Kılavuz belge çıldırttı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
DünyaManşet

Kılavuz belge çıldırttı

eide

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Crans-Montana’daki görüşmelere kılavuzluk etmek için hazırladığı belge Atine ve Güney Lefkoşa’yı karıştırdı. Güney 15 itiraz, Yunanistan ise 10 sayfalık itiraz belgesi oluşturdu.

‘BİZİM TEZLERİMİZ YOK’: Eide’nin belgesine Rum tarafının 15-35 itiraz noktası, Yunanistan’ın ise 10 sayfalık itiraz belgesi ile karşılık verdiği ifade edildi. Yunanistan’ın ise Eide’nin “Türkiye’nin tezlerine yer vermesine karşın belgede kendi tezlerine yer vermediği gerekçesiyle sert dille eleştirdiği” haber verildi
EİDE BELGESİ “KOCİAS’I ÇILGINA DÖNDÜRDÜ”: Rum kaynaklar, Uygulama Antlaşması’nı “Mutand Garanti Antlaşması” olarak niteledi. Öte yandan Atina’nın, Eide belgesi yüzünden “çılgına döndüğü” Yunan hükümetinin, Dışişleri Bakanı Nikos Kocias aracılığıyla, Eide’nin rolünü resmen şikayet ettiği kaydedildi

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Crans-Montana’daki görüşmelere kılavuzluk etmek için hazırlayıp, görüş ve yorumlarını almak üzere taraflara sunduğu belgeye gelen itirazlar, özellikle de Rum ve Yunan itirazları gündem yarattı.
Kıbrıs Türk tarafının da itirazları olmasına karşın kamuoyu önünde suskunluğunu koruduğu savunulan haberlerde Rum tarafının 15-35 itiraz noktası bulunduğu, Yunanistan’ın ise Eide’nin “Türkiye’nin tezlerine yer vermesine karşın belgede kendi tezlerine yer vermediği gerekçesiyle sert dille eleştirdiği” haber verildi.
Haftalık Kathimerini “Crans-Montana Öncesinde Belge Konusunda Kavga” başlıklı haberinde, Rum tarafında endişe ve patırtı koparan noktalar bulunduğuna dikkat çekti. Bunlardan birinin çözümün Uygulama Antlaşması ile ilgili olduğuna dikkat çekilen haberde bu antlaşmanın uygulama alanı ve süresiyle ilgili soru işaretleri olduğu belirtildi.
Habere göre müzakerelerden ve diplomatik perde gerisinden haberdar bir Rum kaynak “Uygulama Antlaşması, toprak ve mülkler ile ilgili ise sorun yok. Ancak Anayasa’nın korunması ile ilgiliyse mesele var. Ortak belgede, askerlerin çekilmesiyle ve Uygulama Antlaşması’nın yürürlük süresiyle ilgili cevaplanmayan sorular var. Mesele de budur” dedi.


Uygulama antlaşması, antlaşmanın yürürlük süresi ve uygulamasından kimin sorumlu olacağı noktaları endişelendirdi
Rum tarafının, İsviçre’de ilerleme kaydetme iradesi olmasına karşın itiraz noktalarının sayıca fazla olduğuna dikkat çeken gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Eide’nin belgesine itirazlarının 15’ini ilettiği, bu itirazlara bir 15 daha eklenebileceğini belirtti.
Belgedeki önerilerin usule atıf yapmadığını veya köprü kurucu nitelikte olmadığını ancak iki taraf ile üç garantörün tezlerini içereceği ortak anlayışına ters yönlendirmeler yer aldığı savunulan haberde Rum kaynakların, Uygulama Antlaşması’nda da böyle bir etki görerek antlaşmayı “Mutand Garanti Antlaşması” olarak nitelediklerine dikkat çekildi.
Habere göre bütün bunların kaygılandırdığı Rum tarafı şu iki olguyla karşı karşıya kalıyor: 1-Anastasiadis en azından bu aşamada ve müzakereden önce Uygulama Antlaşması çerçevesinin ortaya çıkmasını istemiyordu, 2- Uygulama Antlaşması’nın yürürlük süresi (Türkiye’ye de hayati rol vermesi hasebiyle). Burada, Uygulama Antlaşması’nın uygulanmasından kimin sorumlu olacağı sorusu da ortaya çıkıyor. Bunlara ilaveten belgedeki, ‘reassessment’ (yeniden değerlendirilmesi) ifadesi aracılığıyla Kıbrıs’taki askeri varlığa yapılan atıf konusunda devam eden büyük bir tartışma var.

Eide Belgesi “Kocias’ı çılgına döndürdü”
Fileleftheros Atina’nın, Eide belgesi yüzünden “çılgına döndüğünü” Yunan hükümetinin, Dışişleri Bakanı Nikos Kocias aracılığıyla, Eide’nin rolünü resmen şikayet ettiğini, belgeyle ilgili yorumlarını Eide dışında BM Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesine ve AB’ye de göndereceğini yazdı.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Türk tezlerinin yer almasına karşın kendi tezlerine yer verilmemesinden ve Eide’nin Uygulama Antlaşması fikrini sunmasından çok rahatsız olduğunu ve Eide’yi -uyarılara rağmen- Yunan tezlerine kulak tıkayıp belgesinde yer vermemekle suçladığını yazan gazete “Kocias Eide’yi Genel Sekreter’e şikayet ederken Lefkoşa’da ‘partiyi bozduğu’ için tepki gösteriliyordu. Olgular, Nikos Kocias’ı doğruluyor” ifadelerine ver verdi.

“Kendi elimizle kendi gözümüzü çıkartıyoruz”
Alithia “Kendi Elimizle Gözümüzü Çıkartıyoruz” başlıklı manşet haberine “Crans- Montana’ya birkaç gün kala, partisel ihtiraslara hizmet için kendi elimizle gözümüzü çıkartmaya çalışıyoruz” yorumuyla giriş yaptı.
Haberde dün sabah itibarıyla Rum tarafındaki ve Yunanistan’daki sosyal medyada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın belgesine sinirlendiği Eide’ye, Yunan tezlerini içeren 10 sayfalık belge gönderdiği ve Eide belgesinin özü ve şekline dair itirazlarını ortaya koyduğu şeklinde (gazeteye göre) “gerçeği çarpıtan” ve konunun Atina-Lefkoşa anlaşmazlığı olarak servis edilen haberler yayımlandığı belirtildi.
Rum devlet televizyonu RİK’in de bu haberi dün sürekli verdiğini ve bu nedenle, “retçi muhalefet cephesi” diye nitelediği siyasi partiler tarafından kullanılmaya çalışıldığını yazan gazeteye göre Nikolas Papadopulos sosyal medyada, “Kocias’ın, ciddi suçlamalarla Eide’yi çılgınca dışladığına” dair üçüncü şahısların yorumlarını paylaştı.
Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus da açıklama yayımlayarak “Yunan Dışişlerinin Güvenlik ve Garantilerle ilgili Eide belgesine ‘BM Rum tarafının tezlerini ya sildi ya da tahrif etti diyecek noktaya varan sert tepkilerinin, belgedeki bir dizi ifadeden kaynaklanan gerçekçi kaygılara dayandığı” görüşünü ortaya koydu.
AKEL ise Rum tarafında bir çarpıtma ve prosedürü şeytanlaştırma çabası bulunduğuna dikkat çekerek çarpıtmalardan ve Kıbrıs sorununun çözülmesi ve ülkenin yeniden birleştirilmesi çabalarının şeytanlaştırılmasından üzüntü belirtti.
Crans-Montana’ya ortak değil taslak metinle gidiliyor
Politis “Ortak Belge Olmadan Gidiyoruz” başlıklı manşet haberinde Eide’nin hazırladığı belgenin ortak belge olamadığını, taslak kaldığını ve müdahil tarafların Crans-Montana’ya bu taslak metinle gideceğini yazdı.
Rum tarafının Eide’nin taslağıyla ilgili “yönetilebilir itirazlarını” BM’ye güçlü şekilde ilettiğini, kamuoyu önünde susma stratejisi uygulayan Kıbrıs Türk tarafının da ciddi itirazları olduğunu savunan gazeteye göre taraflar, 28 Haziran’da başlayacak konferansın 11 Şubat 2014 Ortak Açıklaması, BM Genel Sekreteri’nin 4 Ocak 2017 açıklaması ve Mont Pelerin 3’te kaydedildiği şekliyle tarafların önceki tezleri temelinde yapılacağı görüşünde birleşiyor.
Habere göre diplomatik kaynaklar BM’nin Rum tepkilerinden ve Kıbrıs Türk tarafının, Eide taslağının 1960 sistemini değiştirmeye yönünde olduğu itirazından çok rahatsız olduğunu, konferansın kritik üç gününü yönetecek olan Genel Sekreter’in siyasi konulardan sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman’ın, bütün tarafların ciddiyet göstermesi gereğine çok net vurgu yapmasının beklendiğine işaret etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar