Kıbrıs'a gelmeyin operasyonu mu? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
KıbrısManşet

Kıbrıs’a gelmeyin operasyonu mu?

uçak bileti

Milliyet Gazetesi Kıbrıs Temsilcisi Sefa Karahasan bugünkü köşe yazısında uçak biletlerindeki pahalılığı konu aldı.

İŞTE O YAZI

Kuzey Kıbrıs, turizm ülkesi olarak bilinir! Ama dünyanın en pahalı uçuş destinasyonuna sahip ülke. Bilet fiyatları o kadar yükseldi ki, Ada’dan çıkış da giriş de imkansız gibi. Sadece ‘kumar’ oynarsanız, bilet ücreti sorununuz olmaz. oteller bunu karşılıyor. Normal bir turistin binlerce TL’ye varan bilet ücretini ödemesini düşünmek fazla iyimserlik olur. Örneklendirirsek, bir arkadaşım Kıbrıs’ta tatil yapmak istedi. Beş yıldızlı güzel bir otelle anlaştı. Uçak biletlerini almaya kalktığında, neredeyse otele ödeyeceği ücret çıkarıldı karşısına.  Tabii ki vazgeçti, Antalya veya Yunan Adaları’nı gündemine aldı.

KTHY böyle battı


Şimdi şu denilebilir, tur operatörlerinde ‘uçak-bilet dahil’ uygun fiyatlar var. İşte sorun da buradan başlıyor. KKTC’deki siyasi boşluk nedeniyle binlerce bilet ‘toplu şekilde ucuza’ satılıyor. Zamanında Kıbrıs Türk Hava Yolları da bu şekilde batırılmıştı. Şirketin binlerce bileti yandaşlara verilmişti. Mesela Kıbrıs-Londra uçuşu 20 sterline yani 100 TL’ye toplu şekilde satılmıştı. Sonra şirket göz göre göre battı, gitti. Son zamanlarda, Kuzey Kıbrıs’tan Rum Larnaka Havaalanı’nı kullananların sayısı da arttı.

Bunun nedeni ise, Ercan-İstanbul gidiş dönüş bilet fiyatına, Larnaka-Atina-İstanbul gidiş dönüş bileti bulunuyor. Vatandaş da, bir gün de Atina’yı görürüm mantığı ile Rum tarafındaki havaalanını kullanıyor. Sonra da ‘Neden Türkiye’den milyonlarca turist Yunan Adaları’na gidiyor da Yavruvatan’a gelmiyor?’ eleştirisi yapılıyor. Yunan Adaları’nda yaptığı tatille Kuzey Kıbrıs’a tek yön uçak bileti alamıyor turist, farkında mısınız? KKTC Turizm Bakanlığı bu konuda bir çalışma yaptığını belirtiyor.

Ne diyelim, turizm ülkesi bitiriliyor. Kimsenin umurunda değil. Sonra ortaya çıkacak mali açıkları nasıl olsa kapatacak bir ülke, Türkiye var!

YİNE 10 NUMARA   

Milliyet’in sürmanşetinde, ‘Tarkan kalpleri yine fethediyor’ haberini görünce; “İşte, albümü en iyi tarif eden başlık” dedim. Tarkan’ın 14 şarkılık ‘10’ albümü müthiş olmuş. Adı da üzerinde, 10 numara. Albümde yer alan her şarkı, tekrar tekrar dinlenecek cinsten. Aldığı milyon TL’lik villası ile gündemden düşmeyen Demet Akalın güzel söylemiş: “Bütün havamız Tarkan’ın albümü çıkana kadar…” Tarkan olmak da bu olsa gerek.

SANATÇILARIN ABARTILI  ÜCRETLERİ

Kıbrıs’ta sahne alan sanatçıların aldığı ücretlerin havada uçtuğuna tanıklık ediyoruz. Kıbrıs’ın ‘muhtarı’ olarak yazalım; yok öyle bir ücret. Geçende bir otel sahibiyle sohbet ediyorum; “Bir sanatçı için milyon TL’lik ödemeden bahsediliyor, bu rakamla dünyanın en iyi starını Ada’ya getiririz” dedi. Haksız da değil. Bir de şu notu ekleyelim, Ada’da konser veren sanatçıların aldıkları ücretler, KKTC Maliye Bakanlığı’na bildirilmek zorunda. Gazetelerde çıkan ve yalanlanmayan ücretler de, başlarına ‘vergi’ olarak sorun çıkarabilir, uyaralım!.. (Oteller ile elden, Maliye’ye bildirim yapılmadan ücret alınıyorsa; bu başka konu.)

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar