10 ton sarımsak elinde kaldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Kıbrıs

10 ton sarımsak elinde kaldı

10 ton sarımsak elinde kaldı

Sarımsak üreticiliği ile uğraşan Hüseyin Kaya’nın yetiştirdiği 10 ton sarımsak elinde kaldı. Ülkeye gelen ithal sarımsaklar nedeniyle 7 ayda büyük emek harcayarak yetiştirdiği sarımsaklara iç piyasada pazar bulamayan Kaya, market ve manavları gezerek elinde kalan sarımsaklara pazar arıyor.
Havadis’e konuşan Kaya, 7 ay boyunca büyük bir emek harcayarak yetiştirdiği sarımsakların ancak üçte birini satabildiğini söyledi ve 10 ton sarımsağın pazar sıkıntısı nedeniyle elinde kaldığı söyledi.

“90 bin TL zarar ettim”
Elinde kalan 10 ton sarımsak nedeniyle yaklaşık 90 bin TL zarar ettiği belirten Kaya, “Ülkede yetiştirilen ürünler ithal edilmemelidir” dedi. Kaya şu şekilde konuştu:
“25 yıldır sarımsak yetiştiriyorum. Ancak ülkeye ithal olarak getirilen sarımsaklar nedeniyle iç piyasada pazar bulmakta büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Ülke üretilen ürünlerin yurt dışından getirilmemesi gerekir.”


“Daha erken üretim yapmaya çalışıyoruz”
Yurt dışında girdi fiyatlarının daha ucuz olması nedeniyle ülkeye ithal olarak getirilen sarımsakların fiyatlarıyla baş edemediklerini söyleyen Kaya, bu nedenle ürünleri daha erken toplamaya çalıştıklarını belirtti. Kaya, ürünleri erken toplayarak iç piyasada yer bulmaya çalıştıklarını kaydetti ve şu şekilde konuştu:
“Toprağın özelliklerine göre ayarlama yaparak ürünlerin daha erken yetişmesini sağlıyoruz. Ancak bu şekilde iç piyasada yer bulabiliyoruz. Çünkü yurt dışından sarımsak getirildiğinde iç piyasa da yer bulamıyoruz.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar