Değirmenlik’te su bulundu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Kıbrıs

Değirmenlik’te su bulundu

Değirmenlik’te su bulundu

Değirmenlik Belediyesi, Alevkayası Taş Ocakları bölgesinde açılan, 246 metre derinliği ve yüksek su verimliliği bulunan yeni su kuyusu ile özellikle önümüzdeki aylarda yaşanacak su sorununun önüne geçti 

Değirmenlik Belediyesi, Jeoloji ve Maden Dairesi ve TC Yardım Heyeti desteği ile birlikte sürdürdüğü çalışmalar sonucunda Alevkayası Taş Ocakları bölgesinde yeni bir su kuyusu açarak, verimliliği çok yüksek olan bir su kaynağına ulaştı.
Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, derinliği 246 metre olan bu kuyudan elde edilen su ile hem Değirmenlik Belediyesi sınırları içerisinde bulunan köylerin, hem de belde sınırları dışında kalan birçok yerin su sıkıntısının ortadan kalkacağını vurguladı.
Jeoloji ve Maden Dairesi ile yapılan araştırmalarda bir kuyunun daha kazılması yönünde çabalar olduğunun altını çizen başkan Osman Işısal, bölge halkını rahatlatmak için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini, bir kuyunun daha açılması ile birlikte, önümüzdeki yılın su bakımından çok rahat geçeceğini belirtti.


Işısal: Yaz aylarında su sıkıntısı yaşanmayacak
Değirmenlik Belediyesi Başkanı Osman Işısal, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:
“Kuyu veriminin düşmesinden dolayı hem Değirmenlik belde sınırları içinde, hem de beldemiz sınırları dışında su sıkıntısı yaşandı. Bu durumu düzeltmek için Jeoloji ve Maden Dairesi ve TC Yardım Heyeti ile yapmış olduğumuz istişarelerle ve tabii ki Jeoloji ve Maden Dairesi’nin destekleri ile yeni bir sondaj kuyusu açılımına karar verildi.
Değirmenlik Belediyesi olarak bizler, Jeoloji ve Maden Dairesi’nden gelen adamların ek mesailerinin karşılanması, betonlama masraflarının karşılanması, kaynak işlerinin yapılması, dalgıç pompanın belediyemiz tarafından alınması karşıladık.
Belediyemiz Su Dairesi ile birlikte, bu kuyunun bir an önce devreye girerek, bölge halkını rahatlatmak için elimizden gelen çabayı yaptık. Önümüzdeki günlerde dalgıcın da indirilmesi ile birlikte su konusunda daha randımanlı bir verim alınacak.
Bunun yanında bölgede Jeoloji ve Maden Dairesi ile yapılan araştırmalarda bir kuyunun daha kazılması yönünde çabalarımız sürmektedir.
Yaz aylarının gelmesi nedeniyle halkın suyu daha idareli kullanması çok önemli. Şu anda açılan kuyunun sayesinde ve yeni bir kuyunun daha açılmasının ardından, inanıyorum ki önümüzdeki aylarda su sıkıntısı yaşanılmayacaktır. İlerleyen zamanlarda TC’den de suyun gelmesi ile büyük bir rahatlama yaşayacağız.”

Öznesil: 246 metre derinliğinde kuyu
Öte yandan, Jeoloji ve Maden Dairesi Sondaj Şube Amiri Hasan Öznesil, Alevkayası Taş Ocakları bölgesinde bulunan ve 1974 öncesi kazılan ancak, 150 metre derinliğe kadar kullanılabilen, geçtiğimiz yıla kadar saatte 50 metreküp su temin eden kuyunun, ada genelinde ve özelde de Beşparmak Dağları’nda yaşanan su seviye düşmeleri nedeni ile elde edilen su veriminde muazzam düşüşler yaşandığını kaydetti. Bu suyun artık ihtiyaca cevap veremez hale geldiğinin altını çizen Hasan Öznesil, suyun son saatteki veriminin 10-12 ton olduğunu belirtti.
Değirmenlik Belediyesi’nin, Jeoloji ve Maden Dairesi ile birlikte yeni bir kaynak arayışına girdiğine değinen Öznesil, neticede mevcut kuyunun yenilenmesine karar verildiğini söyledi. Jeoloji ve Maden Dairesi Sondaj Şube Amiri Hasan Öznesil, daire olarak yapılan 2 haftalık çalışmanın sonucu olarak, veriminin yüksek olduğuna inanılan 246 metre derinliğinde kuyu kazısının tamamlandığını belirtti.
Hasan Öznesil, bundan sonraki aşamada, mevcut kuyuya ihtiyaca cevap verebilecek kapasitede pompa indirilmek suretiyle, kuyunun devreye alınmasının gündemde olduğunu da kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar