Küba'da akaryakıt krizi 1 Mayıs kutlamalarını da vurdu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 2, 2023
Dünya

Küba’da akaryakıt krizi 1 Mayıs kutlamalarını da vurdu

Küba'da yaşanan benzin kıtlığı nedeniyle başkent Havana'daki Devrim Meydanı'nda her yıl düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları bu yıl iptal edildi.

Küba’da yaşanan benzin kıtlığı nedeniyle başkent Havana’daki Devrim Meydanı’nda her yıl düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları bu yıl iptal edildi.

Küba Merkez Sendikası Genel Sekreteri Ulises Guilarte de Nacimiento, salı günü yaptığı açıklamada, ülkedeki ekonomik kriz ve yakıt tedariki sorunları nedeniyle Devrim Meydanı’ndaki geleneksel İşçi Bayramı kutlamalarının yapılamayacağını duyurdu.


Nacimiento açıklamasında, başkentteki büyük gösteriler yerine belediyeler tarafından düzenlenecek küçük çaplı yürüyüşler yapılacağını belirtti.

Küba Komünist Partisi üyesi Nacimiento, Havana’daki ünlü Malecon kordonunda yürüyüşler düzenleneceğini de ifade etti.

Sendika lideri, 1 Mayıs etkinliklerinde Küba halkının “direnme iradesiyle ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunma kararlılığını” göstereceğini ifade etti.

Nacimiento, organizasyonlarda oluşturulacak platformlarda, ülkeye uygulanan ABD ambargolarına odaklanılacağını ve Washington yönetimine Küba’yı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkarılması çağrısı yapılacağını söyledi.

Eski ABD Başkanı Barack Obama, 2015’te Küba’yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmıştı. Fakat Donald Trump yönetimi 2021’de Küba’yı tekrar listeye almıştı.

2024 seçimlerinde tekrar aday olacak ABD Başkanı Joe Biden ise Küba’yı listede tutmayı sürdürerek tepki toplamıştı. Havana yönetiminin yanı sıra Avrupa Birliği de ülkenin listeden çıkarılmasını talep etmişti.

Küba’da 1959 Devrimi’nden beri her yıl düzenlenen 1 Mayıs etkinlikleri için yetkililer, halkın toplanabilmesi amacıyla ülkenin farklı noktalarından Havana’ya birçok otobüs seferi düzenliyordu.

Etkinlikler, 2020 ve 2021’de Kovid-19 pandemisi nedeniyle de iptal edilmişti.

Yıllardır enerji kriziyle boğuşan Küba’da akaryakıt tedariği sorunlarına ek olarak elektrik kesintilerine de gidiliyor. Ülkedeki en az 5 üniversite çevrimiçi öğretime geçerken, pazar günü de Küba Ulusal Senfoni Orkestrası’nın konseri iptal edilmişti.

Halkın Gücü Ulusal Meclisi’nde geçen hafta yapılan oturumda Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, milletvekillerinden yüzde 97,66 destek alarak yeniden göreve seçilmişti.

Diaz-Canel, seçildikten sonra yaptığı açıklamada, krizin daha devam etmesini beklediklerini söylemiş ve toparlanmaya yönelik bir formül açıklamamıştı.

Temmuz 2021’de de ambargoların yarattığı sorunlarla Kovid-19’un yol açtığı problemler nedeniyle ülke tarihinin en büyük protestoları patlak vermişti. Eylemciler, “Açız”, “Özgürlük” ve “Kahrolsun diktatörlük” sloganları atarak sokaklara dökülmüştü.

Kaynak: Independent Türkçe, El Pais, The Star, Merco Press

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar