Danimarkalı turistlere VIP karşılama - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Danimarkalı turistlere VIP karşılama

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın 2013 için hedeflediği İskandinav ülkelerinden “charter” seferlerle turist getirilmesi önceki akşam gerçekleşti ve Danimarka’dan gelen ilk turist kafilesi Ercan Havalimanı’ndan ülkeye giriş yaptı.
Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, turist kafilesi, Akima Travel’in, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da açtığı “Turistrejser” isimli seyahat acentesi aracılığıyla ülkeye geldi.
Turist kafilesini Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Akmina Travel Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Abidin, Taşyapı İnşaat ile bakanlık yetkilileri karşıladı.
Corendon Hava Yolları ile saat 22.30’da Ercan Havalimanı’na inen turistler, güllerle karşılandı.
Danimarka’nın başkenti Kopenhag’dan gerçekleşen ilk charter seferde Ercan Havalimanı’na 189 yolcu geldi.
Üstel: Hedef 12 ay turizm
Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, bakanlık olarak üç yıllık projeksiyon uyguladıkları zaman üçüncü yıl hedeflerinin, ülke turizmini 12 aya çıkarmak ve bu hedeflerin bir tanesinin ise, İskandinav ülkelerinden turist getirmek olduğunu söyledi.
2011’de hedeflerinin üzerine çıktıklarını, 2012’de ise koydukları hedefleri yakaladıklarını ifade eden Üstel, 2013’te İskandinav ülkelerinden charter uçuşların başlayacağını açıkladıklarını ve Danimarka’dan ilk turistlerin adaya ayak bastığını belirtti.
Kıbrıs Rum Yönetimi’nin çıkardığı bütün engellemelere rağmen, İskandinav ülkelerinde yapılan roadshowlarla ülkenin en iyi şekilde tanıtıldığını anlatan Üstel, “Sadece yazda değil, kışta da İskandinav ülkelerinden insanları adamıza getirmek istiyoruz. Bugün, Danimarka ile başlayan İskandinav seferi yarın İsveç, Finlandiya ve İsviçre ile devam edecek. Böylece, ülkemiz kış turizminden beklediği payı almış olacak” dedi.

Her hafta Kopenhag’dan turist gelecek


Akmina Travel Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Abidin de, 29 Ekim 2012’de Danimarka’nın Kopenhag şehrinde kurdelesini bakan Üstel’in kestiği Turistrejser’in yedi aylık bir zamanda yoğun bir reklam ve paralama stratejisi ile ilk turist kafilesini adaya yolladığını söyledi. Her hafta düzenli olarak Kopenhag-Antalya-Ercan seferlerinin devam edeceğini ifade eden Abidin, dün yine bir ilki gerçekleştirdiklerini ve Danimarka’dan KKTC’ye ilk uçuşun yapıldığını kaydetti.
Abidin, Danimarka ile başladıkları İskandinav hareketine yeni ülkeleri de katacaklarını kaydetti.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar