Köşe Yazarları

KORONA + KOLERAKoronavirüs salgını yayılmaya devam ederken kolera gibi bulaşıcı hastalıklara neden olacak başka olaylar da yaşanıyor.

Dün itibarı ile gönyeli Yenikent’in birçok sokağında lağım ve atık sular logarlardan taşarak birçok evi basmış durumda.

Gönyeli Yenikent’te Kamelya Sokağında bir apartmanın garaj yolu logarların taşması sonucunda lağım sularına gömüldü.

Taşan lağım suları, bir yandan derelere akıtılırken, bir yandan da evlerdeki lavabo ve tuvaletlerin geriye doğru yükselmesine neden olurken, evleri lağım kokusundan yaşanmaz hale getiriyor.

Aynı sokakta birçok defa taşan logarlar taşmasına rağmen bir türlü köklü çözüm bulunamıyor.

Sokağa çıkmanın riskli olduğu bu günlerde bölge sakinleri kapı ve pencerelerini açamaz duruma geldiler.

İki apartmanın arasındaki logar taşınca, her tarafı basan lağım sularından bölge sakinleri nefes alamayacak duruma geldi.

Adı geçen bölgenin birçok sokak ve mahallesinde yaşanan bu soruna bir türlü önlem alınamazken, dün meydana gelen olayda vatandaşlar isyan eder duruma geldi.

Aynı mahallede Toprak Sokak’ta bir evin bahçesi lağım suları ile doldu. Hane sakinleri kapılarını pencerelerini açamıyorlar.

Bugün sayfamıza bu önü alınamayan ve koleraya açık kapı bırakan lağım sularının bölgeyi ne hale getirdiğine ilişkin görüntülerini alıyoruz.

Lağım suları yollara taşarak her tarafa mikrop yayıyor.

 

Lağım sularının bir kısmı, aynı bölgede bulunan dereye akıtılıyor. Dün elde edilen bu görüntülerde lağım sularının dere kenarında göllenmiş olduğu görülüyor. Derenin her iki tarafında bulunan onlarca hane bu durumdan yoğun şekilde etkileniyor. Bu durum Gönyeli ve Lefkoşa belediyelerini ilgilendirdiği kadar hükümetleri de ilgilendirmesine rağmen, bugüne kadar bir çözüm bulunamayışı vatandaşların öfkesine neden oluyor.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı