KıbrısManşet

KRİTİK SÜREÇCumhurbaşkanlığı seçimine kısa bir süre kala, “İktidar partileri kendi adaylarını çıkaracak, hükümet bozulacak” söylemleri ortaya çıktı. Havadis, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin Lefke’de halkın nabzını tuttu
“HÜKÜMET PAMUK İPLİĞİNDE”: Lefke’de Havadis’e konuşan halkın çoğunluğu, hükümetin devamlılığının pamuk ipliğine bağlı olduğuna vurgu yaptı, iktidar partilerinin cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik kendi adaylarını çıkarması halinde hükümetin bozulmasının işten bile olmayacağını öne sürdü. Bölge halkına göre önümüzdeki 3 ay hükümet için kritik dönem5 İSİM GÜNDEMDE: Siyasi partiler, henüz adaylarını açıklamadı. Kamuoyunda cumhurbaşkanı adaylığı için öne çıkan isimler ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, HP Genel Başkanı Kudret Özersay ve DP Milletvekili Serdar Denktaş

 HALKIN DERDİ ÇÖZÜM: Cumhurbaşkanlığı adaylığı için öne çıkan isimler arasında Lefke’de en fazla destek bulan isim Akıncı ve Erhürman. Tatar’ın da oldukça destek bulduğu Lefke’de Denktaş ve Özersay’a da yönelenler de var. Lefke’de halkın cumhurbaşkanından beklentisi ise sadece barış ve çözüm

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

Lefke ilçesinde yaşayan bazı vatandaşlar, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin görüşlerini Havadis okurları ile paylaştı.

Havadis’e konuşan vatandaşlar, bu seçimin sürprizlere gebe olduğunu ifade ederek, “Aday olması halinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yeniden göreve gelmesi çok mümkün” dedi.

Lefke’de vatandaşlar, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, HP Genel Başkanı Kudret Özersay ve DP Milletvekili Serdar Denktaş’ın da bu yarışta güçlü isimler olduğunu kaydetti.

Lefke halkı, Kıbrıs Türk halkının arzusunun barış ve çözüm olduğunu belirterek, “Kim cumhurbaşkanı olursa olsun neticede barış ve çözüm olsun” dedi.

“Hükümet bozulur”

Lefke’de görüşlerine başvurduğumuz bazı vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı seçimi için iktidar partilerinin kendi adaylarını çıkarması halinde ise seçimden önce hükümetin bozulacağına yönelik son günlerde kulaktan kulağa yayılan iddiaların da gerçekleşmesinin mümkün olduğunu söyledi.

 

Vatandaşlar ne dedi?

  Osman Olgu: Akıncı ile yola devam

“Kamuoyunda 3-4 aydır,  ‘hükümet bozuldu, bozuluyor’ söylentileri var. Sözü edilen hangi hükümettir acaba? Çünkü ben şu anda KKTC’de hükümet olduğunu düşünmüyorum. Benim tek bildiğim Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın var olduğudur. ‘Akıncı ile yola devam’ diyorum. Eğer, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerine Sayın Akıncı aday olmazsa ve sağdan bir isim cumhurbaşkanı olur, işte o gün yandığımız gündür. İşimizi bitirirler. Basından takip ediyorum. Sağ partiler ‘Anavatan Anavatan’ diyorlar. ‘Görüşmelere gerek yok’ diyorlar. Barışı istemiyorlar. Ben bu zihniyette kişilerle bir yere varılabileceğini kesinlikle düşünmüyorum.”

 Tuncay Sarıyer: Barışı isteyen Akıncı ve Erhürman’dır 

“Hükümetin bozulacağı söylentileri son günlerde sıkça kulağımıza çalınıyor. Bu doğal, insanlar beğenmedikleri hükümetin gitmesi için böyle dedikodu yaparlar. Cumhurbaşkanlığı seçimi önümüzde, ‘adaylıkta anlaşamadılar’, ‘parti içlerinde anlaşamadılar’ gibi dedikodular dönüyor. 4’lü koalisyon hükümeti için de ‘bugün bozuluyor’,  ‘yarın bozuluyor’ dendi ama 14 ay devam etti. 4’lü koalisyonda Kudret Bey, ‘hükümet bozulmayacak’ dedi ama hükümet bozuldu ve halkı büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Hükümetin bozulması bence dıştan aldığı talimatlara oldu. Mevcut hükümet daha önce verdiği sözleri iktidara geldikten sonra yerine getirmeyerek halkta büyük hayal kırıklığı yarattı. Bence, hükümet bozulursa bu cumhurbaşkanlığı seçiminde iktidardaki iki partinin de aday çıkarması sonucu olabilir. Öte yandan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, halkın büyük bir kesiminden aldığı oylarla göreve geldi ve bütün söylemlerinin arkasında durdu. Barış yolunda gücünün yettiğince çalışmalarını sürdürdü. Barışı sağlamak yalnızca Akıncı’nın elinde değil, öyle olsaydı zaten şimdiye barış olurdu.  Akıncı göreve geldiği günden itibaren Kıbrıs Türk halkının başını dik tutacak şekilde barışa katkı koymak için mücadelesine devam etti. Çizgisinden sapmadı. Önümüzde yine seçim var ve Sayın Akıncı, aday olursa kazanma durumu vardır. Tufan Erhürman, Ersin Tatar, Kudret Özersay ve Serdar Denktaş’ın isimleri de gündemde. Bu isimler içinde de bence barışı isteyen Sayın Erhürman’dır, Erhürman da barışı sağlayabilecek bir adaydır. Kıbrıs Türk halkının isteği de barış ve çözümdür. Geçmiş yıllarda sağ partilerden adaylar Cumhurbaşkanı oldular, o dönemlerde barış yolunda hep geri gittik. Akıncı’nın döneminde birçok konuda ilerleme sağladık.”

Yedez Ertarkan: Hükümetin bozulması mümkün

“UBP-HP Hükümetinin yakın tarihte bozulacağı söylentileri sıkça gündeme geliyor.

Bu neticenin doğması bana göre mümkün. Komitelerde birlik olamazlar, iş yapmazlar, halkın beklentilerine cevap veremediler. Kendileri değil de başkaları tarafından mı idare edilirler anlamış değilim.  Bir de cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik adaylık konusunda anlaşamadılar. Bunlardan dolayı hükümetin bozulması gündemdedir.  Sayın Akıncı ise cumhurbaşkanı görevine geldiği tarihten itibaren barışın olması için elinden gelen çabayı göstermektedir. Ancak karşı tarafında iyi niyet göstermesi gerekmektedir. Akıncı, Türklerin gönlünde taht kurdu ve halk kendisine destek vermektedir. Cumhurbaşkanlığı seçimi önümüzde ve 4-5 kişinin aday olacağı görülmektedir. Bence Kıbrıs Türk halkı Akıncı’ya güvenmektedir ve önümüzdeki dönem için de kendisini destekleyeceklerdir. Cumhurbaşkanlığına aday olacağı söylenen diğer isimler şimdiden barışa destek olmadıklarını söylemektedirler. Kıbrıs Türk halkı barış istemekte, geleceklerinin belirginleşmesini istemektedirler. Ben Sayın Akıncı ile birlikte barış yolunda ilerleyeceklerini tahmin ediyorum.”

Şakir Öksüz: İki partide aday çıkarırsa hükümet bozulur

“ Hükümetin bozulacağı söylentisi yayılarak devam ediyor. Tabii bunu basından da izlemekteyiz. Hatta ‘cumhurbaşkanlığı seçiminden önce bozulacak’ diye söylentiler de var. Ben hükümetin bozulabileceğini bir noktada öngörüyorum. Bence 5 ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için UBP ve HP’nin tek aday değil de ayrı ayrı aday çıkartırsa hükümet bozulur. Tek aday çıkartırlarsa da hükümetin seçimlere kadar gideceğini düşünüyorum. Çözüm ve barışı isteyen bu yönde çalışan liderin cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağına inanıyorum. Ben Kıbrıs’ta herkesin milliyetçi olduğuna ve günü geldiğinde de birlik olduğuna inanıyorum. Son günlerde anketler yayınlanmaya başlandı. Kimi anket şirketleri muhtemel bir adayı önde gösterirken diğerini geride gösteriyor. Halk kimi seçerse o kazanacak. Sayın Akıncı’nın, çözüm için elinden geldiğini yaptığını görüyoruz. Karşı tarafın çözümsüz tavırları olmasaydı çözüm çoktan olurdu. Karşı tarafın tutumu olumsuz ise, iyi niyet yoksa cumhurbaşkanımız kim olursa olsun bence çözüm yolunda bir arpa boyu yol kat edilemez.”

Orhan Özgenç: Asıl olan devletin istikrarlı yönetimidir

“Hükümetin bozulacağı söylentileri kulaktan kulağa dolaşıyor. Benim düşüncem hükümet hangi parti iktidarında olursa olsun asıl olan devletin istikrarlı şekilde yönetilmesidir.

Bence mevcut hükümet şu anda iyi gidiyor. Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Kıbrıs konusunda şuan için çok fazla yol aldığımızı söyleyemem. Ancak göre Sayın Mustafa Akıncı’nın devam etmesini istiyorum. Sayın Akıncı’nın süreci Türkiye ile birlikte yaptığını biliyorum. Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs 5’li zirveye kadar gittiler. Ancak bir sonuç elde edemediler. Benim düşünceme göre bu ilerlemenin olmaması Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanının olumsuz tavırlarındandır. Seçimlere az bir süre kaldı, net olarak adaylar belli değil, ancak Mustafa Akıncı, Ersin Tatar, Kutret Özersay, Serdar Denktaş ve Tufan Erhürman isimleri gündemde. Benim ilk adayım Akıncı, ikincisi de Tatar’dır. Akıncı seçimi kazanamazsa Tatar’ın kazanmasını tercih ederim. Tatar’ın, Türkiye ile birlikte yürüyerek bir sonuç alabileceğini düşünüyorum. Tabi Güney Kıbrıs Yönetimi ortaya yine engeller koyarsa bence Cumhurbaşkanı kim olursa olsun sonuç elde edilemez. Bizim halk olarak üzerimize düşen kim seçilirse seçilsin halk olarak Cumhurbaşkanına tam destek vermemiz gerekir düşüncesindeyim.”

Turgut Ergel: CTP’ye oy verenlerden  Akıncı’ya destek

“Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde hükümetin bozulacağı söylentileri artarak devam ediyor. Ersin Tatar, Erhan Arkılı ve Serdar Denktaş’ın Lefoşa’da 1-2 hafta önce bir toplandı yaptıklarını duydum. Denktaş’ın bu toplantıda cumhurbaşkanı olmak isteğini ifade ettiğini, Tatar’a da başbakanlıkta tam destek vermeleri istendiğini duydum. Ancak Tatar’ın da cumhurbaşkanlığında ısrarlı olması nedeni ile Tatar’ın cumhurbaşkanı, Denktaş’ın da Başbakan olması ve UBP’ye tam destek verilmesi istendiği bilgisini aldım. Öğrendiğim kadarı ile Özersay’ı da saf dışı bırakacaklar. Bence Özersay’ı saf dışı bırakmaları anlamsız. Bana göre, HP, İçişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevinde iyi gidiyor. Tatar, Denktaş ve Özersay’ın cumhurbaşkanlığı istemeleri, hükümetin bozulmasına yol açabilir. CTP Erhürman’a tam destek verirse de aday olursa kazanma durumu vardır. Ancak benim duyduğum CTP tabanının Akıncı’ya destek verdiği ve Akıncı’nın seçilmesini istedikleri yönündedir. Akıncı seçilemezse benim görüşümce Denktaş veya Özersay barış yolunda ilerleyecektir.”

Başa dön tuşu