı.

Küçük’ün avukatları süre talep etti
Dizdarlı erteleme kararını, Küçük’ün avukatlarından Ergün Ulunay’ın ara emrine itiraz dosyalamak için süreye ihtiyaç duyulduğunu beyan etmesi ve davacı avukatlarında Fuat Veziroğlu’nun süre talebine dün 14.00’e kadar olmak kaydıyla itiraz etmemesi üzerine verdi.
Duruşmada Yargıç Emine Dizdarlı, Kurultay Divanı’nda yer alan İlker Edip, Teoman Kuran, Zorlu Töre ve Savaş Atakan’ın dava ve ara emri başvurularına ilişkin beyanlarını da dinledi.
Atakan ve Töre: “Kaşif haklı”
Mahkemede hazır bulunan UBP Kurultay Divanı Üyeleri Savaş Atakan ile Zorlu Töre avukat tutmayacaklarını, davacının davasında haklı olduğunu beyan ettiler.
divan üyeleri İlker Edip ile Teoman Kuran ise dava celpnamesini dün akşam saatlerinde aldıklarını ve avukat tutacaklarını belirttiler.
Mahkeme, davalı avukatı Ergin Ulunay’ın itiraz dosyalama talebi ve bu talebe karşı çıkılmaması nedeniyle duruşmayı dün saat 14.00’e erteledi.

Veziroğlu: “Meselenin ciddiyeti ve aciliyeti dikkate alınmalı”
Küçük’ün avukatlarından Ergün Ulunay’ın ara emrine itiraz dosyalamak için süreye ihtiyaç duyulduğunu beyan etmesi ve davacı avukatlarında Fuat Veziroğlu, meselenin ciddiyet ve aciliyeti dikkate alınarak mahkemenin kısa ve makul bir süre vermesi gerektiğini beyan etti.
Avukat Fuat Veziroğlu ayrıca, tarafların anlaşamaması halinde duruşmanın erken yapılmasını talep etti.

İtirazlar 48 saat içinde dosyalanacak
Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Emine Dizdarlı, davayı 2 Kasım tarihine erteleme ve davalıların itirazlarını 48 saat içinde dosyalamasına emin verdi. Mahkeme başkanı Emine Dizdarlı, mahkemeye dünkü duruşmada avukat tutma taleplerini ileten UBP Kurultayı Divan Üyesi İlker Edip ile Teoman Kuran’dan da, cuma gününe kadar gerekli işlemleri yaparak dosyaların tamamlanmasını istedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar