Yaşam

KKTC ‘Minik Bilim Kahramanları’ ile yeniden buluşuyor

Çocukların gelişiminin uluslararası bir ayağı olan ve 41 ülkede 40.000’in üzerinde çocuğun katılımıyla düzenlenen ‘Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST® LEGO® League Junior’fuarı, Bilim Kahramanları Derneği ve “Öğrenen Mutlu Bireyler Merkezi” ortaklığında ikinci kez KKTC’de gerçekleşecek.

6-10 yaş arası çocukların bilim ve mühendislik alanlarında ilgisini çekmek ve gelişimlerini sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor’ fuarlarının bu yılki konusu “Suyun Macerası”.

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Koordinasyon Ofisi katkıları, Domino’s Pizza’nın ana sponsorluğu, Darem Trading ve MasterKids’in yardımcı sponsorluklarıyla düzenlenecek olan fuara farklı okullardan 25 takım katılacak.

5 Mayıs Cumartesi günü Girne Alsancak’ta Necat British College’da, 6 Mayıs Pazar günü ise Lefkoşa TED kolejinde  gerçekleştirilecek olan fuara Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Cyprus IVF, Digiturk Kıbrıs Distribütörü Digitech İletişim , GİAD, Erdal&Co, Magic Touch, Paypoint, Ramadan Cemil İşletmeleri, RE/MAX Golden, Lefkoşa Con, Onbaşı İşletmeleri, Saber Endüstriyel Mutfak, Sekiz Construction, TaşEv Guest House, Telsim Vodafone ve Zone Mimarlık destek verecek.

Öğrenen Mutlu Bireyler Merkezi Kurucu Ortağı Mert Balın

“Çocukların, Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik, Kodlama, Tasarım, 3 Boyutlu Düşünme, Araştırma, Sorgulama ve Sunum becerilerinin gelişmesine, üretken ve duyarlı dünya vatandaşları olarak yetişmelerine katkı sağlayan uluslararası bir etkinliği KKTC’de düzenlemekten ve bu fuara ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz. Adamızda yaşayan çocukların, dünyadaki yaşıtlarıyla birlikte kendilerini gösterebilecekleri bu ilk ve tek uluslararası programa katkı koyan tüm destekçilerimize teşekkür ederiz”

2017-2018 “suyun macerası” sezonunda FIRST® LEGO® League Junior / Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor takımları:

  • Evde veya çevrelerinde suyun kullanımını, suyun yolculuğunu ve bu yolculuğun bir bölümünü nasıl iyileştireceklerine karar verecekler.
  • Fikirlerini göstermek ve test etmek için bir LEGO® modeli oluşturacaklar
  • Araştırmalarını, öğrendiklerini ve LEGO® modellerini, Anlat Bana posteri ile paylaşacaklar.

 Fuar programı ise şöyle:

10:00 – 10:30     Takım Kayıdı

10:30 – 11:00      Açılış Töreni (Ziyarete açık saat dilimi)

11:00 – 12:20      Gözlemci ziyaretleri ve katılan takımların etkinlikleri

12:30 – 13:00      Açık Fuar (Ziyarete açık saat dilimi)

13.00                   Ödül Töreni

 Bilim Kahramanları Derneği Hakkında

Bilimi toplumun odak noktasına getirmek amacıyla gönüllü bir ekip ile yola çıkan ‘Bilim Kahramanları Derneği’, her yaştan çocuk ve genci bilim ile buluşturan, kar amacı gütmeyen, kamu yararı gözeten bir kurumdur. Bilim Kahramanları Derneği, bu doğrultuda tüm yaş gruplarından çocuk ve genci, dünyanın önemli bilim etkinlikleriyle buluşturuyor.

Bilim Kahramanları Derneği, dünyada 41 ülkeden 11 bin 500 takımın katıldığı,  6-10 yaş arası çocukların bilim ve mühendislik alanlarında ilgilerini çekmek amacıyla gerçekleştirilen FIRST® LEGO® League Junior / Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor fuarlarının dördüncü sezonunu Türkiye’de düzenliyor. FLL Jr. fuarı, 6-10 yaş arası çocukların bilim ve mühendislik alanlarında ilgilerini çekmek amacıyla gerçekleştiriliyor. Bu güne kadar gerçekleşen fuarla 1000’in üzerinde çocuğa ulaşan Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Fuarları 4. yılında 25 farklı fuar organizasyonu ile 2000’in üzerinde çocuğa ulaşacaktır.

http://www.bilimkahramanlari.org/tr/flljr/

Öğrenen Mutlu Bireyler Merkezi (ÖMB) Hakkında

Öğrenen Mutlu Bireyler Merkezi (ÖMB) Kıbrıs’ta yaşayan çocuklara, sanat, bilim ve teknoloji dallarında hizmet veren fiziki bir merkezdir. Günümüz modern öğrenim sistemlerine erişimi zor olan çocuklara da görerek, deneyerek, öğrenecekleri, öğrenirken mutlu olacakları, gönüllü bir ekip tarafından kurulup yönetilen, kar amacı gütmeyen, kamu yararı gözeten bir hayır kurumudur.

www.ogrenenmutlubireyler.org

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı