KıbrısManşet

Korineum Genel Koordinatörü Özel İlgi Turizmini AnlattıKorineum Genel Koordinatörü Meryem Çerkez Gürtunç özel ilgi turizmini anlattı

ÇERKEZ: Golf turizmini tanıtmak için özellikle İskandinav ülkelerinde tanıtımlar yapıyoruz. Özel ilgi turizmi ülkemiz için önemli
ÇERKEZ: Ülkemizin konumu, dövizdeki dalgalanma, iş insanları olarak bizlerin her zaman mücadele etmesini gerektiriyorHK Ajansı

Turizm ülkemizde itici sektörlerden biri. Eğitim ve turizm ülkemizin önde gelen  sektörlerinden. En büyük pazar payı olan turizmde son dönemlerde özel ilgi turizmi de büyük önem kazanmış durumda. Doğa yürüyüşleri, sağlık turizmi derken, ülkemizin sıcak ve temiz havası karşısında golf turizmi de ülkemize yurt dışından ciddi derecede turist getiriyor. Çerkez ailesinin Girne bölgesine önemli yatırımlarından olan Korineum Golf, golf ve tenis sporunun yanında, butik oteli ve plajı ile de hizmet veriyor. İşletmenin başında da herkesin yakından tanıdığı Günay ve Hacer Çerkez’in kızı Meryem Çerkez Gürtunç ve eşi Umut Gürtunç bulunuyor. Kendisi ile hem Korineum’u, hem de ülkemizdeki iş hayatını konuştuk. İşte detaylar…

 

Dil terapistliğinden turizme

SORU: İş hayatına nasıl atıldınız?

ÇERKEZ: Ben üniversite eğitimimi İngiltere’de aldım. Mesleğim konuşma ve dil terapistliği. İnsan  iletişimi üzerine de master yaptım. İş hayatına da İngiltere’de atıldım. Orada hastanelerde çalıştım. 4-5 yıl sonra Kıbrıs’a kesin dönüş yaptım. Kendi merkezimi açtım ve yarı zamanlı kendi kliniğimde çalışıyor, yarı zamanlı da, o dönem oluşumu başlayan Korineum’a destek veriyordum. Daha sonra evlenip çocuğum olduğunda, her iki işi ve annelik görevlerinin hepsini bir arada yürütmek zor olduğundan iki iş arasında bir seçim yapmak zorunda kaldım ve Korineum’u seçtim. Mesleğimi yine çok seviyorum, onun yeri ayrıdır ama gerek ihtiyaç olarak, gerekse mesleki değişim açısından böyle bir karara yöneldim. Bu yıl Korineum’un onuncu yılını kutlayacağız.

Aile işini seçtim

SORU: Siz bir aile işletmesindesiniz. Bu kararı alırken ailenizden baskı geldi mi?

ÇERKEZ: Hiç olmadı . İlk başlarda dediğim gibi oraya sadece destek verirdim. Ama tabii ki orası sıfırdan bizim oluşturduğumuz bir yer olduğu için, üyelik tüzükleri, yazılar, prosedürler vardı hazırlanan. Düşünün ki koskoca bir işletmenin sıfırdan tüm hem prosedür, hem işletim, hem operasyonel, hem de müşteri tarafındaki herşeyinin hazırlanıp yapılması gerekiyordu. İşte bu şekilde bir destek verdim. Dolayısıyla,oradaki oluşumu kökten, bir bebek gibi yoktan var ettik. Bu nedenden dolayı, kararımda bir baskı olmadı. Benim mesleğime çok büyük bir saygıları olduğu için ve mesleğimi icra etme şeklimden de güzel duyumlar aldıkları için aslında bırakmamı hiçbir şekilde istemediler. Tam askine, “bırakma, mesleğine yönelmen hiçbir sıkıntı değildir bizim adımıza” dediler. Ama tabii ki böyle kararları verirken tek bir şeyi düşünmüyorsunuz. Aile yaşantısı, zaman, esneklik, ihtiyaç, tümünü göz önüne alıyorsunuz. Orada o kadar büyük bir yatırım var. Tabii ki çok iyi personellerimiz de var aile dışında ama, onun bir yerde yine de sorumluluğunu hissediyorsunuz. Onu yürütüp, büyütüp de başarılı bir hale getirmek benim de arzularımdan biri olduğu için oraya yöneldik.

Yurt dışına golf tatili satıyoruz

SORU: Biraz Korineum’dan söz eder misiniz? Orada neler yapılıyor?

ÇERKEZ: Orası ilk olarak bir golf sahası olarak başladı. Ama zaten proje aşamalarında otel vardı. Şu anda butik bir oteli var 86 odalı. 18 delikli bir golf sahamız var. Golf akademimiz var. Orada uluslararası lisanslı profesyonel eğitmenlerimiz var. Oranın ayrı bir golf akademi alanı var. Onun da küçük bir sahası var 3 delikli. Ayrıca 4 adet toprak  tenis kortumuz var. Yine oranın uluslararası lisanslı eğitmeni var. Ve otele bağlı olan başka hizmetlerimiz var. Plaj bölümümüz, küçük bir havuzumuz  ve küçük bir çocuk oyun alanımız var. Burası daha fazla spor ve dinlence üzerine aile tatilleri alanıdır. Oradaki ana işlerimizden başta geleni golf tatili satmaktır yurt dışına. Özel ilgi turizmi yapıyoruz. Onun sonrasında düğünlerimiz var yerli halkımızın bildiği.

 

İlk ve tekiz

SORU: Ülkede bir ilksiniz golf turizmi pazarlayan değil mi?  Bu alana ilgi nasıl?

ÇERKEZ : İlk ve tekiz bu alanda. İlgi sıfırdan olmuyor, onu yaratmak zorundasınız. İlgi aniden kendiliğinden gelmez. İlgi için çok ciddi çalışıp, özveride bulunmalısınız. Şu anda biz bunu yarattık. Kuzey Kıbrıs zaten turizm destinasyonu olarak halen daha tanıtılmaya ihtiyacı olan bir noktadır. Halen daha birçok kişinin dünyada tam anlamıyla bilmediği, coğrafik olarak bilgisinde olduğu ama tatile gider mi, seçer mi, onun daha keşfinin yapılması gereken bir yerdir. Golf ise, hiçbir zaman zaten tatil anlamında biz olmadan önce yoktu. Dolayısıyla, sıfırdan bir golf destinasyonu yaratmak durumunda kaldık. Ben orada yönetici olarak çalışıyorum, eşim de orada çalışıyor benimle birlikte. İkimiz ve ekibimiz, hep birlikte bunu tanıtmak için çeşitli fuarlara, yurt dışı gezilere, özellikle golf ağırlıklı fuarlara gidiyoruz. Oralarda, özellikle Avrupa’da networkümüzü kurup bir ilgi yarattık.

Hedef kitlemiz Avrupa

SORU: Dünyada çok fazla golf oynama sevdalısı var diyebilir miyiz?

ÇERKEZ: Kesinlikle. Spor  birçok ülkede zaten yaşam biçimi haline gelmiş. Biz Avrupa ülkelerini seçiyoruz özellikle. Çünkü, ulaşım açısından daha yakın yerlerdir bizlere. Olağanüstü bir durum değildir bir insanın golf oynaması İskandinavya’da, İngiltere’de, Amerika’da. Ama Amerika dediğimiz gibi çok uzak olduğumuz için bizim hedefimiz değildir. Birçok kişi golfu neden tercih eder. Çünkü eşli yapabilirler, ailece yapabilirler, çocuklarıyla gidebilirler. Tenis de aynı şekilde. Bazı misafirlerimiz de hem golf, hem tenis oynamak için geliyor. Bizim hedef kitlemizin o kadar bir hayatının parçasıdır ki golf tatili, olmazsa olmazlarıdır. Nasıl ki kayak bir özel ilgi turizmi ise, golf de öyledir. Ama golf, daha sürekli oynanan, daha mevsimlere bağlı olmayan bir spor olduğu için oynayanı çok fazladır.

“Çok pahalı, sosyete sporu” söylemleri

SORU: Ülkemizden ilgi var mı peki golfe?

ÇERÇEZ: İlk açıldığımızda farklı birşey olduğu için daha fazla ilgi vardı. Ondan sonra stabilize oldu. Bizde golf öğrenip oynayan, amatör turnuvalarda başarı gösteren birçok Kıbrıslı var. Şimdi ise daha peyder pey olan bir ilgi var. Bazı algıları zamanla yıkmaya çalıştık. Bazıları için yıkıldı, bazıları için yıkılmadı. “Çok pahalıdır, sosyete sporudur” diye söylemler var. Ama öyle bir spor değil. Her sporu ders alıp öğrenebiliyorsunuz. Her sporda da o dal için gerekli malzemeni alıyorsun. Ki bizde, ders esnasında golf sopası alma gereksinimi yoktur. Onların tümü tarafımızca sağlanıyor. Daha sonraki aşamalarda kendiniz öğrenip oynamaya başlayacağınız zaman kendi setlerinizi alabilirsiniz.

Ulaşılmayacak bir noktada değiliz

SORU: “Golf, zengin sporudur” algısının yanlış olduğunu söyleyebilir miyiz?

ÇERKEZ: Şöyle diyebiliriz: Her spor için belirli bir harcama olur. Golf da bundan farklı değildir. İnsanlar bizi lokasyon olarak uzak buluyordur, yerli halk olarak. Ama mesafe olarak zannedildiği kadar uzak değil, ben her gün gidip geliyorum. Ulaşılmaz bir noktada değiliz. Nasıl ki denize girmek için her noktaya insanlar gidiyor, bu da öyledir. Kısacası alışkanlıklarla alakalıdır olay. Bu alışkanlıkları yaratabiliriz.

 

Zaman gerekiyor

SORU: Kıbrıs halkı için daha farklı bir tanıtım mı yapmak gerekiyor ?

ÇERKEZ: İlk açıldığımız 5 yılımızda yerliye yönelik çok fazla reklam ve golf tanıtımları yaptık. Sanırım şunu da kabul ettik. Bu bir zaman meselesidir. Birazcık da insanların sizi tavsiye etmesiyle ilgilidir. Bunun daha etkili olduğunu gördük. Özel ilgili turizmi ve yurt dışına daha fazla eğilmek zorundayız. Çünkü biliyoruz ki, halktan ilgili var ama bunun çoğalıp daha fazla büyümesi zaman alacaktır ve o zaman çerçevesinde de başka şekillerde faaliyet göstermek zorundayız.

İskandinavya

SORU: Yurt dışından gelen müşterileriniz daha çok hangi ülkelerden?

ÇERKEZ: Biz daha fazla İskandinav pazarına yöneldik. Çünkü soğuk ülkelerde golf sahaları kapanıyor hava şartlarından dolayı. Spor tutkunu kişiler oynamak için yer arıyor. Bu alanlardaki en popüler destinasyonlar, İspanya, Portekiz ve Belek. Buna yönelik olarak ilk etapta İskandinav ülkeleri Finlandiya, İsveç, onların dışında Hollanda, Almanya, İngiltere ana pazarlarımız.

Mücadeleci olmak gerekir

SORU: Dünyada genel olarak ekonomik sıkıntı var. Bu çerçeveden baktığınızda bir iş insanı olarak ülkeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

ÇERKEZ: İş insanı olarak tabii ki ortam zorlayıcı. Kuzey Kıbrıs’ta zaten turizmci olmak ve bu alanda iş yapmak çok zordur. Her zaman dillendirilen ve maalesef çözülemeyen ulaşım sıkıntıları var. Tanıtım sıkıntıları veya komşudan baskı sıkıntıları var. Biz bunlarla bire bir mücadele ettik golf sahamız açıldıktan sonra. Dolayısıyla, zaten kendi içinde sektörün bir sıkıntısı var. Ülkenin de tabii ki kendi problemleri var ve aynı zamanda dünyada çok büyük bir hareketlilik söz konusu. Bu hareketlilikler de maalesef olumsuz yönde. Bu da tabii çok zorlayıcı ve alım gücünü de düşürücü şekildedir. Bizim görüşümüz, mümkün oldukça iş potansiyelini yine de artırmak. Her daim iş hayatında mücadeleci olmak gerekiyor. Çünkü birçok şey sizin elinizde olmadan değişiyor. Bunları biz kontrol edemeyiz. Yalnızca hızlı adapte olup, kriz yönetimi gibi, kapanan pazarlardan başka pazara yönelerek, değişen birşeylere sürekli farklı alternatifler bularak, mücadeleye devam etmek zorundayız. Bir olumsuzluktan dolayı oturup bekleme lüksümüz yoktur. Kendiniz mücadele edip yapmak zorundasınız. Bir şekilde başarıyı elde edebilirsiniz. Beklemek mümkün değil, sadece zaman kaybedersiniz. Hep devlet yapsın veya ben yapayım değil. Tabii ki devletin bir turizm planı olması gerekir, siz de kendi çalışmalarınızı yaparsanız başarı elde edilir. Kendi işiniz için her daim kendiniz mücadele etmek zorundasınız iş hayatında.

2017’nin süper olmayacağı belli

SORU:  Dövizdeki bu dalgalı seyir, iş insanları olarak sizi nasıl etkiliyor?

ÇERKEZ: Dövizdeki hareketlilik çok olumsuz yansıyor bize de. Şöyle ki, giderler döviz üzerinden olduğu için, giderlerin sürekli arttığı bir konumdayız. Hem bizim giderlerimiz artıyor, hem halkın alım gücü azalıyor. Bu tabii ki yerli piyasa içerisinde çok büyük bir sıkıntı yaratıyor. Öngöremiyorsunuz dövizde ne olacağını ama, yıllık olarak baktığınızda 2017’nin süper bir yıl olmayacağını biliyoruz. Dolayısıyla, ona göre planlama yapmak durumundayız ve bununla birlikte dünya içerisinde yaşanan birçok sıkıntıdan dolayı seyahat olayı da insanları korkutuyor. O nedenle her ikisini de birleştirdiğinizde tabi ki çok büyük sıkıntılar doğuyor. Bunu her şekilde değerlendirmek gerekir. 2017’yi en iyi şekilde nasıl yöneterek geçirebiliriz ve 2018’de bunu nasıl örtüştürebiliriz diye düşünerek hareket edebiliriz. 2018’de de ne olacağını öngöremiyoruz. Bu zaten her halükarda bizim en büyük sıkıntılarımızdan biridir. Önümüzü göremeden bir şekilde iş yapmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla, bazen çok ince eleyip sık dokuyarak adım atmak zorunda kalıyoruz. Aynı zamanda büyük sorumluluklarınız da var. Büyük bir istihdam yaratıyoruz orada. Ve her halükarda onun sorumluluğu da var üzerimizde. Çünkü 100 kişi çalıştırıyoruz.

Yeşil alanda sessizlik ve huzur

SORU: İnsanlar Korineum’a geldiği zaman orada ne gibi hizmetlerden yararlanabiliyorlar?

ÇERKEZ: Tabii ki bir otel ve tesis olarak yerli halk için birçok olanak var. Tenis, golf oynama, plaja girme veya bir öğle yemeği, bir brunch. İnsanların hafta sonunu geçirebilecekleri yerlerdir. Menü fiyatlarımız çok uygundur. Piyasa ile aynı fiyatları uyguluyoruz. Tabii ki oranın en büyük özelliği yeşille birlikte gelen huzurdur. Sessiz, sakin, huzurlu, doğal bir ortamdır. Küçük bir de yürüyüş parkuru oluşturduk otelin hemen çıkışından itibaren. İlla ki golfa veya tenise bir harcama yapmadan da tesisten yararlanılabilir. Tabii ki hizmet verdiğimiz spor alanlarında da daha fazla hareketlilik olmasını isteriz.

Halkımızın faydalanması adına

SORU: Son olarak neler eklemek istersiniz?

ÇERKEZ: Spor ve yeşillik hayatın vazgeçilmezleri olmalıdır. Bizler bu ortamı oluşturmak, turizmde bir farklılık yaratmak ve yerli halka da huzurlu ve doğal bir ortamda spor yapılabilecek bir alan sunmak için tesisimizi kurduk. Dileriz ki, halkımız da bundan faydalanır.

Başa dön tuşu