Kimseyle pazarlık yapmam - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
KıbrısManşet

Kimseyle pazarlık yapmam

PAZARLIK SÖZ KONUSU DEĞİL: Serdar Denktaş: Partiden istifa eden vekillerle ya da UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile bir pazarlık söz konusu değildir. Vekillerin mahkeme süreci koalisyon hükümeti kurulduktan sonra da devam edecektir

 

DAVALAR İLERLEYECEK: DP Genel Başkanı Serdar Denktaş 7 milletvekilinin çeşitli zamanlarla DP’den ayrılmasının ardından senetleri işleme koydu. İstifa zamanlarına göre sırasıyla işleme konulan senetler, mahkemede görülmeye başlandı. Denktaş, bu konunun partinin iç meselesi olduğunu kaydederek hükümet pazarlığı olmayacağını belirtti

 


İSTİFACILAR TEMKİNLİ: DP’den ayrılıp UBP’ye geçen milletvekillerinden Zorlu Töre, Hamit Bakırcı ve Ahmet Kaşif, senetler nedeniyle hükümete güven oyu verilmeyeceği söylemlerinin yanlış olduğunu söyledi. 3 milletvekili de UBP-DP-Bağımsızlar hükümetine her şartta destek vereceklerini belirtti

 

Duygu ALAN

[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]G[/dropcap]eçtiğimiz seçim döneminde Demokrat Parti Ulusal Güçler’den aday olan ve partiye girdikleri gün partinden istifa etmeyeceklerine dair senet imzalayan 7 milletvekili için yargı süreci devam ediyor.

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş dün yaptığı açıklamada senetler nedeniyle açılan davaların geri çekilmeyeceğini ve davaların hükümete girseler bile ilerletileceğini belirtti.

Demokrat Parti’den istifa eden milletvekilleri ise senetlerin geri çekilmemesi durumunda hükümete güvenoyu vermeyecekleri söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Bağımsız destekli Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti hükümetinin kurulma aşamasından beridir süre gelen bu söylemler ve DP’nin davaları geri çekeceği ile ilgili haberleri DP genel Başkanı Serdar Denktaş kesin bir dille yalanladı.

 

Denktaş: Pazarlık yok

UBP’li milletvekilleri Ahmet Kaşif, Hamit Bakırcı ve Zorlu Töre, Demokrat Parti’nin kendilerine açmış olduğu tazminat davasının hükümete güvenoyu verip vermeyecekleri konusundaki kararlarına bir etkisi olmayacağını belirtirken DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da milletvekillerinin mahkeme sürecinin devam edeceğini, DP’den istifa eden vekillerle bir pazarlığın olmadığını belirtti.

Serdar Denktaş, “Partiden istifa eden vekillerle ya da UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile bir pazarlık söz konusu değildir. Vekillerin mahkeme süreci koalisyon hükümeti kurulduktan sonra da devam edecektir” diye konuştu.

 

500’er bin TL’lik senet imzalamışlardı

2013 yılında Ulusal Birlik Partisi’nden istifa ederek DP’ye geçen milletvekilleri, 2013 yılındaki seçimlere girerken DP’den ayrılmayacaklarına dair 500’er bin TL’lik senet imzalamışlardı. Milletvekillerinin herhangi bir şekilde DP’den ayrılmaları durumunda bu senetlerin işleme sokulacağı zamanında milletvekillerine tebliğ edilmişti.

 

Davalar ilerleyecek

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın 7 milletvekilinin çeşitli zamanlarla DP’den ayrılmasının ardından senetleri işleme koydu. İstifa zamanlarına göre sırasıyla işleme konulan senetler, mahkemede görülmeye başlandı.

 

İstifa sebebi mali durum

DP eski genel sekreteri Hasan Taçoy, geçtiğimiz ay DPUG’den istifası sırasında istifa gerekçesi olarak partinin mali durumunun iyi olmadığı endişesini de dile getirmişti. Taçoy, da diğer istifa eden milletvekilleri gibi senetler nedeniyle yargı ile karşı karşıya kalacak.

 

Kaşif: Hukuka güveniyorum

ahmet kasif
Ahmet Kaşif

Mağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, Demokrat Parti’nin açmış olduğu tazminat davasının UBP-DP-Bağımsızlar hükümetine güven oyu verip vermeyeceği konusundaki kararında bir etken olmayacağını kaydetti.

Ahmet Kaşif, “Hukuka saygım var ve ben hukukta kazanacağıma inanıyorum. Demokrat Parti’nin dava açmış olması benim hükümete güvenoyu verip vermeyeceğim yönündeki kararı kesinlikle etkilemez. Çünkü ben kendimi değil memleketi düşünürüm” dedi.

 

Töre: üç yıldır UBP-DP hükümeti için uğraşıyorum

Zorlu Töre
Zorlu Töre

Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, UBP-DP hükümetinin kurulması için üç yıldır uğraş verdiğini söyleyerek, yeni kurulacak olan hükümete karşı kesinlikle olumsuz tavır takınmayacağını belirtti.

Töre, “Demokrat Parti’nin açmış olduğu dava beni çok fazla ilgilendirmiyor, fazla kafama taktığım bir olay da değil. Benim DP’nin bu davayı geri çekmemesi halinde hükümete güvenoyu vermeyeceğim yönündeki iddialar da tamamen asılsızdır. Zorlu Töre’yi belli ki daha tanımamışlar. Hakkımda konuşurken dikkatli olsunlar. Ben UBP ve DP’nin hükümet kurması için üç senedir uğraşıyorum. Şimdi hükümete bir bahane bulup olumsuz tavır takınmam söz konusu değil. İddialar yalan. Bu ancak kasıtlı yapılabilecek bir olaydır” dedi.

 

 

Bakırcı: Tabiî ki hükümete güvenoyu vereceğim

hamit bakirci
Hamit Bakırcı

İskele Milletvekili Hamit Bakırcı, Demokrat Parti’nin tazminat davası açması ile kurulacak olan hükümetin birbirinden bağımsız iki ayrı olay olduğunu belirterek, “UBP Parti Meclisi’nden de karar çıkarsa ve partimin kararı da bu yöndedir tabiî ki hükümete güvenoyu vereceğim” dedi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar