EkonomiManşet

Küçük esnaf “açık” kalmayı başarabilecek mi?


Covit19 salgını sonrası yaklaşık iki ay süreyle kapalı kalan ve geçtiğimiz 4 Mayıs’ta yeniden faaliyete geçmelerine izin verilen kimi küçük esnaf gelişmelerden umutsuz.
Kendi başlarına ya da bir-iki personelle faaliyetlerini sürdürmeye çalışan dükkan sahipleri, ticari faaliyetlerin durma noktasında olmasından oldukça endişeli.

Katkıyı alamayacaklar

Geçtiğimiz ay “kapalı” tutuldukları gerekçesi ile dört kişiden az personeli olan iş yerlerine hükümet tarafından kişi başına bin 500 lira destek verilirken, bu iş yerlerinin şimdi “açık” oldukları için bu katkı ödenmeyecek.
Küçük esnaf
Lefkoşa’da Arasta Sokak’ta İki ay kapalı kaldıktan sonra Hükümetin izin vermesi sonucu dükkanını yeniden açan bir esnafa, kapı önünde kuru bakla ayıklarken rastlıyoruz. Faaliyetlerin durma noktasında olduğundan yakınıyor ve “açık kalmakla kapalı olmanın maliyetini düşünmeye başladığını” söylüyor. Açık kalmak da bir maliyet çünkü. Personel çalıştıranlar, maaş ödeyemeyeceklerinden endişeli. Hükümet “işçi çıkaramazsınız” diyor ama yaşamın gerçeği oldukça farklı. Üstelik açık kalmak, elektrik harcamasına neden oluyor.
Sokakta kiminle konuşursak ayni şeyi söylüyor: “Güney Kıbrıs ile kapıları kapalı ve turistiz bir çarşı asla kendi kendini yürütemez” Haziran ayında dışa açılma yönünde yeni bir hareket planı hazırlanmazsa, kapalı kalmayı tercih edecek dükkan sayısı çok artacak.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı