KKTC’de tıbbi amaçlı hintkeneviri yetiştiriciliği ile ilgili yasal alt yapı oluşturulacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mayıs 30, 2023
KıbrısManşet

KKTC’de tıbbi amaçlı hintkeneviri yetiştiriciliği ile ilgili yasal alt yapı oluşturulacak

HintkeneviriHintkeneviri

Başbakan Ersin Tatar’ın talimatıyla KKTC’de tıbbi amaçlı hintkeneviri yetiştiriciliği ile ilgili yasal alt yapının oluşturulmasına yönelik çalışma başlatıldı. Sürece, bazı ilgili kurumlar ve bakanlıklar da dahil edildi.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nda dün ilk toplantı yapıldı. Toplantıya, Meclis, Hukuk, Siyasi İşler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu ile  Barolar Birliği, Savcılık, Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Polis, Ticaret Dairesi ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden temsilciler katıldı.


Zemin arayışı

 

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nda yapılan toplantıda, böyle bir üretim faaliyeti için ülke ihtiyacı, yasal zeminin mevcut yasada tadilat yapılarak mı oluşturulacağı, yoksa yeni bir yasa mı yapılacağının yanı sıra üretimin ithalat bacağının olup olmayacağı tartışıldı.

 

Denetim endişesi

 

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, toplantının içeriğini Havadis’e anlattı. Karaokçu, “Toplantı oldukça verimliydi. Her temsilci görüş ve endişelerini ortaya koydu. Ortak endişe ise ülkemizde bu üretime ihtiyaç olup olmadığı ve denetim noktasında” dedi.

İkinci talimat beklenecek

 

Sürecin ilgili kurum temsilcilerinden oluşturulacak bir komite ile birlikte komisyonun çatısı altından yürütüleceğini kaydeden Karaokçu, dünkü toplantıda ortaya konan görüş ve endişelerin raporlanıp Başbakana sunulacağını belirtti, “ileriki süreç başbakanımızın bir sonraki talimatı ile şekillenecek” dedi

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar