KTAMS “temiz Lefkoşa” talebiyle yürüdü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Kıbrıs

KTAMS “temiz Lefkoşa” talebiyle yürüdü

KTAMS “temiz Lefkoşa” talebiyle yürüdü

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarına destek ve belediyede yaşananları protesto amacıyla, belediye binası önünde eylem yaptı.
KTAMS Lokali’nde saat 10.30’dan itibaren toplanan sendika üyeleri, “Temiz Lefkoşa İstiyoruz… Gün Gelecek Devran Dönecek UBP Halka Hesap Verecek… Lefkoşa Uyuma Kentine Sahip Çık” sloganlarıyla belediye binası önüne yürüdü.
Destek ve protesto yürüyüşü yapan KTAMS üyeleri, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat ile üyeler coşkuyla karşıladı. Bozat ve KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan el ele tutuşarak eylemcileri selamladı.
KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan burada yaptığı açıklamada, 10.00-12.00 saatleri arasındaki grevi 13.00 kadar uzattıklarını açıkladı. Kaptan, LTB çalışanlarının haklı direnişine desteklerini vurgulayarak, emekçilerin, güvencesiz çalıştırılmasına göz yumamayacaklarını söyledi.
BES Başkanı Savaş Bozat ise, ortaya attıkları kıvılcımın ateşe dönüşmesi gerektiğini belirterek, “Hedefimiz kökünden temizliktir. Başkanıyla, hükümetiyle temizlenecek, bu kavga artacak” dedi.

Eyleme diğer sendikalar da destek verdi…
Belediye önündeki eyleme, Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Ebeler ve Hemşireler Sendikası ve Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası temsilcileri de katılarak destek verdi.
Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemler sırasında herhangi bir olay yaşanmadı.


“Belediye işçisi yalnız değildir”
Destek ve protesto yürüyüşü yapan KTAMS üyeleri, LTB önüne gelişlerinde Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat ve çalışanlar tarafından coşkuyla karşılandı. Bu sırada KTAMS üyeleri “Belediye işçisi yalnız değildir” sloganları attı. Bozat ve KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, el ele tutuşarak eylemcileri selamladı.

Bozat: “Kıvılcım ateşe dönüşmeli”
BES Başkanı Savaş Bozat, LTB çalışanlarının ayın 30’unda maaş almayı unuttuğunu belirterek, ortaya attıkları kıvılcımın ateşe dönüşmesi gerektiğini söyledi.
Bozat, ortaya attıkları kıvılcımın ateşe dönüşmesi gerektiğini belirterek, “Hedefimiz kökünden temizliktir. Belediye başkanıyla, hükümetiyle temizlenecek, bu kavga artacak” dedi.

Varoğlu: “İsyana dönüşmeli”
KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu, “8 aydır eylemde, sokakta olan BES’in bir kıvılcım atarak ateşi yaktığını; bu ateşin büyümesi, isyana dönüşmesi gerektiğini” söyledi.
Varoğlu, yönetenlerin koltuklarını korumak uğruna ülkeyi mahvettiğini savunarak, “Onların derdi koltuk, bizim derdimiz ekmek” diye konuştu.

“Yangınların küçük kıvılcımlarla başladığını” belirten Güven Varoğlu, BES’in ateşinin de büyüyeceğini, hükümetin de bu yangının önünde duramayacağını kaydetti.
Güven Varoğlu, okullarda yaşanan sorunlara da işaret ederek hükümete eleştiriler yaptı.

Emin: “Açlığa mahkum edenler suç işliyor”
Güç-Sen Başkanı Erol Emin, belediye çalışanlarını açlığa mahkum edenlerin suç işlediğini, kabahatlerinin çok büyük olduğunu iade ederek BES’e destek belirtti.
Emin, Lefkoşa’daki pisliği temizlemenin tek yolunun halkın sokağa inmesi ve kavga vermesi olduğunu söyledi.

Bıçaklı: “Emeklerinin karşılığını istiyorlar”
Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, belediye çalışanlarının uçak, helikopter değil, sadece emeklerinin karşılığını istediklerini ifade ederek, “Bu suç mu?” diye sordu.
Hükümetin aklına sadece grev yasaklarken yasaların geldiğini, çalışanların haklarını düzenleyen başka yasalar olduğunu kaydeden Bıçaklı, hükümetin attığı imzalara da sahip çıkmadığını; bu acizlikle herhangi bir sorunu çözmesinin mümkün olmadığını öne sürdü.
Bıçaklı, “KTHY gibi küçük bir şirketi bile yönetme becerisi gösteremeyenlerin ülkeyi nasıl yöneteceğini” sorarak, hükümetin çoktan istifa etmesi gerektiğini savundu.

Seyis: “UBP gidene kadar kavga sürecek”
Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis, BES’in kavgada önemli bir ateş yaktığını belirterek, desteklerini ifade etti.
Yeniden toparlanan Toplumsal Varoluş Hareketi’nin bir sonuca varması gerektiğini kaydeden Seyis, “UBP gidene kadar sokaklarda kavgayı sürdüreceğiz” dedi.
Hem belediye başkanının, hem hükümetin istifasını isteyen Seyis, bunun yolunu da emekçilerin açacağını söyledi.

Tulga: “Son yılların en büyük öfkesi”
Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga ise konuşmasında, belediye emekçilerinin son yılların en büyük öfkesini ortaya koyduğunu söyledi.
Tulga, herkesin avlusunu temizlemesiyle de sorunun çözümlenmediğini çünkü kurumlara, dayanışmaya ihtiyaç olduğunu kaydederek, “belediyenin yeni bir yönetime kavuşması, o yüzden yönetenlerin de temizlenmesi gerektiğini” belirtti.
Belediye başkanı ve hükümete istifa çağrısı yapan Tulga, Lefkoşa’nın farelerle dolduğunu, salgın hastalık tehlikesi bulunduğunu iddia ederek, “Bu bir kıvılcım, bu bir başlangıç olsun. Birlikte kazanacağımızdan zerre kadar kuşkum yok” diye konuştu.
Konuşmaların ardından eylem olaysız tamamlandı ve BES üyeleri dışındaki eylemciler dağıldı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar