KıbrısManşet

Kimse bu pisliği hakketmiyor !

Doğancı ile Yeşilyurt arasındaki boş arazi çevre halkı tarafından adeta çöplüğe çevrildi. Ölü hayvanlar, evsel atıklar ve molozlar hem görsel kirlilik yaratıyor hem de koku ve mikrop saçıyor

Gürsel KARAGÖZLÜ

Doğancı ( Elye ) ile Yeşilyurt arasındaki derivasyon projesi su kanalının olduğu bölgedeki araziler, gelişigüzel atılmış hayvan ölüleri çöp ve molozlarla kaplandı.

Hayvan ölüleri ve çöplerin neden olduğu pis koku neredeyse tüm bölgeyi kapladı.

Bölge halkı, pis kokunun yanı sıra açıkta bekletilen hayvan ölülerinin mikrop yaymasından da endişe ediyor.

Doğancı sakini 67 yaşındaki Salih Karadayı, köylerinin hemen yanı başında yaratılan bu çevre felaketinden duyduğu rahatsızlığı Havadis’e anlattı.

Hayvanları ölen köylülerin, ölü hayvanlarını derivasyon su kanalı bölgesi ile diğer hali arazilere attıklarına dikkati çeken Karadayı, yapılan bu sorumsuzluğa yetkililerin de kayıtsız kalmasına tepki gösterdi.

Gelişi güzel çevreye atılan hayvan ölüleri ile çöp ve molozların görsel kirliliğin yanı sıra pis koku ve mikrop yaydığını da ifade eden Karadayı, “Atılan hayvan ölülerini başı boş köpekler parçalayarak yiyor. Köyün bütün etrafı, hayvan ölülerinin de bulunduğu  küçük çöplüklerle doldu” dedi.

Karadayı, son dönemde artış gösteren bu durumun otorite boşluğundan kaynaklandığını savundu.

Lefke Belediyesi, Çevre Bakanlığı, Lefke Kaymakamlığı, köy muhtarlığı ve ilgili dairelerin bu soruna çözüm bulmalarını isteyen Karadayı, ” Temiz Düşün çevre temizliği kampanyaları sürerken Çevre dairesi ve Belediye görevlilerin köylerde yalnızca anayollar kenarlarını değil, köylerin etraflarını ve çöp dökülme olasılığı olan yerleri de tespit etmeleri gerekmektedir” dedi.

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı