BasketbolSpor

Krizi biz gördük, Devlet görmedi!


Havadis 20 Ağustos’ta krizinin geleceğini yazarak sorunun önemini dikkati çekmesine rağmen Devlet yetkilileri adım atamayınca basketbolda kriz patlak verdi

 TÜZÜKLER GEÇMEYİNCE TRANSFERDE KRİZ: Merkezi Mevzuat ve Savcılık Dairesi yeterli personel olmaması nedeniyle, Basketbol Federasyonun da içinde bulunduğu spor federasyonlarının tüzüklerine olumlu veya olumsuz yanıt vermeyince federasyon yetkilileri ve kulüpler krizi de önlerinde buldu.

 

Tonguç KOTAK

 Basketbolda Berk Argın konusu gündemdeki yerini korurken, Havadis olarak 20 Ağustos’ta göz göre göre gelen krizi yazarak herkesi uyarmamıza rağmen, Devlet tarafından bir arpa boyu yol alınmaması ile skandala kapı açılmış oldu.

Merkezi Mevzuat ve Savcılık Dairesi, hem Spor Yasası ve hem de federasyonların tüzüklerini yeterli personel olmaması nedeniyle incelemeden Başbakanlık’a iade etmişti ve biz de gazetemizde bunu duyurmuştuk.

Aylardır yasa ve tüzüklerin çıkmasını bekleyen Spor Dairesi ve federasyonlar, Merkezi Mevzuat ve Hukuk Dairesi’nin sporla ilgili yasalara inceleme yapmaması nedeniyle zora girdi.

 

Berk konusu patladı 

Koopspor, serbest transfer hakkı olmayan Lefke Avrupa Üniversitesi’nin yıldızı Berk Argın’ı  renklerine bağlaması ile kriz daha da ön plana çıktı.

21 yaşındaki Berk Argın’ın Koopspor’a transfer olabilmesi için Basketbol Federasyonu’nun yönetmeliğine göre 24 yaşını doldurması gerekiyor.

Basketbol Federasyonu’nun serbest kalma konusundaki 70.maddesi diyor ki; sporcular kızlarda 23 ve erkeklerde de 24 yaşında serbest kalma hakkına sahip olurlar. Berk ise henüz 21 yaşında.

Berk Argın ile Lefke Avrupa Üniversitesi’nin sözleşmesi devam etmesi nedeniyle konu daha da ilginç bir hal alma yolunda.

 

Tüzük değiştirilemedi

Merkezi Mevzuat ve Savcılık Dairesi, yeterli personel olmaması nedeniyle, Basketbol Federasyonu dahil Beden Eğitimi ve Spor Yasası, Bağımsız Dopingle Mücadele Tüzüğü ile birçok federasyonun

tüzüklerindeki aksaklıklar ve yasalara uygunluk hakkında görüş bildiremeyince tümünü Başbakanlık’a geri göndermesi ile çıkan kriz devam ediyor.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı