Küçük'e 30 Nisan'a Kadar Süre - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Kıbrıs

Küçük’e 30 Nisan’a Kadar Süre

Küçük'e 30 Nisan'a Kadar Süre

Ulusal Birlik Partisi’nde merakla beklenen “vekil” buluşması dün ciddi tartışmalar arasında yapıldı. Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel, muhalefet vekilleri adına uzun bir konuşma yaptı.
Tokel konuşması sırasında “30 Nisan’a kadar Küçük partiyi kucaklamazsa, bunun için adım atmazsa, erken seçimi de gündeme getirecek her türlü adımı atacağız” dedi, tartışma çıktı.
Başbakan İrsen Küçük, “Partiyi tehdit etmeyin” derken, eski genel başkanlardan, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Tokel’e sert tepki göstererek toplantıyı terk etti.
Özgürgün, “Bu partide disiplin kalmadı, erken seçime gidilsin” diyerek salondan çıkarken, muhalif vekillerden Mehmet Tancer, “Yüreğiniz varsa, erken seçimi hemen imzaya açınız” dedi.
Zorlu Töre, Afet Özcafer, Ergün Serdaroğlu gibi isimler de erken seçime gidilebileceğini vurguladı.
Toplantıda Tokel’in ardından Hasan Taçoy, Ergün Serdaroğlu, Zorlu Töre, Afet Özcafer ve Mehmet Tancer de birer konuşma yaparak, Küçük’ün tüm partileri kucaklaması istendi.

Bardağı taşıran atamalar
UBP’de bardağı taşıran son yapılan genel sekreter yardımcı atamaları oldu. Teoman Kuran, İlker Edip, Erdoğan Mani, Güner Göktuğ Hukuk ve Abdullah İşkey’in yardımcılığa getirilmeleri de kriz yarattı.
Atanan isimlerin milletvekillerini yönetemeyecek durumda olduğunu savunan bazı vekiller, atamaların geri çekilmesini ve en az iki isimin muhalif kanat tarafından belirlenmesini istedi.


Tokel ve Özgürgün tartıştı
Toplantı sırasında en uzun konuşmayı, UBP Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel yaptı. Tokel’in ağır eleştiriler içeren konuşmasına en sert tepkiyi Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün gösterdi.
Ağır eleştirilere sinirlenen Özgürgün, “Bu şekilde konuşamazsınız” diyerek Tokel’e çıkıştı.
Tokel ise, partide çok ciddi bir otorite sorunu yaşandığını, kurumlar arasında sevgi ve saygı kalmadığını belirterek, “Bu partide otorite bırakmadınız, sevgi saygı bırakmadınız. Bir de eleştiriden mi korkuyorsunuz” diyerek, Özgürgün’e karşılık verdi.
Yaşanan bu karşılıklı diyaloğun ardından, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Tokel’in konuşmasının bitmesini beklemeyerek, grup toplantısından ayrıldı.

Küçük sadece not aldı
Başbakan İrsen Küçük’ün ise, toplantı sırasında, Tokel’in çıkışına, “Bizi tehdit etmeyin” diye çıkıştı, bunun dışında da kimseyle sözlü bir diyalog ya da tartışmaya girmediği belirtildi.
Küçük’ün yapılan konuşmalar sırasında bol bol not aldığı ve yaptığı konuşmada, “Aslolan UBP’dir. Halk bizden hizmet bekliyor. Seçime bir yıl kaldı ve kenetlenerek bu hizmetleri halka götürmeliyiz” dediği öğrenildi.

Çavuşoğlu hak verdi
UBP grup toplantısında muhalif isimlerin dışında konuşlan tek isim, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu oldu.
Çavuşoğlu, muhalif vekillere bazı konularda hak verdi ve kamuoyunun da UBP’den kucaklaşma beklediğinin altını çizdi.

Kaşif konuşmadı
Toplantıda dikkat çeken bir başka nokta da, başkan adayı ile Kaşif ile kıyasıya bir yarış yaşayan ve yüzde 49.5 oranında oy alan Ahmet Kaşif’in konuşma yapmaması oldu.
Kaşif’in kısa bir süre önce, yanına Afet Özcafer ve Ergün Serdaroğlu’nu alarak, Küçük ile görüştüğü ve bu görüşmede, Küçük’ün parti içi muhalefeti kucaklama adına adım atmasını beklediğini ilettiği öğrenildi.

Dürüst: Sıkıntılar aşılacak
UBP Güzelyurt Milletvekili eski Bakan Kemal Dürüst toplantı sonrasında detaylı açıklama yapmazken, sadece, “Bazı sıkıntılar var. Onları aşmaya çalışıyoruz. Bir sorun yok” demekle yetindi. UBP Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu ve Turgay Avcı da aynı şekilde toplantıyla ilgili olumlu tavır sergiledi.

Töre: Başbakan’ın hareketlenmesini bekliyoruz
UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre de uzun bir yanıt vermedi ve toplantının güzel ve gayet verimli geçtiğini söyleyerek, görüşmelerin devamının geleceğini belirtti. “Bekliyoruz” diyen Töre, “Neyi bekliyorsunuz” sorusuna ise “Başbakan’ın hareketlenmesini” diyerek yanıt verdi.

Tancer: Kampa gireceğiz
Başbakan’a tepkili olduğu bilinen UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer, yaptığı açılamada, toplantıda Başbakan İrsen Küçük’e tüm sıkıntılarını aktardıklarını söyledi. Tancer, “Konuştuk, sorunların üzerinde çalışılacak. Her türlü sorun dile getirildi. Toplantılar devam edecek. Haftaya yeniden toplanacağız. Hata bir de kamp çalışması yapılacak ve tüm vekiller kampa gireceğiz. Başbakan ne söylediysek not etti ve her şeyin tartışılacağını söyledi. Bekleyeceğiz” diye konuştu.

Kaşif: Kucaklaşmamamız için bir neden yok
UBP Mağusa Milletvekili Ahmet Kaşif de toplantının olumlu geçtiğini mesajını vererek, sıkıntılar ele alındığını dile getirdi ve toplantıların süreceğini söyledi. Kaşif, “Kucaklaşmamız için bir neden yok. Konuşarak her şeyi aşabiliriz” ifadesini kullandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar