RöportajSporSürmanşet

Koç: 2022’de genel kurul var, 2021’e çekebiliriz

Milli Olimpiyat Komitesi Dursun Koç , Havadis’e açıklamalarda bulunduHüseyin KÖPRÜLÜ
 KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’nin (MOK) geçtiğimiz günlerde Avusturya’da gerçekleşen ‘2021 CEV Kar Voleybolu’ Wagrain etabında şampiyon olan Türkiye Milli Takımı’nda yer alan sporcumuz Merve Çelebi ve 26’ncı Büyükler Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda Türk Milli Takımı ile ülkeyi temsil ederek Balkan 3’üncüsü olan sporcumuz Buse Savaşkan’ı kutlaması, spor federasyonları ile MOK arasındaki görüşme trafiği ve iletişim kanallarını yeniden gündeme getirdi.

Dursun Koç: “Daha aktif bir MOK olacak”

KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Dursun Koç pandemi nedeni ile spor faaliyetlerinde yaşanan sıkıntılara rağmen Merve Çelebi ve Buse Savaşkan ile güzel haberler aldıklarını belirterek şöyle devam etti: “Merve Çelebi ve Buse Savaşkan’ın almış olduğu başarılar bizi çok memnun etmiştir. Ülkemiz gibi MOK olarak çok gururlandık. Bu başarılara KKTC MOK olarak biz de katkı yapacağız.

Dünya Olimpizm Günü nedeni ile Haziran ayında yapılacak olan organizasyonda Merve ve Buse’ye ödüllerimiz olacak. Bu iş sadece bir tebrik mesajı ve plaket ile kalmayacak. Başarılı sporcularımıza malzeme yardımı yapacağız. Olimpizm gününde altın ödülü de gündemimizde. Artık daha aktif bir MOK olacak.”

“Olimpizm ruhunu yayacağız”

Dursun Koç “Olimpiyat sporlarını sevdirmek için, olimpizm ruhu için her ilçede toplantılar yapılacak. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile bağlantılarımız giderek daha da üst seviyeye çıkarıyoruz. Onların da desteği ile daha güzel şeyler yapacağız. Başarılı olan veya gelecek vaat eden sporculara önem vereceğiz. Onları Türkiye’ye göndererek kendilerini daha da geliştirmelerine yardımcı olacağız. Ülkemizde de seminer vererek ve kamu spotları ile olimpizm ruhunu yayacağız. Halk koşusu, halk yürüyüşleri olacak” dedi.

 

“Art niyetimiz yok, niyetimiz halis”

Mahkeme süreçlerini artık atlattıklarını ve önlerine baktıklarını belirten Dursun Koç şunları belirtti:

“Uzun bir süreden sonra mahkeme süreci tamamlanmış ve KKTC MOK olarak faaliyetlerimize geçen yıl başlamıştık. Bu süreçte yasa gereği federasyonlarla görüşmelere başladık ve hale bu görüşmeler devam ediyor. Art niyetli olmadığımız, niyetimizin halis olduğunu anladılar. Biz tüzüğümüzü dünya standartlarına göre güncelledik ve aktif hale getirdik.

Ancak yine bunun üzerine rahatsızlık varsa gelin beraberce bu sorunları aşalım dedik. Nitekim federasyonlarla görüşmelerimiz devam edecek.”

 

“Gelin birlikte yol haritası çıkaralım”

Araya pandemi girdiğini ancak önümüzdeki haftalarda kısıtlamaların kalkması ile görüşmelerini hızlandıracaklarını söyleyen Koç son olarak şunları ifade etti:

“Federasyonlara, gelin hep birlikte yol haritası çıkaralım diyoruz. Uluslararası standartlara uygun olan tüzük için daha ne değişebilirse konuşalım, iyileştirmeler yapalım. Amacımız artık bu sorunları çözmüş ve yoluna devam eden MOK yaratmak.

2022 yılında genel kurul var. Ama eğer istenirse bunu 2021 yılına çekebiliriz. Böylece artık bunlar tartışma konusu olmasın.”

Başa dön tuşu