CTP istifa talebiyle yürüdü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Kıbrıs

CTP istifa talebiyle yürüdü

CTP istifa talebiyle yürüdü

OYUN BİTTİ… CTP, LTB çalışanlarına destek ve Belediye başkanı ile hükümeti istifaya çağırmak için dün eylem gerçekleştirdi. Peyak önünde toplanan CTP’li eylemciler, “Oyun Bitti Lefkoşa Hesap Sormaya Geliyor” sloganıyla LTB önüne yürüdü
YENİ AÇILIM İÇİN… Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi Türk Partili üyeler, eylem sırasında istifalarını belediye makamlarına iletti. CTP’li belediye meclis üyeleri  “LTB için yeni açılım yaratabilmek” için istifa ettiklerini açıkladılar

Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçlerli (CTP-BG) üyeler, “LTB için yeni açılım yaratabilmek” için istifa etti.
LTB Meclisi’ndeki 7 CTP-BG’li dün LTB önünde CTP-BG tarafından düzenlenen eylemde istifa mektuplarını LTB Müdürü Mehmet Çakmak’a sundu.
Eski Peyak binaları önünde toplanarak LTB önüne gelen yüzlerce CTP-BG’li, BES üyelerine destek belirterek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük ve LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nı istifaya çağırdı.
“Oyun bitti, Hesap Vereceksiniz”, “Lefkoşa Sahipsiz Değil” sloganları yer alan pankartların açıldığı eylemde, CTP-BG’den LTB Meclisince seçilen ve dün istifasını sunan Şadan Karşılı, Ayşen Çetinsoy, Gülseren Şaşkara Tamer Zaim, Önol Aktolga, Alev Şensoy ve Ahmet Bağzıbağlı belediye önünde kürsüye çıkarak istifa ettiklerini duyurdu. Önol Aktolga kürsüden istifa mektubunu eylemcilere okudu.


Mektup okundu
LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’na hitaben yazılan ve belediye meclisinden istifa eden CTP-BG’lilerin imzasını taşıyan mektupta, “Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içine düştüğü mali ve idari çıkmaz, size koşulsuz destek olan Başbakan İrsen Küçük’ün, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ve partiniz UBP’ye mensup belediye meclis üyelerinin eseridir” iddiasında bulunuldu.
UBP’li meclis üyelerinin CTP-BG’li meclis üyelerinin uyarılarını dikkate almadığı savunulan mektupta, “Sırtını hükümete dayamanın verdiği konfor ve güven duygusuyla hem Küçük, hem de Eroğlu hükümetleriyle ortaklaşa birçok yasa dışı icraata imza attınız. Yasa dışlılıklarınızı yasal hale getirebilmek için bu hükümetler ülkemizdeki yerel yönetim sistemini alt üst etmeyi göze aldılar” iddiası yer aldı.
Mektupta, “Cumhurbaşkanı Eroğlu da, sizi partiniz UBP’den ihraç etmeyi dahi göze alamayan Başbakan İrsen Küçük de suç ortaklarınızdır ve aslında hep birlikte istifa etmeniz gerekmektedir” denildi.
LTB’nin 2006 yılında borçsuz devredildiği, ancak bugün ülkenin en itibarsız ve ödenemeyecek borçlarla sahip olduğu ifade edilen mektupta, “Sayısız yolsuzluk, usulsüzlük ve haksız çıkar sağlamaya yönelik uygulamalarınız Lefkoşa Türk Belediyesi’ni temelinden dinamitlemiştir” denildi.
Ülkede polis, Başsavcılık ve mahkemelerin adaletin tecellisi konusunda gereken hız ve hassasiyetle hareket etmediği de savunulan mektupta, “Sayısal fazlalığınızı, dilediğinizi yapabileceğiniz bir avantaj olarak değerlendirdiniz. Sizler kendinizin ve partinizin siyasi çıkarlarına göre hareket ederken, bizler halkımızın çıkarlarını koruma gayreti içinde olduk” denildi.
Lefkoşa Türk Belediye Meclisi’nin karar alabilmesi için CTP-BG’li üyelerin istifasının engel olmadığı belirtilen mektupta, “Bize gereksinim duymadan yolunuza devam edebileceksiniz. Bugünden itibaren Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşananları, bizlerin toplantılara katılmamasına bağlama yalanını artık bir kenara bırakınız. Gerçekten bir kurtarma planınız varsa, UBP’liler olarak bunun siyasi sorumluluğunu üstlenecek cesareti gösterip karar alınız” denildi.
Mektupta, “Halkımız için yeni bir açılım yaratabilmek amacıyla Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis üyeliği görevinden bugün itibarıyla istifa ettiğimi bilginize getirir, gereğini derhal yerine getirmenizi rica ederim” ifadesi yer aldı.

Yorgancıoğlu: “Çocukların geleceği için bu kavgayı yürütmeliyiz”
Yorgancıoğlu, LTB Meclisi’nden istifa eden CTP’lileri, tek tek, belediye önüne kurulan kürsüye çağırarak tebrik etti.
CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yüzlerce kişinin katıldığı eylemin son bölümünde yaptığı konuşmada, LTB’de bugün yaşanan sorunların önceden görülebildiğini gerekli uyarıları yaptıklarını savundu ve “Ancak Cemal Bulutoğluları o dönemin Başbakanı Derviş Eroğlu’ndan destek aldı. 10 milyon sterlini bu belediye meclis üyeleri görüşmeden Bakanlar Kurulu onayladı. Devamında Derviş Eroğlu Cumhurbaşkanı oldu bu on milyon sterlini kullanarak” iddiasında bulundu.

“Yasalara aykırı kararlarda imzamız yok”
“Başbakan İrsen Küçük’ün de belediyenin kaynaklarını seçim için kullanmak adına elinden geleni yaptığı” iddiasında bulunan Yorgancıoğlu, belediye meclisinde görev yapan CTP-BG’lilerin yasalara aykırı hiçbir kararın altında imzası bulunmadığını söyledi.
UBP Hükümeti’nin LTB hakkında aldığı kararın Anayasa Mahkemesi tarafından bozulduğunu anımsatan Yorgancıoğlu, UBP Hükümeti’ni ayrıca anayasal hakları için mücadele veren LTB çalışanlarına grev yasağı getirdiği için eleştirdi.
Bakanlar Kurulu’nun toplantılara katılmamaları durumunda belediye meclis üyelerini görevden alma girişiminin yasa dışı olduğunu savunan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun sosyal güvenceleri için gerekli yatırımları yapılmayan çalışanlar hakkında soruşturma başlatma hakkının da bulunmadığını ileri sürdü.
Yorgancıoğlu, “Görev artık Lefkoşalıdadır görev artık Kıbrıs Türk halkındadır, iradesine sahip çıkma zamanı gelmiştir. LTB bu başkanla kurtarılamaz” dedi.

Lefkoşa’yı düze çıkarma hesabı yapıldı
CTP-BG’li belediyelerin çalışanlarının maaşlarını, İhtiyat Sandığı ile Sosyal Sigorta primlerini günü gününe ödediğini söyleyen Yorgancıoğlu, “Lefkoşa’yı kaç yılda düze çıkaracağız, çalışanın haklarını nasıl halledeceğiz, bunların hesabını kitabını yaptık. Bu ülkeyi bu hallere sokanlardan hesap soracağız. Boşa harcanan tek kuruşun hesabını soracağız” dedi.
“Çocukların geleceği adına bu kavgayı birlikte yürütmeliyiz” diyen Yorgancıoğlu, yarın Sayıştay’ın LTB ile ilgili hazırladığı rapor hakkında Başsavcılık’a gideceklerini de belirtti.
Yorgancıoğlu, Lefkoşa’da temsili temizlik eylemi başlatacaklarını, çarşamba günü Göçmenköy, Taşkınköy ve Sosyal Konutlar’ı ziyaret edeceklerini söyledi.

LTB Meclisi’ndeki 7 CTP-BG’li dün LTB önünde CTP-BG tarafından düzenlenen eylemde istifa mektuplarını LTB Müdürü Mehmet Çakmak’a sundu

Pankartlar ve sloganlarla LTB binası önüne yürüyen CTP-BG’lileri BES Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar