Kimse memnun değil - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 3, 2022
KıbrısManşet

Kimse memnun değil

Fahri Karagözlü, Rasiha Serdaroğlu, Ayşegül İşbilen

Uzun zamandır kamuoyunu meşgul eden yasadışı kürtaj davasında karar açıklandı. Girne Ağır Ceza Mahkemesi zanlılardan 3’ü hakkında beraat, 3’ü aleyhinde ise hapis cezası verdi   

HASTANE SAHİPLERİ SERBEST: Mahkeme Ada Hospital sahipleri  Dr.Mehmet Ali Tunçbilek  ile eşi Dr. Verda Özkent Tunçbilek ile  hemşire Okburan’ı yargılandıkları dörder davadan suçsuz bularak beraat ettirdi

EN AĞIR CEZA KARARGÖZLÜ’YE: Dr. Fahri Karagözlü, çocuk düşürmeye teşebbüs, hamileliği yasadışı sonlandırma ve çocuğun doğumunu gizleme davalarından suçlu bulunarak 5 yıl hapse mahkûm edildi

NARKOZCUYA 4, EBEYE 2 YIL: Çocuk düşürmeye teşebbüs, hamileliği yasadışı sonlandırma davalarından suçlu bulunan Dr. Rasiha Serdaroğlu 4, Ebe Ayşegül İşbilen ise çocuk düşürmeye teşebbüs suçundan suçlu bulunarak 2 hapisle cezalandırıldı

ADAM ÖLDÜRME DAVASI DÜŞTÜ: Mahkeme 34 haftalık bebeğin canlı doğduğuna dair bir bulguya rastlamadığı için Ebe Ayşegül İşbilen, Hemşire Taner Okburan, Dr. Fahri Karagözlü ve Dr. Rasiha Serdaroğlu aleyhindeki adam öldürme davasını düşürdü

Devrim DEMİR

Kamuoyunda “Kürtaj davası” adıyla bilinen Ada Hospital’da bazı hamileliklerin yasa dışı sonlandırılmasıyla ilgili 6 sanıklı davada dün sona gelindi.

Yaklaşık bir yıldır ya Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava dün karara bağlandı.


6 kişinin yargılandığı davada 3 beraat, 3 mahkûmiyet kararı çıktı.

Mahkeme başkanı Fatma Şenol tarafından okunan karar, akşam saatlerine kadar sürdü.

Sanıklar dün sabah sadece bu dava için başkanlık yapan Fatma Şenol, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen huzuruna çıkarıldı.

Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve savunma avukatları davanın kararını dinlemek için mahkemede hazır bulundu.

Davayla ilgili olarak sanıklardan ikisi 4’er davadan, dört sanık ise 5’er davadan yargılandı.

Sanıklar Mehmet Ali Tunçbilek ve Verda Özkent Tunçbilek hakkında “Ağır veya hafif bir suç işlemek için sersemletmek”, “Çocuk düşürmeye teşebbüs”, “Hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak”, “Çocuğun doğumunu gizleme”, sanıklar Ayşegül İşbilen, Taner Okburan, Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlu için de bu suçlara ek olarak “adam öldürme” davalarıyla yargılandılar.

Şenol, 34 haftalık bebeğin canlı doğduğuna dair bir bulguya rastlanmadığına vurgu yaparak, sanıklar Ayşegül İşbilen, Taner Okburan, Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlu hakkındaki adam öldürme ve 6 sanık aleyhine getirilen “ağır veya hafif bir suç işlemek için sersemletmek” davalarının düşürülmesine karar verdi.

Sanık Rasiha Serdaroğlu’nun avukatı Tahir Seroydaş’ın müvekkili aleyhinde hafifletici nedenleri sunarken, Başsavcılığın aldığı kararları eleştirmesi üzerine ortam bir anda gerildi.

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, savunma avukatının Başsavcılıktan özür dilemesi gerektiğine dikkati çekerek, Seroydaş’ın beyanlarının kayıtlardan çıkarılması talebinde bulundu.

Mahkeme başkanının savcılığın itirazını değerlendirdiğini ve savunma avukatının hitabına devam etmesine emir vermesi ile savcı Akyener salondan ayrıldı.

Tunçbilek çifti gözyaşlarına hâkim olamazken, kendilerini duruşma boyunca yalnız bırakmayan ailelerine sarılarak sevinçlerini paylaştı

Tunçbilekler ve Okburan tüm davalardan beraat etti

Mahkeme başkanı Fatma Şenol, davanın olgularına değinerek sanıkların yargılandıkları tüm davaları tek tek anımsattı.

Şenol, kararı iddia makamının ve savunma avukatının iddialarını tek tek değerlendirdiklerini kaydetti.

Şenol okuduğu gerekçeli kararında,  Ada Hospital sahiplerinden sanık Mehmet Ali Tunçbilek ve Verda Özkent Tunçbilek’in “çocuk düşürmeye teşebbüs”, “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak”, “çocuğun doğumunu gizleme” suçlarından, Taner Okburan’ı bu davalar yanında, “adam öldürme” suçundan oluşan tüm davalardan suçsuz bularak beraat etmelerine emir verdi.

Yasadışı Kürtaj davasında heyete başkanlık eden Girne Kaza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, mahkemenin Ayşegül İşbilen, Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlu’nun aleyhindeki  “çocuk düşürmeye teşebbüs”, “hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak”, “çocuğun doğumunu gizleme” davalarından suçlu bulduğunu açıkladı.

Gözyaşları içinde ailelerine sarıldılar

Kararın açıklanmasının ardından, savcılık beraat eden sanıkların kürsüden çıkabileceklerini belirtti.

Sanıkların serbest kalması ile birlikte Tunçbilek çifti gözyaşlarına hâkim olamazken, kendilerini duruşma boyunca yalnız bırakmayan ailelerine sarılarak sevinçlerini paylaştı.

Yasa dışı kürtaj davasında beraat eden Tunçbilek çifti mahkeme avlusunda sevdiklerine sarılarak gözyaşlarına boğuldu

Şenol: Yargıtay da emsali yok

Dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklanan beraat kararının ardından, mahkûm olan Fahri Karagözlü, Ayşegül İşbilen ve Rasiha Serdaroğlu ile ilgili karar öğleden sonra açıklandı.

Ayşegül İşbilen’in avukatı Ali Hidayet, Fahri Karagözlü’nün avukatı Güneş Menteş ve Rasiha Serdaroğlu’nun avukatı Tahir Seroydaş, sanıklar hakkında hafifletici sebepleri sundular.

Şenol, “çocuk düşürmeye teşebbüs” suçunun 14,” hamileliği yasadışı olarak sonlandırma” suçunun 3 yıla kadar hapislik gerektiren ciddi suçlar olduğuna vurgu yaparak, bu davanın, Yargıtay da daha önce emsali olmadığına vurgu yaptı.

Fahri Karagözlü
Fahri Karagözlü

“Yasalar önünde herkes eşittir”

Mahkeme başkanı Fatma Şenol, Melis Akçal ve Nazlı Dönmez’in hamilelik sonlandırma operasyonlarının bir hafta arayla yapıldığını, hamilelik sonlandırma operasyonlarıyla ilgili kayıt tutulmaması, fetüslerin gizlice gömülmesinin, suçun sistematik işlendiği ve gizlenmeye çalışıldığını gösterdiğini kaydetti.

Sanıkların tümünün, hamilelik sonlandırmalara kayıt tutulması gerektiğini, 10 haftayı aşan hamileliklerin hangi şartlarda sonlandırılabileceği konusunda bilgi sahibi olmalarına rağmen, tüm bu yasal kuralları göz ardı etmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Fatma Şenol, yasalar önünde herkesin eşit olduğuna vurgu yaptı.

Şenol, ayrıca Akçal ve Dönmez’in ameliyatlarının bir hafta ara ile yapılmasının suçun vahametinin büyüklüğünün gözler önünde olduğuna dikkati çekti.

Rasiha Serdaroğlu
Rasiha Serdaroğlu

Sanıkların iyi hali değerlendirildi 

Şenol,  Karagözlü ve Serdaroğlu’nun, 67 yaşında ve mesleklerini en iyi şekilde yapan, toplumda saygın kişiler olduğunu, babasını 2 yaşında kaybeden ve hayatını çalışarak kazanan sanık Ayşegül işbilenin ise, genç yaşına rağmen mesleğinde tecrübe kazanan bir kişi olduğuna, sanıklar Karagözlü ve Serdaroğlu’nun sağlık sorunları bulunduğunu anımsattı.

Ayşegül İşbilen
Ayşegül İşbilen

10 aydır yargılanmayı beklediler

Sanıkların polis karakolundaki hücrelerde 46 gün, Lefkoşa Merkezi Cezaevinde ise 15 Haziran 2016 yılından bugüne hükümsüz tutuklu olduğunu da kaydeden Şenol, tüm bunları hafifletici nedenler olarak dikkate aldıklarını kaydetti.

Şenol, “Hamilelik sonlandırma” operasyonlarında, fetüslerin anneleri olan Melis Akçal ve Nazlı Dönmez’in operasyonları baskı altında değil kendi istekleriyle gerçekleştirdiğine de vurgu yaptı.

Operasyonların, Doktor Fahri Karagözlü tarafından yapıldığını, anestezi uzmanı Rasiha Serdaroğu ve hemşire Ayşegül İşbilenin, Karagözlü tarafından hastaneye çağrıldığını, Serdaroğlu ve Karagözlünün Doktor, İşbilenin ise, doktorların direktifleriyle hareket eden ebe hemşire olduğunu belirten Şenol, sanıklara suç işlenirken yaptıkları işin niteliğine ve görevlerine göre farklı sürelerde cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Toplam 11 yıl ceza çıktı

İşlenen suçlar kamu vicdanını rahatsız eden ciddi suçla olduğuna da değinen Şenol, sanıklara hürriyeti kısıtlayıcı ceza verilmesini uygun gördüklerini kaydetti. Girne Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, Doktor Fahri Karagözlüy’ü 5, Anestezi uzmanı Doktor Rasiha Serdaroğlunu 4 ve ebe hemşire Ayşegül İşbilen’i 2 yıl hapis cezasına mahkûm etti.

kürtaj
Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, mahkemenin verdiği kararı tatinkar bulmayarak yasal süreç içerisinde istinafa gideceğini açıkladı

Akyener: Bu mesele burada bitmez  

Avukat Taahir Seroydaş’ın beyanlarının kayıtlardan silinmemesi üzerine salonu terk eden Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, kararın açıklanması üzerine basına açıklama yaptı.

Akyener, tüm sanıklar hakkındaki kararı, istinafa götüreceğini açıklayarak, “Birçok meselede savcılık dava getirip getirmeyeceğine karar verir. Avukatların bunu hiçbir şekilde sorgulama hakkı yoktur. Mahkeme buna müdahale etmek zorundaydı, salondan ayrılmak zorundaydım bana sözleri ile saldıran bir avukatı dinlemek zorunda değilim. Meliz Akçal’ın hakkında verilen kararı birçok basın yayın organı çok farklı yansıttı ve kamuya yanlış bir izlenim bırakıldı.

Avukat hakkında gerekli işlemin yapılmasını talep edeceğim, yargı iki bacaklıdır ve alt mahkemede verilen kararı beğenmeyenler üst mahkemeye gidebilir. Bütün davalar ile ilgili, istinafa başvuruyorum bu mesele burada bitmez” dedi.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar