KıbrısManşet

Kriz öğrenciyi de vurdu


Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. KKTC üniversitelerine  geçen yıl 10 bin 795 öğrenci yerleşirken bu yıl 8 bin 178 öğrenci yerleşti

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardında KKTC’de bulunan üniversitelere gelecek öğrenci sayısı belli oldu. TL’nin değer kaybetmesi ve KKTC’de bulunan okulların harçlarının birçoğunun döviz cinsinden olması ülkeye okuyama gelen öğrenci sayısında büyük düşüşe neden oldu. Geçen yılki sayıya göre bu yıl KKTC’yi seçen öğrenci sayısında 2 bin 617 kişilik bir düşüş var.

Yüzde 24’lük düşüş var

Geçen yıl KKTC üniversitelerine 10 bin 795 öğrenci yerleşirken bu yıl 8 bin 178 öğrenci yerleşti. Geçene yıla göre 2 bin 617 öğrenci daha az üniversitelere yerleşti.

17 bin 801 öğrenci için açılan kontenjanların sadece 8 bin 178’i doldu.

Yakın Doğu Üniversitesi zirvede

Bu yılda geçen yıl olduğu gibi Yakın Doğu Üniversitesi ülkede en fazla öğrenci alan üniversite oldu. Yakın Doğu Üniversitesi’ne bu yıl bin 965 öğrenci kayıt yaptırırken, Lefke Avrupa Üniversitesi geçen yıl olduğu bin 638 öğrenciyle listede ikinci oldu. Geçen yıla göre yüzde 29 düşüş yaşayan Doğu Akdeniz Üniversitesi ise 1150 öğrenci ile listede üçüncü oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı