İstenen tazminat 60 milyon sterlin - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Kıbrıs

İstenen tazminat 60 milyon sterlin

İstenen tazminat 60 milyon sterlin

Nadir’in ev kirası ve mahkeme masraflarını karşılayan iş adamı Hamit Cankut Bağana, “Dava süresince Asil Bey’in iyi günlerindeki gibi Londra’nın en iyi bölgesinde yaşamasını istedim. Bunu karşılama sözü verdim” dedi

İngiltere’de zimmetine 29 milyon sterlin geçirmekten önceki ay suçlu bulunan ve mahkum edilen Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir’le ilgili tazminat davası, Londra’daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.
Asil Nadir’in, sahibi olduğu Polly Peck Şirketi’nin eski hissedarlarına olan borçların ve Ağır Dolandırıcılık Dairesi’nin (SFO) hukuki masrafların da arasında bulunduğu yaklaşık 60 milyon sterlin tazminat ödemesi isteniyor. Nadir ise “beş parasız olduğunu” savunuyor.
Asil Nadir’e iki yıl önce Londra’ya gelişinin ardından konakladığı evin aylık 23 bin sterlin kirası ile mahkeme masraflarının da arasında bulunduğu 4 milyon sterlinden fazla para verdiğini söyleyen iş adamı Hamit Cankut Bağana dün mahkemede tanık olarak dinlendi.


“Londra’ya gelmesine karşı çıktım”
Onur Air’ın sahibi Bağana, Asil Nadir’i ilk kez 20-25 yıl önce Nadir’in kız kardeşi Bilge Nevzat aracılığıyla tanıdığını, son birkaç yıldır da samimi bir arkadaşlıkları olduğunu söyledi.
Bağana, Asil Nadir’in iki yıl önce Londra’ya gelmesine karşı olduğunu, ancak kendisi bu kararı aldığında maddi destekte bulunma sözü verdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
“Dava süresince, iyi günlerinde yaşadığı gibi Londra’nın en iyi bölgesinde yaşamasını istedim. Bunu karşılama sözü verdim. Hatta şirketimin bir uçağını tahsis edip, Kıbrıs’tan Londra’ya gelmesini sağladım.”
Nadir yasal süreç boyunca, eşi Nur Nadir ile birlikte Londra’nın lüks semtlerinden Mayfair’de bir evde yaşamıştı.

 

Para verdi dostluk aldı…

Bağana, Asil Nadir’in avukatı Philip Hackett’ın, “Para verirken, geri ödenmesi beklentiniz var mıydı?” sorusuna, “Verirken, geri alacağımı düşünerek vermedim, ama tabii arzum buydu” yanıtını verdi. Hamit Cankut Bağana, “Para karşılığında mal-mülk gibi bir şey verdi mi” sorusunu ise “Dostluğundan başka bir şey vermedi” diyerek yanıtladı.

Nadir’in, “kendi neslinin kahramanı olduğunu” söyleyen Bağana, Asil Nadir’in Türkiye’de ve KKTC’de beyaz eşya üretimi, tarım ürünleri, turizm gibi alanlardaki başarılarından bahsetti. Bağana, “Bu başarılar dikkate alındığında, eğer insanlar balık hafızalı değilse, Nadir’e elinden gelen yardımı yapmalı. Bu benim aldığım kültür ve ülkemin kültürüdür” diye konuştu.

“Nadir’in KKTC’deki evi ucuz ve zevkli döşenmiş bir evdi”

Ağır Dolandırıcılık Dairesi’nin (SFO) avukatı Philip Shears ise Bağana’ya Nadir’in KKTC’deki yaşantısıyla ilgili sorular yöneltti. Nadir’in KKTC’de “şaşalı” bir hayat sürmediğini savunan Bağana, Nadir’in KKTC’deki eviyle ilgili ise “Ucuz ve zevkli döşenmiş bir evdi” dedi.

Ödeme yapmasını Bilge Nevzat istedi…
Bağana, Londra’daki yasal süreç sırasında Asil Nadir’e yaptığı ödemelerin, Asil Nadir’in kız kardeşi Bilge Nevzat’ın talebiyle gerçekleştiğini de kaydetti.
Bağana, Nadir’e Londra’ya gelmeden önce ödeme yaptığı iddialarına ise “Bunu hatırlamıyorum” diyerek yanıt verdi.

Davaya bakan Yargıç Holyrode’un tanıkları dinlenmesinin ardından, Nadir’in tazminat ödeyip ödemeyeceğine ilişkin karar verilmesi bekleniyor. Nadir’in tazminat talebini karşılamaması halinde, hapis cezasının artabileceği bildiriliyor.

Asil Nadir yorgun ve bitkin…

Ağustos ayından bu yana hapiste olan 71 yaşındaki Asil Nadir’in duruşmada yorgun ve bitkin olduğu gözlendi. İngiltere’deki yasal süreçte eşini yalnız bırakmayan 28 yaşındaki Neriman Nadir’in ise hapishane yanından ev kiralamaktan vazgeçip KKTC’ye yerleştiği öğrenildi.
Nadir, önceki ay Polly Peck Şirketi’nden zimmetine 29 milyon sterlin geçirmekten suçlu bulunmuş ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Londra’nın güneydoğusundaki Belmarsh Hapishanesi’nde tutulan Asil Nadir, şirketinin iflasının ardından 1993 yılında Londra’dan KKTC’ye kaçmış, 2010 yılında ise kendi ifadesiyle “adını temizlemek için” İngiltere’ye dönmüştü.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar