Spor

KTFF’nin altın yılları


Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu KTFF’nin altın yılları 1976 – 1983 yıllarına denk gelir. Bu yıllar rekor düzeyde dış temas ve milli takım karşılaşmalarının gerçekleştiği yıllardır.

Fevzi BEYAR

1976 yılı FIFA’nın Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’na özel maç (Special Permission) yapma iznin verildiği tarihtir. 1983 yılı son ayları ise özel iznin kaldırıldığı zamandır!

Özel iznin kaldırılma nedenleri siyasal bir sorun olduğu için o konuya girmek istemiyorum ama bu sekiz(8)sene Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun altın yıllarıdır. Bu sürede gerçekleşen dış temaslar özellikle milli maçlar Kıbrıs Türk futbol tarihinde gerçekleşen müsabakalara eşittir. Bu günlerde gerçekleşen sözde milli temaslara değinmek dahi istemiyorum çünkü bunlar ülkeler arası değil, topluluklar, azınlıklar veya gurbette yaşayan gruplarla oynanan maçlardır. Bunlara dış temas denilebilir ama milli karşılaşma denmez diye düşünüyorum.

TÜRKİYE İLE GERÇEKLEŞENLER

Antrenörlüğünü Oğuz Karayel’in yaptığı Kıbrıs Türk Genç Milli takımı, 29 Mayıs 1976’da Türkiye Amatör Milli Takımını 2-0 mağlup etti.

Antrenörlüğünü Günay Caymaz’ın Kıbrıs A Milli Takımı, 30 Mayıs 1976’da Türkiye Amatör Milli Takımına 2-1 yenildi.

6 Ekim 1976’da Mersin’de KTFD A Milli Takımı, Türkiye Ümit Milli Takımı’na 5-1 yenildi. Takımımızın tek golünü Ali Çetin Amcaoğlu kaydetti.

İkinci kez Kıbrıs’a gelen Türkiye A Milli Takımı 5 Ocak 1977’de Girne 20 Temmuz Stadında oynanan maçta KTFD A Milli Takımını 1-0 yendi. Müsabakayı Onur Kanatlı, Fevzi Beyar ve Hasan Ruso yönetti.

İSLAM OYUNLARI 1980

İslam Ülkeleri 1.Spor Oyunlarında 28 Eylül 1980’defutbolda oynanan ilk resmi maçlar (FIFA kayıtlarına giren) KTFD A Milli Takımı Türkiye’ye 5-0 yenildi 30 Eylül 1980’de Suudi Arabistan’a 2-0 yenildi. 2 Ekim 1980’de KTFD Malezya’yı 2-1 yendi Goller Erbay ve Mete’den geldi.

Üç Ekim 1980’de KTFD Libya ile berabere kaldı ve Türkiye’nin şampiyon olmasında büyük rol oynadı. İzmir İslam Oyunlarında görev alan üç hakem ise Yıltan Muslu, Attila Topaloğlu ve Fevzi Beyar oldu.

Üçüncü son kez Ülkemize gelen Türkiye A Milli Futbol Takımı KTFD A Milli Takımını Girne 20 Temmuzda oynanan müsabakada 2-1 mağlup etmişti. Bu müsabakayı da Yıltan Muslu, Attila Topaloğlu ve Fevzi Beyar yönetmişti.

 

 Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı