Altın Çöktü Piyasa Canlandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Ekonomi

Altın Çöktü Piyasa Canlandı

Uzun süredir yükselişte olan altın fiyatları sert bir düşüş yaşadı. Yaşanan düşüşün ardından KKTC’de Cumhuriyet altınının fiyatı 650 TL’den 560 TL’ye, yarım altının fiyatı 340 TL’den 280 TL’ye, çeyrek altının fiyatı 170 TL’den 140 TL’ye kadar geriledi.
Külçe altının gram satış fiyatı ise 97 TL’den 77 TL’ye düştü.

İstanbul Kapalıçarşı’da ise 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 80 TL, cumhuriyet altınının satış fiyatı 550 TL, çeyrek altının satış 138 TL, yarım altının satış fiyatı 276 TL.
Altın fiyatlarındaki düşüş KKTC’de vatandaşı harekete geçirdi. Altına yatırım yapmak isteyenler ve düğün hazırlıkları yapanlar, şimdiden kuyumcuların yolunu tuttu.
Kuyumcular, altın fiyatlardaki düşüş ile uzun süredir ulaşamadığı günlük satış rakamlarını kısa zamanda yakalamayı umut ediyor.

Büyük yatırımcı kararsız
Esnafın, küçük yatırımcının, büyük yatırımcının, borcu olanın, düğün hazırlığı yapanların, düğüne gidecek olanın, hemen herkesin gözü kulağı şu sıralar altın fiyatlarında.
Altın fiyatlarındaki yüzde 17 oranında düşüş, borçlunun, esnafın ve düğün hazırlıkları yapanların yüzünü güldürdü. Yastık altı paralarını nereye yatırım yapacağını bilmeyenlerin önünü açtı.
Ancak fiyatlardaki düşüş, büyük yatırımcıyı endişelendirdi.
Fiyatların önümüzdeki günlerde daha da düşmesinden endişelenen büyük yatırımcı, ne yapacağını bilmiyor.
Piyasa hareketlendi
Altın fiyatlarındaki ani düşüş, kuyumcularında ekmeğine bal sürdü. Havadis’e konuşan kuyumcular, yatırım yapmak isteyenlerin fiyatlardaki düşüş ile birlikte altına yöneldiğini bu nedenle altın fiyatlardaki düşüşün kuyumcuların işlerine olumlu yansıdığını savundu.


Fiyatlardaki düşüş
Bazı kuyumcular altın fiyatlarındaki düşüşün nedenini, “Dünyada yaşanan ekonomik kriz sebebi ile altına olan talebin düşmesi” şeklinde açıkladı.
Kuyumculuk sektöründe uzun zamandır hizmet veren diğer bazı kuyumcular ise dünyadaki merkez bankalarının altın satacak söylentisi ve ekonominin iyileşeceği yönündeki sinyallerin altın fiyatlarının düşmesinde etkili olduğunu savundu.
***

Uzmanlar altın fiyatlarını değerlendirdi
Ekonomistler altın fiyatlarındaki düşüşü değerlendirdi. Ekonomistler altın fiyatlarındaki düşüşü Fed ve Güney Kıbrıs’a bağlarken, bundan sonraki seviyenin bin 200 dolara kadar inebileceğine işaret etti.

Tabakoğlu: Dalgalı seyir sürecek
Türkiye cephesinden de altın fiyatları için “daha da düşecek” tahminleri geliyor. Global krizin henüz tam olarak ortadan kalkmadığını belirten ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, altın fiyatlarının bu yıl boyunca dalgalı bir seyir izleyeceğini öngördü. Tabakoğlu, altın fiyatlarını etkileyen iki temel global unsur olduğunu vurgulayarak, “Bunlardan global likidite gelişmeleri, diğeri de dünya ekonomisinde büyümeye dair belirsizlikler” dedi.

Manukyan: Bin 200 dolar seviyesini görebiliriz
İş yatırım analisti Şant Manukyan, altın fiyatlarındaki bugünkü düşüşü temel bir nedene bağlamanın zor olduğunu ancak Merkez Bankası baskısının etkili olabileceğini ifade etti.
Manukyan, “Son dönemde merkez bankalarından altın satışı geleceği yönünde haberler dolaşıyor. Güney Kıbrıs Merkez Bankası’nın altın satacağı belirtildi. Bu durumun diğer merkez bankalarına da yansımasından korkuluyor olabilir. Kimse altında düşüş varken son satanın kendisinin olmasını istemez. Mevcut durumda bin 530 kritik sınırı da aşıldı. Henüz merkez bankalarının haberi doğrulanmadı. Doğrulanması durumunda düşüş daha da fazla olacaktır. Sadece altında değil, genelde emtiadan bir kaçış var. Altının nereye gideceğini tahmin etmek zor ama önümüzdeki dönemde altının onsunun bin 200 seviyelerine geleceğini görebiliriz” dedi.

Kuyumcular ne dedi?

Erdinç Küçükuncular: 30 yılın en sert düşüşü
Erdinç Kuyumculuk Direktörü Erdinç Küçükuncular, altın fiyatlarının yaklaşık yüzde 20 oranında düştüğünü söyleyerek, bunun son 30 yılın en sert düşüşü olduğunu belirtti.
Küçükuncular, uluslararası borsada geçen hafta bin 570 dolar ons altının bin 350 dolara gerilediğini kaydetti. 24 ayar altının gramının 77 liraya kadar gerilediğini ifade eden Erdinç Küçükuncular, bu gerilemede dünyadaki bazı merkez bankalarının altın satacak söylentisi ve ekonominin iyileşeceği sinyallerinin etkili olduğunu savundu.
Küçükuncular, “2008 yılında dünya krizi ile altın fiyatları rekora koşarken bugün fiyatların düşmesi sanki önümüzdeki ikinci çeyrekten sonra ekonominin canlanacağı sinyallerini verdiği kanaatindeyim” dedi.

“Fiyatlar daha aşağı düşebilir”
Çeyrek altının fiyatının 100 TL’ye kadar düşeceği kanaatinde olduğunu ifade eden Erdinç Küçükuncular, külçe altının gram satış fiyatının ise 65 TL’ye kadar düşeceği görüşünde.
Erdinç Küçükuncular, altın fiyatlarında yaşanan düşüş ile ilgili şunları söyledi: “Komşumuz, Güney Kıbrıs bile geçen hafta ellerindeki altın rezervlerinde 400 milyon Euro’luk altın satacağı söylentilerine Avrupa’daki bazı borç krizindeki ülkelerin bu yönde tavır sergileyeceği etkili oldu. Altın düşüşü ile dünyadaki krizin sona ermesini temenni ediyorum.”

“Fiyatlardaki düşüş olumlu yansıyacak”
Erdinç Kuyumculuk Direktörü Erdinç Küçükuncular, altın fiyatlarındaki düşüşün gerek kuyumculuk sektörüne gerekse vatandaşa olumlu yansıyacağını ifade etti.
Küçükuncular, “Özellikle düğün sezonu yaklaşırken altındaki bu düşüş evlenecek olanları sevindirdiğini düşünüyorum. Piyasada bir hareketlilik başladı. Bu durumun kuyumculuk sektörüne de olumlu yansıyacağını düşünüyorum” dedi.

***

Abidin Delibaş: Piyasada cumhuriyet altını tükendi
Ayanlar Kuyumculuk İşletmecisi Abidin Delibaş, altın fiyatlarındaki düşüş ile birlikte vatandaşın cumhuriyet altınına yöneldiğini ve piyasada şu anda cumhuriyet altınının tükendiğini belirtti.
Fiyatlardaki düşüşün gerek kuyumculuk sektörüne gerekse vatandaşa olumlu yansıdığını kaydeden Delibaş, şöyle dedi: “Altın fiyatlarındaki düşüş ile birlikte piyasada hareketlilik başladı. Piyasada cumhuriyet altını tükendi. Fiyatlardaki düşüşün gerçek nedenini bilmiyorum ama Güney Kıbrıs’ın altın bozduracağını duyurması ile birlikte Amerika bir politika geliştirmiş ve onsu düşürmüş olabilir.”

***

Yakup Bağcı: Şimdi altın alma zamanı
Altınbaş Kuyumculuk İşletmecisi Yakup Bağcı, altındaki düşüşün kuyumculara oldukça olumlu yansıdığını belirtti.
Önümüzdeki sezonun düğün sezonu olduğunu hatırlatan Yakup Bağcı, altın fiyatlarının düşmesiyle piyasada hareketlilik olacağını söyledi.
Bağcı: “Güney Kıbrıs’ın altın satacağını duyurması üzerine altın fiyatları düştü. Bu düşüş hem vatandaşa hem de kuyumculara olumlu yansıdı. Alım gücü olanlar altına yöneldi. Bu durumun ülke ekonomisine de olumlu yansıyacağı görüşündeyim. Şimdi tam altın alma zamanı. Ben kısa sürede piyasanın canlanacağını umuyorum. Temennimiz sadece kuyumculuk sektörünün değil, tüm piyasanın canlanmasıdır” diye konuştu.

***

Ali Bardak: 20 gün içerisinde fiyatlar yükselebilir
Nazal Kuyumculuk Direktörü Ali Bardak, altın fiyatlarının yaklaşık yüzde 17 oranında düştüğünü ancak bu durumun geçici olduğunu savundu.
Ali Bardak, altın fiyatlarının 20 gün içerisinde yeniden yükseleceği düşüncesinde olduğunu belirtti.
Bardak, ayrıca altın fiyatlarının şu anki hali ile piyasayı hareketlendireceğini kaydetti.
Havadis’e konuşan Ali Bardak, şöyle dedi: “Fiyatların düşmesi satışları arttırır. Dolayısıyla altın fiyatlarındaki düşüş de satışları artıracak bu durum da kuyumculara olumlu yansıyacaktır. Öte yandan altın fiyatlarının dünyadaki kriz nedeni ile altına olan talebin azalması sebebi ile düştüğünü sanıyorum ve 20 gün içerisinde altın fiyatlarının yeniden yükseleceği düşüncesindeyim.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar