KıbrısManşet

KTÖS: Testlerdeki kaosla toplum sürü bağışıklığına terk edildiKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), okulların “pandemi yokmuş gibi” davranılarak açılmasının felakete yol açacağı uyarısında bulundu ve “okullar en son kapanan, ilk açılan kurumlar olmalıdır” dedi.

KTÖS Başkanı Emel Tel, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, okulların açılması öncesinde basın toplantısı düzenleyerek, sendikanın önerilerini ve çalışmalarını açıkladı.
Basın toplantısında, KTÖS tarafından hazırlanan “alternatif eğitim simülasyonları ön çalışma raporu” da açıklandı.Basın toplantısında ilk söz alan KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, KTÖS’ün okulların açılması için ortaya koyduğu önerler ve kılavuzu açıkladı.

Eğitim Bilim Danışma Komisyonu’nun ivedilikle oluşturulması konusunda ısrarcı olduklarını ifade eden Maviş, taşımacılık, sınıf içi ve okul içi bulaş konusundaki endişeleri dile getirdi.

“ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 91’İ AŞILANDI ANCAK TOPLUMDA AŞI ORANI DÜŞÜK”

Öğretmenlerin yüzde 91’inin aşılandığını ifade eden Maviş, ancak toplumda aşı oranının düşük olduğunu, bunun yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.

EMEL TEL: “BUGÜN İTİBARIYLA BAKANLIK SADECE ÖZETLENMİŞ PANDEMİ KILAVUZUNU OKULLAR İLE PAYLAŞTI”

KTÖS Başkanı Emel Tel de basın açıklamasını okudu. KTÖS Başkanı Emel Tel, okulların açılmasına 10 gün kaldığını ve bu basın toplantısını Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na sorunların çözümüne katkı koymak amacıyla düzenlediklerini söyledi.

Tel, Okulların sürdürülebilir yüz yüze eğitime kavuşması için çalışmalarını uzun süreden beridir devam ettirdiklerini kaydetti.

Okulların açılmasına 10 gün kaldığını hatırlatan Tel, eğitimle ilgili bir kez daha durum değerlendirmesi yapma ihtiyacı duyduklarını ve alternatif önerileri paylaşmak gereği gördüklerini belirtti.

Tel, “Pandemi yokmuş gibi davranmak yerine sağlıklı ve güvenli okullar oluşturup, eğitimi sürdürülebilir kılacak alternatif önerilerimiz ve bilime dayalı pandemi kılavuzumuz olduğunu paylaşmaktan onur duyarız” dedi ve “alternatif eğitim simülasyonları ön çalışma raporu”nun açıklamalarının genelini oluşturacağını söyledi.

Öğrenci nüfusunun yoğun olduğu 19 okulda toplantılar gerçekleştirdiklerini ve okulların “pandemi yokmuş gibi” davranılarak açılmasının felakete yol açacağını ifade eden Tel, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl Eylül ayına gelmeden, Bakanlık tarafından okullara pandemi kılavuzu gönderilmiş, okul yöneticileri ile toplantılar yapılmış ve ailelere sorumluluk sözleşmesi imzalatılmış, temizlik malzemeleri ve eğitim çalışanları kadroları tamamlanmıştı. Bugün itibarıyla bakanlık sadece özetlenmiş pandemi kılavuzunu okullar ile paylaşmıştır. Temizlik hizmetleri ile ilgili ihalenin de 8 Eylül’de tamamlanacağı umulmaktadır. Salgınla mücadelede hijyenin en önemli araçlardan biri olduğunu kabul edersek, bu gecikme anlaşılır değildir.

Geçtiğimiz yıl sınıf sayıları azaltılmış, taşımacılık ile ilgili önlemler alınmış, sosyal mesafe kuralları uygulanmıştı. Bu yıl Bakanlık, çocukların hem sınıfta hem de otobüste yan yana aynı sırada oturmasını tavsiye etmekte, çocuktan çocuğa veya çocuktan yetişkine bulaş olmayacağını iddia etmekte, 25 ve üzeri sınıflardaki yoğunluğun sorun olmayacağını varsaymaktadır. Sosyal mesafesiz bir eğitim sistemi salgın koşullarında geri dönüşü olmayan yaralar açacaktır.

Ayrıca uzaktan eğitim döneminin değerlendirilmesi yapılmamış, çekirdek eğitim programı hazırlanmamış, çocukların sınıf içerisinde sosyal mesafelerini koruyabileceği tekli sıra sistemine geçilmemiştir.

Bu durum 111 tane okulumuzun sağlık ve güvenlik açısından etkileneceği önemli faktörleri oluşturmaktadır.”

KTÖS Başkanı Tel, PCR veya hızlı testler hakkındaki düzenlemelerin, öğrenciler ve aileler açısından nasıl bir yol izleneceği ile ilgili bilgilerin okullara resmi olarak ulaşmadığını ifade etti.

“TESTLERDEKİ KAOSLA TOPLUM SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINA TERK EDİLDİ”

Hükümetin PCR ve antijen testler konusunda son günlerde kaos yarattığını, toplumun “sürü bağışıklığına terk edildiğini” savunan Tel, “Bu belirsizlik ve yaratılan kaos ortamı sağlık ve güvenlik açısından büyük bir risk taşımaktadır” dedi.

Devlet dairelerinde ve kurumlarında 1 pozitif vaka görülmesi durumunda o alanı izole eden Sağlık Üst Kurulunun, sınıflarda 3 vakaya kadar evde izolasyon önerdiğini belirten Tel, şöyle devam etti:

“Sınıf içindeki bulaşın yanında taşımacılık olan okullarda bulaşın seyri ile ilgili önlemler de göz ardı edilmiştir. Bu anlayış topluma güven vermekten çok endişe yaratmıştır.

Okul Pandemi Kurulları okul içinde eğitimi sağlıklı ve güvenli planlayabilme açısından önemlidir. Kurulun işi, eğitim olmalıdır. Maalesef oluşacak bu kurulun Sağlık, Eğitim ve Ulaştırma Bakanlığı’nın görevlerini de yapması talep edilmektedir. Bu doğru bir tavır değildir.

“ÖĞRETMENLER ÖDEV VE SORUMLULUKLARI DIŞINDA GÖREV İFA ETMEYECEK”

Öğretmenlerimiz görevlerinin başında olacak, ödev ve sorumlulukları dışında devletin bu kurumlarının görevlerini ise ifa etmeyecektir.

Her okulun kadro durumu, çevresi ve koşulları farklıdır. Bu nedenle, merkeziyetçi bir anlayış yerine yerinden yönetim mekanizmasının işlerlik kazanması sağlık ve güvenlik açısından kolaylaştırıcı olacaktır. Okullar, eğitim programı ve çalışma koşulları açısından da birbirinden farklı değerlendirilmelidir.

Bu değerlendirme, fırsat eşitsizliği veya ayrımcılık yaratmayacak bir düzenleme içermelidir.

Çocuğun yüksek yararını düşündüğümüzde uzaktan eğitim ve seyreltilmiş eğitim kendi içinde dezavantaj içermektedir. İkisi arası tercihte ‘seyreltilmiş eğitim’ tercih edilmesi gerekendir. Nihai hedefimizin yüz yüze eğitim olduğu bu süreçte, sürdürülebilir koşulları oluşturabilmek için okulların bağımsız hareketi ve okul dışı ortamların etkin denetimi önemlidir.”

Emel Tel, bazı okulların kalabalık oluşu, alt-yapı koşulları ve sosyal mesafe kurallarının normal eğitim süreçlerinin farklı güvenlik önlemleri ile desteklenmesi ve sınıf sayılarının aşağıya çekilmesini zorunlu kıldığını söyledi.

Eğitim programlarının yeniden düzenlenmesi ve çekirdek eğitim programı oluşturulması gerektiğini vurgulayan Tel, programların seyrekleştirilmesinin de kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

Yaş gruplarına göre temel beceri ve kazanımlara bir alt sınır belirleyip, her çocuğun potansiyelini ve yaratıcılığını ortaya çıkaracak olan aktivite, etkinlik, proje, deney, spor, sanat ve gözlemlere daha çok yer verilmesi gerektiğini ifade eden Tel, bu gerçekler ışığında farklı eğitim simülasyonlarının yol gösterici ve alternatif olacağına inanç belirtti.

ELCİL: “OKULLAR AÇILMAYA UYGUN DEĞİL”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, pandemi ile ülkede bir buçuk yıldır mücadele edildiğini, diğer sektörler yanında eğitim alanının bundan çok etkilendiğini ancak eğitimde yaşanan kayıpların tespit edilmesi ile ilgili bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Elcil, bu konuda Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile hükümeti eleştirdiklerini ancak bunu sırf eleştiri adına değil icraatlara bakarak yaptıklarını kaydetti.

Okulların açılmaya uygun olmadığını, hijyen konusunda okulların açılabilmesi adına okul yöneticilerinin çalıştığını, sosyal mesafenin önemli olduğunu ancak bu konuda özellikle kalabalık okullarda bir önlem alınmadığını ifade eden Elcil, okulların açılmasını en fazla öğretmenin istediğini, okulları açmak zorunda olduklarını ifade etti.

Ancak okulların bu şartlarda, hükümetin aldığı tedbirlerle ve “sürü bağışıklığı” benzeri bir yaklaşımla açılması durumunda okulların yeniden kapanmasına neden olunacağına işaret eden Elcil, hükümet ve bakanlığın uyarılarını dikkate alması gerektiği uyarısında bulundu.

Elcil, halkı panik etmeden bu uyarıları yaptıklarını, yetkililerin de bu uyarıları dikkate almasını ve buna göre hareket etmesini beklediklerini ifade etti.

Elcil, “tehlike büyük, benim bu okul çağında çocuğum olsa kalabalık olan bu 19 okula çocuğumu eğitime göndermem” dedi.

KTÖS’ün hazırladığı Alternatif Eğitim Simülasyonları Ön Çalışma Raporu özeti şöyle:

“Her okulun kadro durumu, çevresi ve koşulları farklıdır. Merkeziyetçi bir anlayış yerine yerinden yönetim mekanizmasının işlerlik kazanması sağlık ve güvenlik açısından kolaylaştırıcı olacaktır. Okullar, eğitim programı ve çalışma koşulları açısından da birbirinden farklı değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme fırsat eşitsizliği veya ayrımcılık yaratmayacak bir düzenleme içermelidir.

Çocuğun yüksek yararını düşündüğümüzde uzaktan eğitim ve seyreltilmiş eğitim kendi içinde dezavantaj içermektedir. İkisi arası tercihte seyreltilmiş eğitim tercih edilmesi gerekendir.

Nihai hedefimizin yüz yüze eğitim olduğu bu süreçte, sürdürülebilir koşulları oluşturabilmek için okulların bağımsız hareketi ve okul dışı ortamların etkin denetimi önemlidir.

Bazı okulların kalabalık oluşu, alt-yapı koşulları ve sosyal mesafe kuralları normal eğitim süreçlerinin farklı güvenlik önlemleri ile desteklenmesi ve sınıf sayılarının aşağıya çekilmesini zorunlu kılmaktadır.

Eğitim programlarının seyrekleştirilmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur. Eğitim programları yeniden düzenlenmeli ve çekirdek eğitim programı oluşturulmalıdır.

Yaş gruplarına göre temel beceri ve kazanımlara bir alt sınır belirleyip,  her çocuğun potansiyelini ve yaratıcılığını ortaya çıkaracak olan aktivite/etkinlik/proje/deney/spor/sanat ve gözlemlere daha çok yer verilmelidir.

Bu gerçekler ışığında farklı eğitim simülasyonlarının yol gösterici ve alternatif olacağına inanıyoruz.”

KTÖS eğitim simulasyonları

KIBRIS TÜRK ÖĞRETMENLER SENDİKASI

ALTERNATİF EĞİTİM SİMÜLASYONLARI

ÖN ÇALIŞMA RAPORU

Her okulun kadro durumu, çevresi ve koşulları farklıdır. Merkeziyetçi bir anlayış yerine yerinden yönetim mekanizmasının işlerlik kazanması sağlık ve güvenlik açısından kolaylaştırıcı olacaktır. Okullar, eğitim programı ve çalışma koşulları açısından da birbirinden farklı değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme fırsat eşitsizliği veya ayrımcılık yaratmayacak bir düzenleme içermelidir.

Çocuğun yüksek yararını düşündüğümüzde uzaktan eğitim ve seyreltilmiş eğitim kendi içinde dezavantaj içermektedir. İkisi arası tercihte seyreltilmiş eğitim tercih edilmesi gerekendir. Nihai hedefimizin yüz yüze eğitim olduğu bu süreçte, sürdürülebilir koşulları oluşturabilmek için okulların bağımsız hareketi ve okul dışı ortamların etkin denetimi önemlidir.

Bazı okulların kalabalık oluşu, alt-yapı koşulları ve sosyal mesafe kuralları normal eğitim süreçlerinin farklı güvenlik önlemleri ile desteklenmesi ve sınıf sayılarının aşağıya çekilmesini zorunlu kılmaktadır.

Eğitim programlarının seyrekleştirilmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur. Eğitim programları yeniden düzenlenmeli ve çekirdek eğitim programı oluşturulmalıdır. Yaş gruplarına göre temel beceri ve kazanımlara bir alt sınır belirleyip,  her çocuğun potansiyelini ve yaratıcılığını ortaya çıkaracak olan aktivite/etkinlik/proje/deney/spor/sanat ve gözlemlere daha çok yer verilmelidir.

Bu gerçekler ışığında farklı eğitim simülasyonlarının yol gösterici ve alternatif olacağına inanıyoruz.

İlköğretim Dairesi’ne bağlı toplamda 111 tane okul mevcuttur.

→19 okulumuzda tüm okulun sınıf sayıları 25 ve üzeridir. Toplam öğrenci sayısı 9067.

→18 okulumuzda bazı sınıf sayıları 25 ve üzeridir. Toplam öğrenci sayısı 3650.

→ 67 okulumuzda toplam öğrenci sayısı 7075.

→7 tane özel eğitim okulumuzda öğrenci sayısı 237.

 

 •  52 okulumuzda toplam 161 sınıfta sınıf sayıları 20-24 arasıdır.
 • 77 okulumuzda sınıf sayıları 18 ve üzeridir.
 •  463 sınıfta 20’inin altında öğrenci sayısı mevcuttur.
 • 309 sınıfımızdaki öğrenci sayıları 25 ve üzeridir.

 

 

Eğitim Simülasyonları Taslağı

 • Seyreltilmiş Eğitim (3/2)
 • A Planı

Sınıfın ikiye bölünerek bir gün okulda bir gün evde olacak şekilde eğitim-öğretim faaliyetlerine katılımını anlatır.

Her bir ders süresi 40 dakikadır.

Hafta içi 08:00 – 12: 40 ( Pazartesi öğleden sonra 14:00-16:10)

Yıllık plana göre 5. Sınıflar özelinde her bir grup için 92 okul günü, 591 ders, 23657 dakika planlanır.

 • B Planı

Sınıfın ikiye bölünerek farklı gün içerisinde eğitim-öğretim faaliyetlerine katılımını anlatır.

Her dersin süresi 30 dk. İle sınırlandırılır.

Hafta içi 08:00 – 13:00 ( Pazartesi öğleden sonra 14:00-15:30)

08:0008:3009:0009:30

Ara

09:4510:1510:4511:15

Ara

11:3012:0012:30

 

Yıllık plana göre 5. Sınıflar özelinde her bir grup için 92 okul günü, 868 ders, 26040 dakika planlanır.

 

 • Çift Tedrisat

Sınıfın ikiye bölünerek aynı gün içerisinde eğitim-öğretim faaliyetlerine katılımını anlatır. Çok taraflı sınırlılıklar mevcuttur.

 • Her dersin süresi 30 dk. İle sınırlandırılır.
 • Yıllık Plana göre 5. Sınıflar için 184 okul günü, 1183 ders, 35490dakika.

A grubu: 08-00-11:00 ( 6 ders)

B grubu: 12: 00-15:00 (6 ders)

 • Teneffüs yerine en az bir dersin dışarda olması sağlanır.
 • Özellikle 2. Grubun beslenmesi ile ilgili farklı düzenleme yapılabilir.

 

 

Çekirdek Müfredat Nedir?

Ana eğitim programı üzerinden minumum temel beceri ve kazanımlar belirlenip, öğretmenler ile alt düzey hedefler paylaşılır.  Eğitim bilimcilerin seyreltilmiş eğitim ile tam eğitim süreçlerinin fırsat eşitsizliği yaratmaması için akademik bilgi düzeyinde iki grubu eşitler ve hedeflerinin aynı olması sağlanır, Geriye kalan zamanlarda ise çocukların bilim, sanat, spor, işitsel ve görsel potansiyellerini ortaya çıkaracak etkinliklere daha fazla yer verilir.

 GünAkademik  BilgiGörsel-İşitsel-Motor
Normal Eğitim Programı191%70%30
Çekirdek Program

Seyreltilmiş

96%70%30
Çekirdek program

Tam Eğitim

191%50%50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grafiksel Özet

KOD    Alınması gerekli olan önlemlerSınırlılıklar
Kırmızı19 okulMerkezİlkokul
3/2 Seyreltilmiş

A – B

 

Çift tedrisat
Eğitim Programı seyrekleştirilmeli

Tekli Sıra

Taşımacılık (%50)

Havalandırma Cihazı

Pandemi Kılavuzu

*Pandemi Kurulu

Ek bütçe

Ek kadro

Alt yapı

Taşımacılık

Beslenme

İklim

 

Yeşil18 okulMerkez

Köy okulu

İlkokul
3/2 Seyreltilmiş A – B
Normal
Eğitim Programı seyrekleştirilmeli

Tekli Sıra

Taşımacılık (%50)

Havalandırma Cihazı

Pandemi Kılavuzu

*

 Ek bütçe

Ek kadro

Alt yapı

Taşımacılık

Beyaz67 okulMerkez

Köy okulu

İlkokul

Okulöncesi

NormalEğitim Programı seyrekleştirilmeli

Tekli Sıra

Taşımacılık (%50)

Havalandırma Cihazı

Pandemi Kılavuzu

*

Alt yapı

Taşımacılık

Mavi7 okulMerkezÖzel eğitim
Grup Eğitimi
Bireysel Eğitim
Eğitim Programı seyrekleştirilmeli

Tekli Sıra

Taşımacılık (%50)

Havalandırma Cihazı

Pandemi Kılavuzu

*

Alt yapı

Taşımacılık

 

Not:  * Pandemi kurullarının okula özgün uygulayacağı önlemler

 

 

 

Eğitim varyasyonları ve sınırlılıkları

UygulamaAlınması gerekli ÖnlemlerSınırlılıklarÖneriler
Normal

(Pandemi Öncesi)

Eğitim Programı seyrekleştirilmeli

Okul Aile Sözleşmesi

Ek bütçe

Öğrenci kotası

Alt yapı yatırımı

Güncelleme

Ek bütçe

Alt yapı

 

Eğitim Program Revizyonu

Eğitim Şurası kararlarının uygulanması

Öğrenci kotası

Okul bütçe katkısı

Seyreltilmiş Plan AEğitim Programı seyrekleştirilmeli

Tekli Sıra

Taşımacılık (%50)

Havalandırma Cihazı

Pandemi Kılavuzu

Okul Aile Sözleşmesi

*Pandemi Kurulu

 

Ek bütçe

Ek kadro

Alt yapı

 

Ek bütçe

Çekirdek program

Kılavuz

Seyreltilmiş Plan BEğitim Programı seyrekleştirilmeli

Tekli Sıra

Taşımacılık (%50)

Havalandırma Cihazı

Pandemi Kılavuzu

Okul Aile Sözleşmesi

*Pandemi Kurulu

Ek bütçe

Ek kadro

Alt yapı

 

Ek bütçe

Çekirdek Program

Kılavuz

Çift TedrisatEğitim Programı seyrekleştirilmeli

Tekli Sıra

Taşımacılık (%50)

Havalandırma Cihazı

Pandemi Kılavuzu

Okul Aile Sözleşmesi

*Pandemi Kurulu

Ek bütçe

Ek kadro

Alt yapı

Taşımacılık

Beslenme

İklim

Yoğunluk

Tükenmişlik

Ek bütçe

Çekirdek program

Kılavuz

 

 

 

 

 

 

ÖĞRENCİ NÜFUSU YOĞUN OLAN OKULLAR

Okul İsmiÖğrenci

sayısı

Öğretmen sayısıEn kalabalık şubenin

Öğrenci sayısı

20-24

Arası sınıf sayısı

25 ve üzeri sınıf sayısıBelediyeTaşımacılıkÖğrenci şube ortalaması
Necati Taşkın İlk.320213311Lefkoşa29.1
9 Eylül İlk.617373220Lefkoşa30,9
Şht Doğan Ahmet İ.333223012LefkoşaVar27.8
Şht.Ertuğrul İlk.817453525Lefkoşa32.7
Gönyeli İlk.753443325GönyeliVar30.1
Alasya İlkokulu618353520MağusaVar30.9
Karakol İlk333183411MağusaVar30.3
         
Polatpaşa İlk.5643136311Mağusa31.3
Şht. Hüseyin Akil406223314Mağusa29.0
23 Nisan İlkokulu937523630Girne31.2
Şht.Hasan Cafer İlk.497323220GirneVar27.6
Alsancak İlk474243515AlsancakVar31.6
Çatalköy363233249Çatalköy25.9
Dikmen430263197DikmenVar25.3
Karaoğlanoğlu4803033414GirneVar26.7
Mustafa Çağatay15210347GirneVar30.4
Barış İlkokulu197112735Güzelyurt24.6
Özgürlük İlkokulu274183674Güzelyurt24.9
İskele İlker Karter5023230316İskeleVar26.4
         
TOPLAM9067       
         

 

SINIF METREKARESİNE GÖRE YOĞUNLUĞU OLAN OKULLAR

Yeniyüzyıl Ana.123 19Lefkoşa
Girne Maarif Ana190   202Girne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okulların Kadro Hesaplamaları – 2021

Lefkoşa Bölgesi

 Lefkoşa BölgesiÖğrenci

sayısı

En kalabalık şubenin

Öğrenci sayısı

20-24

Arası sınıf sayısı

25 ve üzeri sınıf sayısıBelediye
1Arabahmet İlkokulu95211Lefkoşa
2Atatürk İlkokulu2642942Lefkoşa
3Çağlayan C. İlk.1482911Lefkoşa
4Gelibolu İlk.182242Lefkoşa
5Necati Taşkın İlk.3203311Lefkoşa
69 Eylül İlk.6173220Lefkoşa
7Şht Doğan Ahmet İ.3333012Lefkoşa
8Şht.Ertuğrul İlk.8173525Lefkoşa
9Şht Tuncer İlk.427277Lefkoşa
10Şht. Yalçın İlk.1453313Lefkoşa
11Fazıl Plümer Ana.8718Lefkoşa
12Gülenyüzler Ana12316Lefkoşa
13Lşa Vakıf Anaokulu5711Lefkoşa
14Yeniyüzyıl Ana.12319Lefkoşa
15Yenicami Ana.8522Lefkoşa
16Akıncılar İlk.127Akıncılar
17Alayköy İlk.3312872Alayköy
18Balıkesir-Meriç İlk7317Değirmenlik
19Cihangir-Düzova İlk.209291Değirmenlik
20Değirmenlik183283Değirmenlik
22Gaziköy Ana.4911Değirmenlik
23Gönyeli F.Plü. Ana.180209Gönyeli
24Gönyeli İlk.7533325Gönyeli
25Hamitköy İlk.2213141Lefkoşa
26Haspolat İlk.229236Lefkoşa
27Şht. Mehmet Eray İlk33525113Değirmenlik
28Suat Günsel120 +21+30Lefkoşa

 

 

 

 

 

 

Gazi Mağusa Bölgesi

  Öğrenci

sayısı

En kalabalık şubenin

Öğrenci sayısı

20-24

Arası sınıf sayısı

25 ve üzeri sınıf sayısıBelediye
       
1Alasya İlkokulu6183520Mağusa
2Alasya Vakıf Ana13715Mağusa
3Canbulat İlkokulu5615Mağusa
4Gazi İlkokulu95261Mağusa
5Gmgsa Maarif Ana2614Mağusa
6Karakol İlk3333411Mağusa
7Polatpaşa İlk.56436311Mağusa
8Şht. Hüseyin Akil4063314Mağusa
9Şht Mustafa Kurtuluş6518Mağusa
10Şht.Osman Ahmet İ.201264Mağusa
11Şht.Zeki Salih İ.1973121Mağusa
12Akdoğan2712732Akdoğan
13Mustafa Kemal İl.8816Y.Boğaziçi
14Alaniçi100201Y.Boğaziçi
15Beyarmudu4714Beyarmudu
16Çayönü-İncirli7414Beyarmudu
17Dörtyol113242İnönü
18Eşref Bitlis İlk.194216Paşaköy
19Geçitkale İlk.10619Geçitkale
20Güvercinlik6314Beyarmudu
21Pile3312Muhtarlık
22Mormenekşe1342621Y.Boğaziçi
23Serdarlı115211Serdarlı
24Tuzla2413Mağusa
25Gönendere8515Serdarlı
26Tatlısu134234Tatlısu
27Vadili – İnönü193233Vadili-İnönü
28Ulukışla1062511Paşaköy
29Türkmenköy7415Beyarmudu
30Y.Boğaziçi241234Y.Boğaziçi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girne Bölgesi

  Öğrenci

sayısı

En kalabalık şubenin

Öğrenci sayısı

20-24

Arası sınıf sayısı

25 ve üzeri sınıf sayısıBelediye
       
123 Nisan İlkokulu9373630Girne
2Girne Maarif Ana190  202Girne
3Şht.Hasan Cafer İlk.4973220Girne
4Ağırdağ-Dağyolu89  221Dikmen
5Alsancak İlk4743515Alsancak
6Çamlıbel118 211Lapta
7Çatalköy3633249Çatalköy
8Dikmen4303197Dikmen
9Esentepe1672922Esentepe
10Karakum2412Girne
11Karaoğlanoğlu48033414Girne
12Karşıyaka1542712Lapta
13Lapta Ana101225Lapta
14Lapta İlkokulu3072391Lapta
15M Boransel5617Lapta
16Osman Türkay3419Çatalköy
17Tepebaşı103231Lapta
18Pınarbaşı Anaokulu34201Dikmen
19Alsancak Anaokulu88203Alsancak
20Mustafa Çağatay152347Girne
21Beylerbeyi Anaokulu31241Girne

 

Güzelyurt Bölgesi

  Öğrenci

sayısı

En kalabalık şubenin

Öğrenci sayısı

20-24

arası sınıf sayısı

25 ve üzeri sınıf sayısıBelediye
       
1Barış İlkokulu1972735Güzelyurt
2Kurtuluş İlkokulu228211Güzelyurt
3Özgürlük İlkokulu2743674Güzelyurt
4Atatürk Maarif Ana8913Güzelyurt
5Aydınköy İlkokulu9417Güzelyurt
6Fikri Karayel174243Güzelyurt
7Kalkanlı1414Güzelyurt
8Serhatköy8215Güzelyurt
9Zümrütköy58201Güzelyurt
10Portakal Çiçekleri5920

 

3Güzelyurt

İskele Bölgesi

  Öğrenci

sayısı

En kalabalık şubenin

Öğrenci sayısı

20-24

arası sınıf sayısı

25 ve üzeri sınıf sayısıBelediye
       
1İskele İlker Karter50230316İskele
2İskele Maarif Ana7018İskele
3Aygün1818İskele
4Konuklar117212Büyükkonuk
5Çayırova118201Mehmetçik
6Dipkarpaz175201Dİpkarpaz
7Kumyalı5113Mehmetçik
8Mehmetçik136263Mehmetçik
9Yeşilköy Menteş Zorba4812Y.Erenköy
10Yeni Erenköy187252Y.Erenköy
12Ziyamet209243Y.Erenköy

 

LEFKE BÖLGESİ

  Öğrenci

sayısı

En kalabalık şubenin

Öğrenci sayısı

20-24

arası sınıf sayısı

25 ve üzeri sınıf sayısıBelediye
1Doğancı10018Lefke
2Gaziveran Anaokulu4212Lefke
3Lefke218233Lefke
4Yedidalga129244Lefke
5Yeşilyurt4813Lefke

 

 

 

ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİ

  ÖğrenciŞubeÖğretmen sayısıŞUBE ÖĞRENCİ

ORTALAMASI

      
1Lefkoşa Ö ve İş Eğitim5116263.2
2Ötüken6332
3Görme Engelliler7223,5
4G. Mağusa ÖEM9021254.2
5Girne Özel Eğitim25595
6Yeşilyurt Özel Eğitim18683
7Ziyamet Özel Eğitim40686,6
      

 

 

Genel Toplam

İLÇEÖĞRENCİŞUBEGENEL

ÖĞRETMEN

TOPLAMI

ÖĞRETMEN

ÖĞRENCİ

ORTALAMASI

ŞUBE ÖĞRENCİ

ORTALAMASI

 
LEFKOŞA645628146713.823,0 
MAĞUSA497325141012.119.81 
GİRNE488020233314.724,2 
GÜZELYURT12697211211,317,6 
İSKELE16779114211.818,4 
LEFKE53736599.114.9 
GENEL TOPLAM19792933152312.119,65 
      
ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ TOPLAM23759812,924

 

Başa dön tuşu